Izolatia fundatiei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alacyka
    Incepator
    • 11.sep.2006
    • 4

    Izolatia fundatiei

    Bunã ziua!
    La anul vreau sã construiesc o casã din lemn si vreua sã aflu cel fel de izolaþie recomandaþi pentru fundaþie.Þin sã precizez cã locuiesc in jud.
    Harghita, deci avem o iarna de cca. 6 luni cu multa zãpadã si frig...
    Multumesc anticipat.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Concret, la ce anume va referiti?

    Izolatie termica fundatiei, hidroizolatia placii, hidroizolatia fundatiei etc?

    Comentariu

    • alacyka
      Incepator
      • 11.sep.2006
      • 4

      #3
      M-ar interesa hidroizolatia fundatiei.Multumesc

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Membranele bituminoase sunt cele mai la indemana.

        Comentariu

        • alacyka
          Incepator
          • 11.sep.2006
          • 4

          #5
          multumesc

          Comentariu

          • Scorpio
            Incepator
            • 26.sep.2006
            • 5

            #6

            Comentariu

            • Scorpio
              Incepator
              • 26.sep.2006
              • 5

              #7

              Am si eu o problema: casa mea e mai veche si de vreo 3 ani a inceput sa apara igrasie pe pereti(pe toti, incusiv pe cei interiori).Stie cineva o solutie buna si cat mai ieftina pentru eliminarea igrasiei?
              Multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Postat în original de Scorpio
                Am si eu o problema: casa mea e mai veche si de vreo 3 ani a inceput sa apara igrasie pe pereti(pe toti, incusiv pe cei interiori).Stie cineva o solutie buna si cat mai ieftina pentru eliminarea igrasiei?
                Multumesc.
                Este esential sa cunoasteti starea in care se afla hidroizolatia. Igrasia este un efect al infiltratiilor permanente in structura cladirii.

                Comentariu

                • edy_3000
                  Incepator
                  • 05.oct.2006
                  • 84

                  #9
                  Ca tot veni vorba de izolatia fundatiei am si eu o intrebare pentru meseriasii forumului:
                  -o fundatie izolata cu carton clasic lipit cu smoala este OK?????

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Postat în original de edy_3000
                    Ca tot veni vorba de izolatia fundatiei am si eu o intrebare pentru meseriasii forumului:
                    -o fundatie izolata cu carton clasic lipit cu smoala este OK?????

                    Nu va recomand solutia enuntata.

                    Comentariu

                    • aZu
                      Membru Marcant
                      • 22.mar.2006
                      • 528

                      #11
                      Postat în original de Gemini
                      Postat în original de edy_3000
                      Ca tot veni vorba de izolatia fundatiei am si eu o intrebare pentru meseriasii forumului:
                      -o fundatie izolata cu carton clasic lipit cu smoala este OK?????

                      Nu va recomand solutia enuntata.
                      Sigur ca da! Hidroizolatiile tip cuva cu membrane bituminoase in doua straturi sau doar un strat sunt cele mai fiabile.
                      Bineinteles ca elaboram solutia tehnica in functie de studiul geo... dar peste 20 de ani pinza de apa freatica poate urca cu 3 - 4 metri.
                      Atunci n-o sa mai ai prea multe de facut!

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #12
                        Puteþi face drenajul pânzei de apã care poate apare! Aºa cum se face în unele locuri pe ºosele, unde nu poate fi construit ºanþul.

                        Adicã: de jur împrejurul fundaþiei se sapã un ºanþ, la o adâncime mai mare cu 25-30cm decât fundaþia(o adâncime de hârleþ), pe care se aºezã un pat de piatrã. Pe acesta se aºeazã un tub flexibil gãurit sau o þeavã gãuritã mãrunt (Fi3-4mm)peste care se completeazã cu piatrã ºi se umple cu restul de pãmânt. Tubul se conduce la o canalizare, sau într-un loc unde se poate evacua apa colectatã. Am vãzut tuburi învelite în plasã ptr a preîntâmpina colmatarea tubului(þevii).

                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • LucianDr.
                          Membru Marcant
                          • 06.feb.2006
                          • 925

                          #13
                          Cea mai buna solutie este cea a lui Baboo cu tub de drenaj. Pe perete sa puneti hidroizolatie din aceea cu bule (prin care sa treaca aerul). Se pune piatra mare 30-50 mm/buc dar numai pe o suprafata de 20-30 cm. Separatia se face cu un lemn: intr-o parte pui piatra, iar in cealalta pamant si il tot ridici. Cu piatra in jurul casei apa imediat se va scurge. Neaparat sa pui plasa pentru tubul de drenaj.
                          I'm working for a better live!

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            #14
                            Postat în original de LucianDr.
                            Cea mai buna solutie este cea a lui Baboo cu tub de drenaj. Pe perete sa puneti hidroizolatie din aceea cu bule (prin care sa treaca aerul). Se pune piatra mare 30-50 mm/buc dar numai pe o suprafata de 20-30 cm. Separatia se face cu un lemn: intr-o parte pui piatra, iar in cealalta pamant si il tot ridici. Cu piatra in jurul casei apa imediat se va scurge. Neaparat sa pui plasa pentru tubul de drenaj.
                            - Pentru separatia dintre piatra si pamant nu se poate folosii o "bordura" din beton?
                            - Ce diametru ar putea avea tubul de drenaj?
                            - Gaurile (3-4mm) vor fi date de jur imprejurul tubului?
                            - Ce fel de plasa se foloseste?
                            Va multumesc!

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Postat în original de LucianDr.
                              ...Pe perete sa puneti hidroizolatie din aceea cu bule (prin care sa treaca aerul). Se pune piatra mare 30-50 mm/buc dar numai pe o suprafata de 20-30 cm. Separatia se face cu un lemn: intr-o parte pui piatra, iar in cealalta pamant si il tot ridici. Cu piatra in jurul casei apa imediat se va scurge. Neaparat sa pui plasa pentru tubul de drenaj.

                              1. Prin folia PE nu trece aerul, este imperneabila.
                              2. Daca puneti folie perneabila pe perete la ploi pana apuca apa sa se scurga prin drenaj tot peretele se uda si de aici probleme cu igrasia.
                              3. Lemnul in timp putrezeste mai ales ca este in permanent contact cu apa.

                              Un sistem de drenaj ca sa fie eficient se face dupa criterii stricte nu dupa ureche. Descrierea oferita de Baboo este corecta insa trebuie adaptata cu situatia de la fata locului.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...