hidroizolatie - mica vitrina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • luc11
    Incepator
    • 20.sep.2006
    • 5

    hidroizolatie - mica vitrina

    Am o mica vitrina pentru plante (LxlxH aprox. 120 x 120 x 150 cm). La partea inferioara - placa sandwich PVC-polistiren extrudat-PVC asa numita placa "weiss", pe verticala profil PVC pentru geam termoizolant. In acest spatiu apa stagneaza temporar si umiditatea atmomsferica este cuprinsa intre 60-90%.
    Doresc hidrizolare intre placa "weiss" si profiul PVC pe cele 4 laturi. Actualmente este pus silicon sanitar care a facut mucegai si am si cateva portiuni in care apa se scurge in spatiul dintre placa si profil.
    Imi puteti recomanda ceva care sa asigure hidroizolarea si protectie anti-mucegai?
    Am auzit ceva despre niste benzi autoadezive care au si elasticitate, asigura izolatia si nu favorizeaza aparitia mucegaiului.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Incercati banda adeziva Cereit CA28 (latimea de 30 mm), CL52 (latimea 145 mm) si solutie antimucegai Ceresit CT99.
    Cu stima.

    Comentariu

    • luc11
      Incepator
      • 20.sep.2006
      • 5

      #3
      Multumesc pentru informatie. Mi se pare potrivita ca latime banda CA 28. Sper ca aceasta sa nu faca mucegai. Prezinta dezavantajul estetic ca este neagra si faptul ca este dublu adeziva (ce fac cu a doua fata adeziva?).
      CL52 desi e mai lat pare mai estetic. Daca ar fi sa alegeti intre cele doua din punct de vedere al proprietatilor hidroizolatoare, al rezistentei mecanice si rezistentei la formarea mucegaiului (nu pot sa fac tratamente cu solutie antimucegai in vitrina tot timpul) ce mi-ati recomanda?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Postat în original de luc11
        Multumesc pentru informatie. Mi se pare potrivita ca latime banda CA 28. Sper ca aceasta sa nu faca mucegai. Prezinta dezavantajul estetic ca este neagra si faptul ca este dublu adeziva (ce fac cu a doua fata adeziva?).
        CL52 desi e mai lat pare mai estetic. Daca ar fi sa alegeti intre cele doua din punct de vedere al proprietatilor hidroizolatoare, al rezistentei mecanice si rezistentei la formarea mucegaiului (nu pot sa fac tratamente cu solutie antimucegai in vitrina tot timpul) ce mi-ati recomanda?
        Din datele tehnice eu am retinut ca :
        -CL52-rezistenta mecanica mai mare, dezavantaj tesatura de poliester unde se poate forma mucegaiul
        -CA28-rezistenta la formarea mucegaiului datorita fetelor de butil-cauciuc

        Deoarece eu nu am vazut, inca, mucegai pe suprafete de cauciuc cred ca cea mai nimerita ar fi CA28, chiar daca preventiv o data la 2-3 saptamini mai stergeti cu solutia antimucegai.
        Cu stima.

        Comentariu

        • luc11
          Incepator
          • 20.sep.2006
          • 5

          #5
          Voi incerca CA28. Oricum nu pot da cu solutie antimucegai decat o data maxim de doua ori pe an, din motive de inaccesibilitate a zonelor respective.

          Multumesc inca o data pentru informatii.
          Toate cele bune,
          Luc

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 750

            #6
            Salut!
            In situatii de acest fel am abordat cu succes urmatoarea tehnica :
            Se scot baghetele ramei PVC cu panoul respectiv,se curata temeinic si se degreseaza garniturile de etansare (toc si bagheta),se aplica un cordon continuu de silicon pe garnituri si apoi se monteaza la loc.
            De obicei la colturi,mai nou,garniturile nu se mai taie in unghi 45 pentru a se lipi apoi cu un adeziv specific,ci se pun dintr-o bucata.In cazul geamului termopan merge,dar la panoul respectiv nu,rigiditatea lui nefiind suficienta pentru o etansare completa.Deci,sfatul meu e sa tai cu grija garniturile de pe toc in unghi de 45,sa le lipesti apoi cu un adeziv (noi foloseam Loctite ) si rezultatele vor fi bune!
            Bafta!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Parerea mea este ca tot un silicon este cea mai buna solutie si aveti la dispozitie Siliconul Sanitar Ceresit CS 25. Acesta contine fungicid cu rolul de a impiedica formarea mucegaiului pe suprafata sau in masa siliconului.

              In caz de probleme, inlocuirea acestuia la un interval relativ mare de timp este mult mai convenabila.

              Comentariu

              • luc11
                Incepator
                • 20.sep.2006
                • 5

                #8
                Postat în original de danhome_52
                Salut!
                In situatii de acest fel am abordat cu succes urmatoarea tehnica :
                Se scot baghetele ramei PVC cu panoul respectiv,se curata temeinic si se degreseaza garniturile de etansare (toc si bagheta),se aplica un cordon continuu de silicon pe garnituri si apoi se monteaza la loc.
                De obicei la colturi,mai nou,garniturile nu se mai taie in unghi 45 pentru a se lipi apoi cu un adeziv specific,ci se pun dintr-o bucata.In cazul geamului termopan merge,dar la panoul respectiv nu,rigiditatea lui nefiind suficienta pentru o etansare completa.Deci,sfatul meu e sa tai cu grija garniturile de pe toc in unghi de 45,sa le lipesti apoi cu un adeziv (noi foloseam Loctite ) si rezultatele vor fi bune!
                Bafta!
                Problema mea nu era la nivelul baghetelor. Acolo totul e OK. Cel putin deocamdata.

                Comentariu

                • luc11
                  Incepator
                  • 20.sep.2006
                  • 5

                  #9
                  Postat în original de Gemini
                  Parerea mea este ca tot un silicon este cea mai buna solutie si aveti la dispozitie Siliconul Sanitar Ceresit CS 25. Acesta contine fungicid cu rolul de a impiedica formarea mucegaiului pe suprafata sau in masa siliconului.

                  In caz de probleme, inlocuirea acestuia la un interval relativ mare de timp este mult mai convenabila.
                  Multumesc pentru sfat.

                  Comentariu

                  Procesare...