Senzori de gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • isav
    Incepator
    • 15.iun.2006
    • 24

    Senzori de gaz

    As vrea sa stiu cum se pot lega doi senzori de gaz la o singura electrovalva.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Fiecare senzor actionand cate un releu care prin contactele sale alimenteaza electrovalva.

    Comentariu

    • isav
      Incepator
      • 15.iun.2006
      • 24

      #3
      Fara un releu intermediar nu se pot lega doi senzori la o electrovalva?.
      Eventual comenzile de la senzori legate in paralel?.

      Comentariu

      • briobit
        Membru
        • 01.iun.2006
        • 210

        #4
        senzorii de gaz cu care lucrez eu la alarme comanda de obicei un releu cu care se pot face diverse automatizari (la iesire am 3 borne : comun, normal deschis si normal inchis)... nu cunosc schema de legaturi a valvelor
        Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          Poti risca sa conectezi senzorii direct la bobina electrovalvei deoarece este posibil ca aceasta sa ceara un curent prea mare care sa arda senzorul. Cel mai prudent, asa cum confirma si briobit este prin intermediul releelor.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Cred ca cel mai bine ar fi sa discutati si cu moderatorul (domnul Teodor Balan) de la rubrica SIGURANTA AMBIENTALA de pe forumul MISIUNEA CASA! Dansul cunoaste mult mai bine acest subiect!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • briobit
              Membru
              • 01.iun.2006
              • 210

              #7
              pune o poza sau descrie notatiile de pe senzor( ce scrie pe langa suruburile unde se leaga firele) si te rezolva baiatu cu o schema .... a si daca poti da`mi niste date despre electrovalva tensiune de alimentare, consum maxim etc sau un model ceva sa caut pe net sa vad despre ce e vorba .... hai ca o scoatem la capat
              Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Ovidiu Popa
                Incepator
                • 14.oct.2006
                • 1

                #8
                senzori de gaz

                Salutare tuturor
                Poti lega cati senzori de gaz vrei in paralel cu conditia sa fie la fel si sa fie alimentati de pe aceeasi faza(circuit).faza comuna, nulul comun comnada legata in paralel de la cei 2(3,4,5... )senzori.senzorul are releu de comanda incorporatiar tu nu ai de facut decat sa legi contactele in paralel
                si alimentarea lor deasemenea.

                Comentariu

                Procesare...