Participare financiara la magistrala de energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alad
    Incepator
    • 26.aug.2006
    • 9

    Participare financiara la magistrala de energie electrica

    Mi-am cumparat un teren care este la o anumita distanta de stalpul de energie electrica. Cativa vecini si-au ridicat case si au luat initiativa de a se racorda. Ne-au strans si pe cei care nu ne-am apucat de construit si ne-au sugerat ca este bine sa participam si noi la cheltuielile pentru montarea instalatiei aeriene, deoarece daca nu participam acum, cand vom dori sa ne racordam nu ne vor da acceptul sau ne vor cere bani foarte multi.
    Eu stiu ca dupa un anumit timp de la punerea in functiune a instalatiei de retea, acesta intra in patrimoniul Electrica. Unii spun ca dupa un an, altii dupa 5 ani.
    Consider ca restrictionarea accesului la energia electrica nu este legala.
    Pe de alta parte, problema ar putea fi similara cu racordarea la instalatia de gaz, unde cei care au initiat montarea conductei magistrale, recupereaza bani la fiecare racordare ulterioara.
    Avand in vedere ca in urmatorii 4 ani nu am posibilitatea sa incep construirea casei, iar suma care mi-ar reveni ca parte, de circa 3000 - 4000 RON doar pentru reteaua magistrala nu o am disponibila, poate cineva sa ma lamureasca ?
    Merita sa fac un efort financiar acum si sa particip la montarea instalatiei, sau sa astept pana intra in patrimoniul Electrica si apoi sa platesc o suma mai mica (probabil)?
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1678

    #2
    Aºa e, dupã expitarea termenului de garanþie, la PV de recepþie finalã, toate branºamentele ºi reºelele intro în proprietateaElectrica! În mod normal termenul e de 12 luni. E vorba aici de delimitarea reþelei: pânã la ap de mãsurã e al furnizorului, de la ap de mãs încolo e al consumatorului.
    Ulterior, nu ºtiu dacã Electrica nu vã va mai cere acceptul celorlalþi ptr a vã racorda. Mã interesez dacã nu uit!
    Cu stimã,..
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • mx81
      Membru Marcant
      • 21.ian.2006
      • 322

      #3
      Daca reteaua se dezvolta pe strada stati linistit . Reteaua intra in proprietatea Electrica la punerea in functiune . Daca se va extinde dincolo de Dvs. noroc bun . Probleme apar pentru stilpii plantati pe terenuri particulare si dedicati . (Exemplu daca vecinul are casa in fundul curtii si are un stilp la mijlocul curtii si Dvs. vreti sa va racordati din acel punct sunt probleme . In reteaua stradala nu .)

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Cum vad eu problema este in felul urmator:
        Acum sau mai tarziu bransarea dvs. la reteaua nationala de distributie va fi necesara. Avantajul care l-ati avea daca va bransati acum este acela ca veti prinde preturile de instalare existente la momentul asta. Daca veti dori sa va bransati mai tarziu, dupa intrarea in UE, preturile de bransament cu certitudine vor fi altele, iar dupa umila mea parere nu cred ca vor fi mai mici.
        Avand in vedere ca in locul in care doriti sa va construiti casa nu are retea electrica instalata este oarecum o problema. In mod normal exstinderea retelei de distributie de energie electrica intra in atributiile firmei de distributie ELECTRICA sau EON sau cum Dumnezeu se mai numesc acum . Dar acest lucru se va face cand vor exista destui consumatori in acea locatie pentru ca extinderea retelei sa fie fiabila, si de ce nu cand VOR AVEA BANI pentru aceasta extindere.
        Daca se doreste instalarea retelei mai devreme ... atunci costurile le veti suporta dvs. INSA indiferent de optiunea aleasa ... reteaua de distributie electrica de pana la contor (blocul de masura) intra in patrimoniul firmei distribuitoare, deoarece in caz de avarii la reteaua de distributie se considera ca remedierea ar fi destul de scumpa si implicit cheltuielile pentru consumatori ar fi destul de mari, uneori greu de suportat si nejustificabile ca intretinere.
        Spre exemplu: 1 km de linie trifazata 380V este in jur de 70000 ROn, un post trafo de 60kVA sa spunem este cam 60000 ROn. Bineinteles ca vor exista pareri pro si contra acestor preturi dar pot fi considerate ca o medie. Astfel de preturi sunt greu suportate direct de consumatori, si din acest motiv dupa expirarea termenului de garantie reteaua intra direct in patrimoniul firmei, urmand ca ea sa se ocupe de intretinerea ei.

        Cu respect
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1678

          #5
          Postat în original de mx81
          Daca reteaua se dezvolta pe strada stati linistit . Reteaua intra in proprietatea Electrica la punerea in functiune . Daca se va extinde dincolo de Dvs. noroc bun . Probleme apar pentru stilpii plantati pe terenuri particulare si dedicati . (Exemplu daca vecinul are casa in fundul curtii si are un stilp la mijlocul curtii si Dvs. vreti sa va racordati din acel punct sunt probleme . In reteaua stradala nu .)
          Mã iertaþi...
          Nu la PIF ci la recepþia finalã!
          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1678

            #6
            Postat în original de Codex
            Cum vad eu problema este in felul urmator:
            Acum sau mai tarziu bransarea dvs. la reteaua nationala de distributie va fi necesara. Avantajul care l-ati avea daca va bransati acum este acela ca veti prinde preturile de instalare existente la momentul asta. Daca veti dori sa va bransati mai tarziu, dupa intrarea in UE, preturile de bransament cu certitudine vor fi altele, iar dupa umila mea parere nu cred ca vor fi mai mici.
            Avand in vedere ca in locul in care doriti sa va construiti casa nu are retea electrica instalata este oarecum o problema. In mod normal exstinderea retelei de distributie de energie electrica intra in atributiile firmei de distributie ELECTRICA sau EON sau cum Dumnezeu se mai numesc acum . Dar acest lucru se va face cand vor exista destui consumatori in acea locatie pentru ca extinderea retelei sa fie fiabila, si de ce nu cand VOR AVEA BANI pentru aceasta extindere.
            Daca se doreste instalarea retelei mai devreme ... atunci costurile le veti suporta dvs. INSA indiferent de optiunea aleasa ... reteaua de distributie electrica de pana la contor (blocul de masura) intra in patrimoniul firmei distribuitoare, deoarece in caz de avarii la reteaua de distributie se considera ca remedierea ar fi destul de scumpa si implicit cheltuielile pentru consumatori ar fi destul de mari, uneori greu de suportat si nejustificabile ca intretinere.
            Spre exemplu: 1 km de linie trifazata 380V este in jur de 70000 ROn, un post trafo de 60kVA sa spunem este cam 60000 ROn. Bineinteles ca vor exista pareri pro si contra acestor preturi dar pot fi considerate ca o medie. Astfel de preturi sunt greu suportate direct de consumatori, si din acest motiv dupa expirarea termenului de garantie reteaua intra direct in patrimoniul firmei, urmand ca ea sa se ocupe de intretinerea ei.

            Cu respect
            Subscriu pãrerii DVS.
            EON, dupã ºtiinþa mea este fostul DISTRIGAZ NORD!

            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Iar am luat-o pe cai laturalnice!

              Problema colegului alad este: daca plateste acum cota parte pentru aducerea energiei in zona (stalpi, conductori etc) sau daca asteapta cativa ani (pana incepe constuctia) si va plati mai putin (doar racordarea la reteaua trasa deja de ceilalti).

              Ideea era daca la o conectare viitoare (peste 3 ani), vecinii care au participat la realziarea traseului pana in zona respectiva au posibilitatea sa ii ceara sa plateasca pentru a putea beneficia de infrastructura respectiva.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • alad
                Incepator
                • 26.aug.2006
                • 9

                #8
                Multumesc pentru raspunsuri!
                Oricum am inteles faptul ca sigur, reteaua magistrala intra in patrimoniul Electrica la receptia finala (care de obicei este de un an de la PIF).
                Odata intrata in patrimoniul Electrica, initiatorii nu mai pot pretinde nici o despagubire, cu atat mai putin sa aprobe o noua conectare.
                Cat despre recuperarea banilor investiti de catre initiatori la racordarile ulterioare, cred ca este de domeniul SF.

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6880

                  #9
                  Aveti dreptate domnule alad.
                  Asta se intampla cand avem un unic distribuitor si o legislatie deficitara.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1678

                    #10
                    Postat în original de alad
                    Cat despre recuperarea banilor investiti de catre initiatori la racordarile ulterioare, cred ca este de domeniul SF.
                    Banii se pot recupera cu succes în condiþiile impuse de ,,SFÂNTU'-AªTEAPTÃ" ºi numai în ziua cþnd se sãrbotoreºte!
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • valeriu ciprian
                      Membru Marcant
                      • 09.feb.2006
                      • 895

                      #11
                      Stie cineva daca se aplica acelasi principiu "intrarea in patrimoniu" si in cazul distrigaz pentru teava comuna care a fost trasa pe casa scarii si dupa cat timp.Va multumesc.

                      Comentariu

                      • dmugurel
                        Membru marcant
                        • 14.feb.2006
                        • 306

                        #12
                        problema cea mai mare este daca bransamentul dv. traverseaza vreo proprietate pana la RED, in privinta compensatiei, ANRE are o metodologie de calcul, cam stufoasa:



                        METODOLOGIE DE STABILIRE A COMPENSAÞIILOR BÃNEªTI ÎNTRE UTILIZATORII

                        RACORDAÞI ÎN ETAPE DIFERITE, PRIN INSTALAÞIE COMUNÃ, LA REÞELE

                        ELECTRICE DE DISTRIBUÞIE


                        Aprobatã prin Ordin ANRE nr.28 din 28.11.2003

                        Cod ANRE 28.1.413.0.00.28/11/03

                        I. Scop

                        Art. 1 . Metodologia stabileºte modul de calcul al compensaþiei bãneºti pe care trebuie sã o plãteascã un utilizator primului utilizator, în cazul în care urmeazã sã beneficieze de instalaþia de racordare realizatã sau prevãzutã a se realiza iniþial pentru acesta din urmã.

                        II. Domeniu de aplicare

                        Art. 2 . Prezenta metodologie se aplicã de cãtre operatorii de distribuþie pentru stabilirea valorii compensaþiei ºi precizarea ei în avizele tehnice de racordare emise utilizatorilor care se racordeazã la reþele electrice de distribuþie în etape diferite ºi care folosesc în comun, total sau parþial, instalaþia de racordare prevãzutã sau / ºi realizatã iniþial pentru un singur utilizator în baza tarifului de racordare achitat de acesta.

                        III. Termeni
                        ......
                        varianta completa http://www.anre.ro/FisZip/Ord%2028%2...tabCompens.zip
                        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                        Comentariu

                        • KATALIN
                          Membru Marcant
                          • 25.ian.2006
                          • 401

                          #13
                          DOMNILOR eu sunt beneficiarul unei retele trifazate private.
                          eu si inca doi vecini intre timp au mai aparut doi vecini care vor trebui sa deconteze cota parte din reteaua pe care am tras-o noi.
                          reteaua care este conform normelor in vigoare,ca altfel nu avizeaza "renel"
                          dar,este in regim de organizare de santier pana cand primaria va amenaja strada si implicit sistematizarea zonei. atunci reteaua va intra automat in patrimoniul firmei de distributie si odata cu aceasta si intretinerea ei.
                          KATA

                          Comentariu

                          • cosmin rotaru
                            Incepator
                            • 21.feb.2006
                            • 92

                            #14
                            nu stiu la curent cum e, dar la gaz (cel putin in TM) pot sa spun ca primul lucru care-l faci e sa dai o declaratie ca donezi lucrarea EON-ului, la finalizare. Nu ai cum sa recuperezi banii. Doar prin amabilitatea celor care se branseaza ulterior.

                            Comentariu

                            • menase
                              Incepator
                              • 27.oct.2006
                              • 1

                              #15
                              salutare la toata lumea! am un titlu de proprietate pe un pamant intr-o comuna, in ultima vreme m-am hotarat sa_mi fac o casa,am toate aprobarile inafara de cea a ELECTRICA,motivul,chiar printr-un colt al curtii e plantat un stalp, de inalta tensiune, care alimenteaza intreaga comuna! cand am depus dosarul,m-au refuzat zicand ca nu am dubla izolatie si priza la pamant la stalp,plus ca as fi cam aproape cu constructia de stalp,ttotusi legea spuna minim 5 metrii iar eu am 7,deci asta n-ar fi o problema,problema e ca ELECTRICA nu vrea sa-mi monteze faimoasa dubla izolatie,si nici priza la pamant a stalpului! m-au trimis la o firma privata,care din cate am inteles vor cam la 600 euro ptr lucrare,cum fac sa,evit cheltuiala asta? Pamantul il am de la stra stra bunicul deci mai bine de 100 ani e proprietar, stalpul(de beton) l-au montat acum 40 ani,fara sa ceara acordul proprietarului(comunistii deh!) acum ce vina am eu ca l-au montat fara izolatia si priza la pamant!bun pina la urma, platesc firma si i-mi fac ei lucrarea ,dar ma tem ca nu scap cu atat,stie careva ce trebuie sa fac,apoi sa_mi trag curent la casuta?

                              Comentariu

                              Procesare...