putere maxima contractata KW

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    putere maxima contractata KW

    salut. stie cineva cat costa, aproximativ, un bransament trifazat si puterea maxima ce poate fi contractata. toate acestea pt o centrala electrica. multumesc anticipat!
    anda panda din ...
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Re: putere maxima contractata KW

    Postat în original de anduvirgil
    salut. stie cineva cat costa, aproximativ, un bransament trifazat si puterea maxima ce poate fi contractata. toate acestea pt o centrala electrica. multumesc anticipat!
    Centrala electrica ?
    O lista "teoretica" a tarifelor practicate in atasament :
    Cu stima.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Centrala electrica ?
      O lista "teoretica" a tarifelor practicate in atasament :
      Probabil este electrica.

      Lista asta cu tarife banuiesc ca se refera doar la simpla operatiune de conectare a cablurilor. Dar pentru executarea intregii lucrari de alimentare cu trifazat valoarea cred ca atinge linistit la 5000 RON (oficial).
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • rsinro
        Incepator
        • 22.sep.2006
        • 48

        #4
        stie cineva cam cat ar costa schimbarea abonamentului la electrica din CR monom cu rezervare in CTP optional de tip monom cu putere contractata de peste 6 KW(am bransament trifazat), asta ca sa pot sa-mi instalez o centrala electrica de 9 Kw.
        mai am urmatorii consumatori:
        - instant electric pentru apa calda 5Kw
        - aer conditionat 2 Kw ( asta n-o sa mearga odata cu centrala)
        - masina de spalat 1 Kw
        restul sunt micuti...

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6886

          #5
          Am inteles acuma ca e vorba de fapt de cazanul electric.

          Electrica nu mai executa bransamente trifazate. Pentru executarea acestui gen de lucrari trebuie contactata o firma autorizata.

          Un vecin de al meu isi face o casa. Bransamentul trifazat l-a costat in jur de 3700 RON.
          Cu stima.

          Comentariu

          • rsinro
            Incepator
            • 22.sep.2006
            • 48

            #6
            am deja bransament trifazat.

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              #7
              vorbind cu cineva de la electrica( director regional), am fost informat ca nu pot contracta mai mult de 10KW pt utilizator casnic. asa ca dc ai un cazan electric de 9 KW + consumatori (=17Kw. mie imi trebuie o centrala de min12 kw (ma incadrez la limita) + consumatori (4KW)=16W. se pare ca ar exista solutia legarii separat direct din punctul de transformare, pentru puteri mai mari, ceea ce ar duce la costuri enorme pt mine.
              anda panda din ...

              Comentariu

              • rsinro
                Incepator
                • 22.sep.2006
                • 48

                #8
                in site-ul electrica nu se spune nimic despre faptul ca limita ar fi de 10Kw. spune numai de "peste 6Kw"

                Comentariu

                • anduvirgil
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2006
                  • 527

                  #9
                  peste 10Kw alte aprobari.in fine una peste alta omu' a dat-o la intors cand a auzit ca e pentru incalzire locuinta si ca vezi domne' se contracteaza 15 Kw putere instalata cu 12Kw absorbita. probabil a crezut ca cine stie ce gater, moara am sa fac.
                  anda panda din ...

                  Comentariu

                  • Codex
                    Membru
                    • 12.mai.2006
                    • 253

                    #10
                    Postat în original de rsinro
                    ...restul sunt micuti...
                    Interesanta expresie in electricitate . Oricum micuti dar se aduna la consum iar daca un micut are 10W , groso-modo putem trece peste el in calcule dar daca acel "micut" se regaseste in 100 de consumatorui ... atunci ... 10x100= 1kW

                    Scuzati-mi ironia dar mi-a placut expresia

                    In fine eu stiam ca exista limitare pentru puterea monofazata de maxim 30A pentru curentul consumat reiesit din calcule. Ce e peste, treceti automat la trifazat. Acum dat fiind ca aveti deja bransament trifazat poate asta e puterea maxima ramasa disponibila pentru postul de traasnformare la care sunteti cuplat, la o putere mai mare fiind necesar un alt post de transformare si implicit costuri suplimentare care ar putea sa va fie imputate. Dar ca sa existe o restrictie de consum de energie pentru o anumita putere LIMITATA ... nu mi se pare normal (poate exsita legislatie in acest sens pe care nu o cunosc). Cea mai buna explicatie pe care o gasesc in acest sens este rezerva de putere ramasa disponibila pentru postul trafo la care sunteti cuplat.

                    Cu respect
                    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                    Electrician autorizat IIA + IIB

                    Comentariu

                    • rsinro
                      Incepator
                      • 22.sep.2006
                      • 48

                      #11
                      deci nu stie nimeni cum se face trecerea de la un abonament la altul?
                      cei de la ENEL m-au aburit destul... cred ca nu vor sa ma lase sa schimb abonamentul pentru ca o sa platesc mai putin.

                      Comentariu

                      • anduvirgil
                        Membru Marcant
                        • 25.feb.2006
                        • 527

                        #12
                        Ex. cei de la electrica au trimis o instiintare pentru reactualizarea contractelor existente. daca nu mergi la timp te trec automat la abonament CR cu rezervare. deci in concluzie mergi la electrica depune o cerere. daca nu rezolvi pe plan local incearca la sucursala de judet sau regionala.
                        anda panda din ...

                        Comentariu

                        • Daniel.P
                          Incepator
                          • 02.aug.2006
                          • 63

                          #13
                          Si eu am trecut la abonamentul CTP si noroc ca am cunostinte care lucreaza acolo.
                          NU vor sau chiar nu stiu cu ce se mananca acel abonament. Te poarta de la un birou la altul si tot asa.
                          In primul rand iti trebuie un limitator de putere. E ca o siguranta automata numai ca in cazul in care vrei sa consumi mai mult de 6KW - asa mi-am instalat eu - iti sare siguranta.
                          Eu imi montez o centrala electrica de 4 kw si mai am un boiler de 1,5 kw si sper sa nu am probleme.
                          Ca si costuri ... nu stiu ca eu nu am platit nimic.

                          Comentariu

                          Procesare...