Dupa ploaie pereti sunt umezi.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florind
    Incepator
    • 14.iul.2006
    • 13

    Dupa ploaie pereti sunt umezi.

    Salut.

    Am terminat casa "la rosu" acum 4 luni. Totul a fost facut standard. Folie la fundatie, polistiren extrudat la placa de jos, o "chestie" din folie neagra sub caramida, etc...

    am observat ca dupa fiecare ploaie mai serioasa 80-90% din pereti sunt umezi primul rand de caramida de jos.

    Deci la parter primul rand de caramida este usor umed, la etaj la fel, doar primul rand de caramida este usor umed. Nu va imaginati ca te uzi cand pui mana, dar se vede diferenta de culoare.

    Initial am crezut ca la ploaie se mai inflitreaza ceva apa dar totusi de ce sunt umezi si peretii interiori? Care nu au treaba cu ploaia de afara. E ca si cum ar absorbii umezeala din placi (parter si etaj)

    Sa fie cumva de la faptul ca betonul nu este complet uscat? De ce cand nu mai ploua se uscuca si cand ploua iar se vede ?

    Are cineva vro idee ce se intampla?

    multumesc.
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    #2
    sigur nu este vorba de fundatie respectiv centura?
    anda panda din ...

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Aveti usile si ferestrele montate ?
      Cu stima.

      Comentariu

      • florind
        Incepator
        • 14.iul.2006
        • 13

        #4
        Nu, nu este vb de placa. Este exact primul rand de caramizi peste placa de jos, si la etaj primul rand de caramizi peste placa de sus.

        Deci cum stai in casa te uiti pe jos...de la "podea" primul rand este usor umed. Daca pun mana nu se simte, dar a ramas ca si cum a fost inundatie si a ramas forma de la apa..ca sa intelegeti ce zic.


        Am si geamurile puse, acoperis cu tabla. Fara sageac.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          O ultima intrebare :
          Puteti sa descrieti acea "chestie" din folie neagra de sub caramida ? (carton asfaltat, folie PVC, membrana bitumata)
          Cu stima.

          Comentariu

          • florind
            Incepator
            • 14.iul.2006
            • 13

            #6
            Postat în original de MaistrulMax
            O ultima intrebare :
            Puteti sa descrieti acea "chestie" din folie neagra de sub caramida ? (carton asfaltat, folie PVC, membrana bitumata)
            nu sunt de meserie din pacate, si nu stiu. Ma voi interesa la cel care a facut casa.

            Dar poate fi ceva permanent? Nu dispare cu timpul? Deocamdata nu am nici un fel de izolatie exterioara si interioara. Este doar caramida. Pe langa casa mai balteste apa pe ici pe colo, ca nu am amenajat inca terenul...nu este drept si se formeaza balti.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Nu cred ca este ceva permanent, mai ales ca ati afirmat ca si la etaj aveti aceleasi probleme.
              Cu stima.

              Comentariu

              • florind
                Incepator
                • 14.iul.2006
                • 13

                #8
                Postat în original de MaistrulMax
                Nu cred ca este ceva permanent, mai ales ca ati afirmat ca si la etaj aveti aceleasi probleme.
                Da, este destul de ciudat. Cum sa ajunga umezeala in zidaria de la etaj?

                Oricum abia la anu incep sa fac exteriorul si mai are timp sa se aeriseasca.

                mersi mult.

                Comentariu

                Procesare...