"OZANA" care curge pe pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • micaelamikiela
    Incepator
    • 28.sep.2006
    • 1

    "OZANA" care curge pe pereti

    Stau la etajul 3 intr-un bloc din 1973, de 4 etaje. Terasa e ca un svaiter. Nimeni nu face nimic, iar la fiecare ploaie apa curge de sus si pana jos, inclusiv parter, pe peretii din sufragerie, hol, debarale, bucatarii etc. Pe langa mucegaiul care ne-a exasperat, ne e frica sa nu se intample un scurtcircuit pentru ca apa a sapat si curge pe firele electrice.
    Am incercat sa stopez cumva apa punand pe tavane placi de polistiren (tavan fals) lipite cu silicon. A tinut schema asta cam un an. Deja apa a sapat si au cam inceput sa se dezlipeasca.
    Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac. In sufragerie am parchet laminat iar apa a intrat pe sub el si a inceput sa se umfle.
    As dori un sfat cu privire la ce sa fac sa stopez apa, macar in sufragerie! Va rog, ajutati-ma, caci prea curand nu se va repara terasa. Toti asteapta sa o faca cineva gratis. Le-am oferit ideea cu un pod de lemn, dar nici asta nu vor. Nu stiu ce masuri sa iau. Va multumesc anticipat!
    miki
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Va inteleg situatia si ma mira faptul ca un locatar de la etajul 3 este atat de ingrijorat si inca nu ati gasit intelegere cel putin la vecinii de la etajul 4.

    Solutia adecvata este aceeasi pe care o stiti si dvs., refacerea integrala a hidroizolatiei sau realizarea unui acoperis tip sarpanta.

    Va sfatuiesc sa incercati sa discutati cu Asociatia de Proprietari. Cu ajutorul acesteia se poate gasi o modalitate de participare a tuturor locatarilor.

    Orice alta solutie nu poate fi decat pentru moment si va accentua fenomenul negativ asupra constructiei.

    Comentariu

    Procesare...