instalatie electrica casa la tara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adiba
    Incepator
    • 14.sep.2006
    • 1

    instalatie electrica casa la tara

    In fiecare camera si in bucãtãrie vor fi câte un calorifer de 2 kw, iar in baie unul mai mic .Baia si bucãtãria vor conþine cate un instant de 5 kw.
    Plafonul si tavanul casei vor fi fãcute din lemn. Peretii sunt din cãrãmida tencuita dar fi acoperiþi cu polistiren expandat de 2,5 cm.
    As vrea sa ºtiu daca este corect cum am gândit eu aceasta instalaþie electrica :
    Pentru fiecare circuit de calorifer siguranta de 10 A, 3 fire( 2x2,5+ impamantare, cu toate ca nu cred ca e necesara).
    Pentru fiecare circuit de instant siguranta de 25 A, 3 fire( 2x4mm2+ cablu liþat împãmântare).
    Toate becurile vor fi pe aceeasi siguranta de 6 A, cablu de 1,5.
    Traseele pentru intreruptoare si becuri vor veni prin pod, iar cele pentru prize pe sub pardosea.
    As vrea sa folosesc doze aparente si intreruptoare si prize de asemenea pe care sa le prind pe perete, apoi sa fac izolatia cu polistirenul. Voi folosi copex pentru trasee.
    Fișiere Atașate
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Pentru fiecare circuit de priza la care alimentati caloriferul electric, siguranta de 16A, si neaparat impamantare.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      De ce considerati ca impamantarea nu este necesara? Aveti impamantare la casa sau nu aveti acest circuit si din aceasta cauza spuneti ca si traseul nu este necesar?
      Intradevar cu siguranta de 10A pentru calorifere sunteti cam la limita! Poate mai aveti si un alt consumator in paralel, deci este indicat sa folositi o siguranta de valoare mai mare.(16A).
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Subscriu parerilor celor 2 domnilor Traian Dajma si Consultant electrice. Parerea mea:

        1. Circuitele electrice avand in vedere ca vor fi trase peste suport combustibil este NEAPARAT nevoie ca ele sa fie protejate in conducte metalice sau din PVC dar REZISTENTE LA FOC, AGREMENTATE TEHNIC in acest sens. Asta deoarece circuitele sunt folosite intens la un curent destul de mare lucru care conduce la incalziri mari ale conductoarelor si implicit la posibilitatea de incendiu.

        2. Circuitele electrice vor fi individuale pentru fiecare consumator (calorifer) in parte. Curentul maxim suportat (conform I7) de un circuit de 2.5mm Cu este de 24A iar pentru 4mm Cu este de 31A. Ca o conditie de siguranta solicitata in normativ curentul maxim permis in conductoare amplasate pe suport combustibil este de 0.7*Imax admis adica 16.8A pentru circuitele de 2.5mm si 21.7A pentru circuitul de 4mm.
        Pentru circuitul de 2.5mm este bine sa folositi disjunctoare diferentiale de 16A iar pentru cel de 4mm desi, depaseste un pic, disjunctor diferential de 25A. (Cred ca este totusi bine pentru siguranta deplina a dvs ca la circuitele pentru instant de 5kW sa folositi un conductor ceva mai mare poate fi de 6mm, disjunctorul poate ramane acelasi de 25A. In felul acesta ve-ti fi pe deplin asigurat impotriva incendiului)

        3. Circuitul este recomandat sa fie realizat din conductoare multifilare. Sunt mai usor de folosit, mai sigure in timp si au o flexibilitate mai buna.

        4. Circuitul de iluminat este OK cu conductor de 1.5mm sigurante automate de 6A. Ca o specificatie sa nu depasiti 10-12 corpuri de iluminat pe un singur circuit.

        in rest spor la treaba si sedere placuta la caldura caloriferelor la iarna

        Cu respect, Codex
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • Scorpio
          Incepator
          • 26.sep.2006
          • 5

          #5
          O singura remarca: daca se foloseste conductor multifilar in loc de conductor monofilar, ar trebui sa fie supradimensionat cu cca. 20-25% din sectiune.

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            #6
            Postat în original de Scorpio
            O singura remarca: daca se foloseste conductor multifilar in loc de conductor monofilar, ar trebui sa fie supradimensionat cu cca. 20-25% din sectiune.
            Nu e nevoie de nicio suplimentare a secþiunii ptr conductorii multifilari în raport cu cei masivi!

            Trebuie ÎNSÃsã fiþi FOARTE ATENT la dezizolarea capetelor conductoarelor flexibile! Dacã cuþitul cu care faceþi deizolarea este foarte ascuþit aveþi ºansa sã crestaþi firele pe circonferinþa conductorului(fãrã a le tãia) ºi în felul acesta micºoraþi secþiunea conductorului în doze. Dacã se întâmplã sã mai ºi tãiaþi câte un fir (liþã) ... vã daþi seama ce se întâmplã. O liþã, la calibrarea unui patron fuzibil este socotitã la 6-10A în funcþie de conductorul din care e luatã.
            Vã recomand sã cositoriþi TOATE LEGÃTURILE conductoarelor multifilare, deoarece aveþi consumatori puternici.
            Aºa cum s-a arãtat mai sus, e nevoie de pãmântare! Caloriferele au carcasã metalicã!
            Cu stimã,...
            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1658

              #7
              Postat în original de Codex
              Subscriu parerilor celor 2 domnilor Traian Dajma si Consultant electrice. Parerea mea:
              4. Circuitul de iluminat este OK cu conductor de 1.5mm sigurante automate de 6A. Ca o specificatie sa nu depasiti 10-12 corpuri de iluminat pe un singur circuit.
              În instalaþiile electrice interioare, secþiunea minimã admisã este de 2,5mmp. Aceeaºi regulã se aplicã ºi la circuitul de luminã care este CIRCULAR, adicã din el ºi de pe aceeaºi siguranþã sunt alimentaþi toþi consumatorii.
              Secþiunea de 1,5mmp este permisã ptr alimentarea individualã a fiecãrui corp de lampã( din dozã la lampã ºi la întrerupãtor), iar în interiorul lãmpii se admite ºi secþiunea de 1mmp.
              Cu stimã,...
              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                #8
                Re: instalatie electrica casa la tara

                Postat în original de adiba
                Traseele pentru intreruptoare si becuri vor veni prin pod, iar cele pentru prize pe sub pardosea.
                As vrea sa folosesc doze aparente si intreruptoare si prize de asemenea pe care sa le prind pe perete, apoi sa fac izolatia cu polistirenul. Voi folosi copex pentru trasee.
                Având în vedere modul de realizare al instalaþiei pe care doriþi s-o faceþi, v-aº sugera folosirea de cablu de energie cu iz.si manta din PVC cu intarziere marita la propagarea flacarii CYY-F,0.6/1KV , mai ales la traseele ptin pod.
                Cu stimã,...
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Postat în original de Baboo
                  Postat în original de Codex
                  Subscriu parerilor celor 2 domnilor Traian Dajma si Consultant electrice. Parerea mea:
                  4. Circuitul de iluminat este OK cu conductor de 1.5mm sigurante automate de 6A. Ca o specificatie sa nu depasiti 10-12 corpuri de iluminat pe un singur circuit.
                  În instalaþiile electrice interioare, secþiunea minimã admisã este de 2,5mmp. Aceeaºi regulã se aplicã ºi la circuitul de luminã care este CIRCULAR, adicã din el ºi de pe aceeaºi siguranþã sunt alimentaþi toþi consumatorii.
                  Secþiunea de 1,5mmp este permisã ptr alimentarea individualã a fiecãrui corp de lampã( din dozã la lampã ºi la întrerupãtor), iar în interiorul lãmpii se admite ºi secþiunea de 1mmp.
                  Cu stimã,...
                  Sal'tare!
                  Ceea ce am spus nu este gresit. Conform normativelor in vigoare si mai ales lui I7 sectiunea minima a conductorului admisa in instalatiile interioare de iluminat cu mai multe corpuri de iluminat pe acelasi circuit este de 1.5mm si poate fi de 1mm DACA alimenteaza un singur corp de iluminat.(bine inteles daca dimensionarea circuitului permite conductor de 1mm) Atata timp cat circuitul poate fi dimensionat sa suporte o sarcina electrica protejata prin siguranta 6A este suficient pentru circuitul de iluminat conductor de 1.5mm. De altfel ca o confirmare a ceea ce v-am spus aici, este si faptul ca circuitele interioare de la locuinte este realizat din conductor de 1.5mm

                  Un circuit de Cu cu conductor de 1.5mm suporta un curent mult mai mare de 6A

                  Si ca si o ultima completare CIRCUITUL DE IMPAMANTARE este OBLIGATORIU in cazul dvs. Folositi consumatori de putere si la regim maxim. Implicit este FOARTE posibil sa apara si puneri la maas accidentale (imbinari ale conductorilor realizati defectuos, sau strapungeri ale conductorului de alimentare, etc.). In acest caz sunteti protejat de disjunctoarele diferentiale care protejeaza circuitul impotriva electrocutarilor accidentale care pot aparea pe circuit. In acest caz ca o masura de siguranta suplimentara si OBLIGATORIE este legarea tuturor aparatelor electrice ce vin in contact cu corpul uman ... si nu numai ... la circuitul de impamantare. Ganditiva ca veniti iarna infrigurat de afara cu picioarele din zapada (ude deci) si vreti repede sa va incalziti la calorifer. DOAMNE FERESTE Cu cat veti avea mai multe protectii cu atat mai bine.
                  De altfel " CURENTUL NU IARTA, GRESESTI O SINGURA DATA. DEZOLANT"

                  Cu respect!
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #10
                    Stimate CODEX!
                    Eu nu am spus cã aþi fi greºit cu ceva! Modalitãþile de calcul sunt aceleaºi, diferite sunt situaaþiile la care trebuie sã faci faþã ºi sã iei o hotãrâre!
                    Eu nu am spus sã nu puã pãmântare!?? Am spus:,, Aºa cum e recomandat mai sus ..." etc


                    Eu am expus o pãrere izvorâtã dintr-o anume experienþã! Dar într-un circuit nu putem merge pe secþiunea minimã fãrã sã avem perspectiva de dezvoltare a circuitului: ce se va întâmpla dacã persoana doreºte sã extindã circuitul de iluminat pânã la 3Kw aºa cum permite I7?


                    Aºa cum am mai arãtat ºi pe alte subiecte, este recomandat a se merge nu pe protejarea circuitului ci pe limitarea curentului de scurt circuit (la valoare minimã ) la locul defectului ºi asta se face prin alegea valorii minime a siguranþei care rezultã din necesarul de putere pe un circuit, indiferent de secþiunea pe care o are!
                    Revedeþi ceea ce am scris...
                    Cu stimã,...
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #11
                      Postat în original de Baboo
                      Stimate CODEX!
                      Eu nu am spus cã aþi fi greºit cu ceva! Modalitãþile de calcul sunt aceleaºi, diferite sunt situaaþiile la care trebuie sã faci faþã ºi sã iei o hotãrâre!
                      Eu nu am spus sã nu puã pãmântare!?? Am spus:,, Aºa cum e recomandat mai sus ..." etc


                      Eu am expus o pãrere izvorâtã dintr-o anume experienþã! Dar într-un circuit nu putem merge pe secþiunea minimã fãrã sã avem perspectiva de dezvoltare a circuitului: ce se va întâmpla dacã persoana doreºte sã extindã circuitul de iluminat pânã la 3Kw aºa cum permite I7?


                      Aºa cum am mai arãtat ºi pe alte subiecte, este recomandat a se merge nu pe protejarea circuitului ci pe limitarea curentului de scurt circuit (la valoare minimã ) la locul defectului ºi asta se face prin alegea valorii minime a siguranþei care rezultã din necesarul de putere pe un circuit, indiferent de secþiunea pe care o are!
                      Revedeþi ceea ce am scris...
                      Cu stimã,...
                      Sal'tare!
                      Cu stima imi cer scuze daca v-am ofensat in vreun fel! Nu acesta a fost scopul mesajului meu iar daca aceasta ofensa a aparut imi cer scuze.

                      Referirea la impamantare a fost facuta pentru domnul care doreste sa isi instaleze un astfel de sistem de incalzire si nicidecum pentru dvs.

                      Pe acel circuit, parerea mea este ca, nu consider necesar o supradimensionare a circuitului atat timp cat pe acel circuit se foloseste protectie pentru curent de maxim 6A-ceea ce se conformeaza perfect conductorului de 1.5 Cu. Stiu ca puterea maxima conform normativului I7 permisa pentru un circuit de iluminat este de 3kW, insa calculul pe care l-am facut a fost urmatorul:

                      3000W / 220V = 13.6A

                      Daca luam in calcul si un coeficient de putere pentru circuitul de iluminat interior locuinte de MAXIM 0.8 atunci avem

                      13.6A / 0.8 = 17.04A

                      Repet este coeficientul maxim luat in caclul pentru circ de iluminat desi in mod normal pentru iluminat nu scade sub 0.9 (0.8 conform calculelor se alege la dimensionarea circuitelor de prize), normativele in vigoare impunand pentru corpurile de iluminat interior un coeficient de putere de cel putin 0.92. Multumesc domnului Traian Dajma pentru aceasta completare.

                      Conductorul de Cu de 1.5mm suporta un curent de 17A in regim normal de functionare fara al afecta distructiv. Deci cu un conductor de 1.5mm s-ar incadra perfect si pentru extinderea puterii circuitului la 3kW. DAR va dau dreptate ca este necesar folosirea unui conductor de 2.5 mm DOAR datorita faptului ca din explicatiile date de ADIBA planseul si plafonul sunt din lemn (suport combustibil) si in acest caz curentul de regim normal nu trebuie sa depaseasca 0.7*In prescris pentru conductor (pentru cazul in care este necesar , repet, extinderea puteii absorbite pe circuit la 3kW. fapt care momentan nu este pus in calcul)

                      Asadar 17A (Cu 1.5mm) * 0.7 = 11.9A max pentru conductoarelele trecute peste material combustibil. 11.9A> siguranta de 6A ( putere maxima absorbita de 1.32kW<3kW). Astea sunt calculele mele sunt parerile mele si ... nu nu le impun nimanui sau nu doresc sa jignesc pe nimeni.

                      Oricum recunosc ca experienta mea este oarecum putina in domeniu, fapt pentru care va acord intaietate. A instala un conductor mai mare ofera siguranta ulterioara mai mare in cazul in care se urmareste ca acel circuit sa fie utilizat la o putere mai mare decat cea pentru care a fost proiectat. Insa daca mergem pe aceasta idee atunci consider ca o asemena supradimensionare este necesara si pentru caloriferele pe care doreste sa le foloseasca si la care se foloseste conductor de 2.5 si 4mm.

                      In incheiere atentionez ca scopul mesajului de aici de pe forum nu va fi niciodata de a jigni pe cineva - mai ales voit - ci de a da un raspuns care consider ca este bun la o anumita problema care se pune.

                      Cu respect.
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #12
                        Nu-i nicio problemã, nu m-am simþit de fel afectat!
                        Dacã-mi este îngãduit aº vrea sã vã atrag atenþia cã valorile pe care le-aþi menþionat mai sus sunt perfect valabile dar sunt recomandãri fãcute ptr 2 conductoare montate în tub!
                        Admiþând faptul cã circuitul de prizã ºi luminã sunt pe acelaºi tub, la care se adaugã ºi pãmântarea ne vor ieºi ptr calcul 5 conductoare! Asta înseamnã curent admisibil 11A ptr1,5mmp ºi 16A ptr 2,5mmp, la care se aplicã coeficienþii de care aminteaþi mai sus. Eu întotdeauna am fãcut calculul ptr situaþia cea mai dezavantajoasã.
                        Bãnuiesc de asemenea cã atunci când aþi spus ,,coeficient de putere", v-aþi referit la ,,coeficientul de cerere", iar ptr iluminat acesta de obicei se ia egal cu unitatea. Coeficientul de 0,92, bãnuiesc cã v-aþi referit la el gândindu-vã la factorul de putere, care este valoarea minimã admisã de furnizor. Ptr o valoare mai micã, se plãtesc penalitãþi(acolo unde poate fi identificat), dar la un consumator casnic cu contor numai de energie activã nu poate fi pus calculat ºi nici mãsurat!
                        Cu deosebitã stimã,...
                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          Factorul de putere nu ,"coeficient de putere", "coeficientul de cerere" se ia in calcul atunci cand exista un defazaj intre tensiune si intensitatea curentului. Daca el exista (acest defazaj), sigur ca poate fi masurat cu ajutorul osciloscopului si chiar calculat cu ajutorul diagramei fazoriale. Defazajul poate fi produs cu ajutorul condensatorului, si atunci este capacitiv, sau cu ajutorul bobinelor caz in care are un caracter inductiv (daca va mai aduceti aminte diagrama fazoriala). In proiectare pentru circuitele prizelor, este foarte indicat sa-l luam in calcul deoarece influenteaza valoarea intensitatii pentru o anumita putere exprimata in [W] a consumatorului, adica dimensionez la cea mai mica valoare a factorului de putere permisa consumatorilor casnici care imi creste cel mai mult valoarea curentului. In cazul surselor de alimentare de genul transformatoarelor, puterea se exprima in [VA], (puterea aparenta este trecuta pe carcasa) deoarece chiar nu avem de unde sa cunoastem valoarea defazajului pentru paleta de consumatori pe care-i poate deservi si nici nu avem alti consumatori legati in serie cu el.
                          La iluminare intradevar nu avem vreun circuit serie RL sau RC pentru a vorbi de defazaj, decat la droserele pentru neoane, unde factorul de putere este undeva la 0.45, dar din cauza curentului slab dimensionarea o facem tot dupa becurile cu filament.
                          Pe scurt, defazajul apare la circuitele serie motoare electrice (frigider, masina de spalat) adica ceea ce se cupleaza la prize, iar la circuitul de iluminat il consideram 1 neavand bobine sau condensatori (cos0=1).
                          Interventiile d-lor Baboo si Codex sunt pertinente si ajuta la intelegerea fenomenului.

                          Comentariu

                          • Codex
                            Membru
                            • 12.mai.2006
                            • 253

                            #14
                            Da asa este in virtutea inertiei am scris "coeficient de putere" si nu "factor de putere", My mistake . Ma bucur insar ca sa inteles ca era vorba despre cos fi

                            Oricum discutiile contradictorii in general aduc solutii bune , IN GENERAL

                            Multa respect pentru Dl. Traian Dajma si Dl. Baboo. Ii consider membrii marcanti ai acestui forum de electrice, datorita cunostintelor detinute. E clar ca parerea lor conteaza mult

                            Cu stima

                            PS specificatiile pe care le-am dat privitoare la dimensionare le-am luat in calcul pentru circuite trase separat cu tuburi separate. Asa m-am obisnuit sa lucrez, deoarece mi se pare mai sigur in exploatare, cu toate ca este o solutie mai putin economica. "My mistake again" ca nu am specificat acest aspect
                            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                            Electrician autorizat IIA + IIB

                            Comentariu

                            Procesare...