Scurgeri apa baie de la vecinul de deasupra... rog sfaturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lclolcl
    Incepator
    • 11.oct.2006
    • 5

    Scurgeri apa baie de la vecinul de deasupra... rog sfaturi

    As dori sa stiu care sunt caile prin care pot "stimula" un vecin de deasupra care continua sa ne inunde la baie, sa-si rezolve problema sau cum ma pot proteja pana atunci. Vorba buna nu a fost suficienta iar probleme persista de ceva timp. Scuzele sale sunt ca, citez: "nu gasesc instalator".... daca va vine sa credeti.
    In acest moment suntem in curs de renovare a apartamentului iar la finalizarea lucrarilor, si va dati seama ca dupa o asemenea investitie nu am dori sa mai avem asemenea probleme.
    Mentionez ca administratia blocului este ca de obicei, inutila.
    Multumesc anticipat pentru ajutor.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Exista calea legala printr-o reclamatie la primarie.
    Puteti afla detalii suplimentare aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=5017
    Cu stima.

    Comentariu

    • Stefconstruct
      Incepator
      • 12.mar.2006
      • 46

      #3
      Vecinul buclucas

      Incercati sa-i platiti dvs instalatorul ca poate nu are bani.
      Daca nu vrea este rau voitor si atunci apelati la Administrator si Presedintele de bloc,inpreuna cu tot comitetul mergeti peste el.
      Puneti-va bine cu cei enumerati si amenintatil pe vecin ca ai oriti apa.
      Administratorul are obligatia sa raspunda cererilor de acest fel(sa opreasca apa pe coloana respectiva) cind este vorba de inundatii.
      Odata oprita coloana spuneti la toti vecini ca s-a oprit din cauza tipului de deasupra,ca nu vrea sa repare si ca v-a inundat.
      Cu alte cuvinte ai puneti tot blocul in cap si trebuie sa cedeze.
      Si daca nici asa nu rezolvati apelati la varianta cu reclamatii la primarie.
      Iar daca Administratorul nu vrea sa opreasca apa amenintatil si pe el ca il reclamati la inspectia in constructii.

      Am suferit si eu la fel ca dvs si pina la urma am oprit coloana,dar dupa luni de zile de rugaminti.
      Dau sfaturi si indrumari

      Comentariu

      • lclolcl
        Incepator
        • 11.oct.2006
        • 5

        #4
        Multumesc mult de sfaturi.
        Am sa le urmez pe toate in parte dupa caz.
        O zi buna tuturor.

        Comentariu

        • Stefconstruct
          Incepator
          • 12.mar.2006
          • 46

          #5
          Vecinul buclucas

          Va rog sa ne anuntati succesele realizate.
          Hai si esecurile ca doar un sut in fund inseamna un pas inainte.
          Dau sfaturi si indrumari

          Comentariu

          • lclolcl
            Incepator
            • 11.oct.2006
            • 5

            #6
            Aseara am fost cu legea in mana la administratora blocului , care m-a trimis la presedintele asociatiei... Banuiesc ca si acela ma va trimite inapoi la administratie. ...
            Administratora a zis ca a fost la vecinul problematic cu un instalator si acela i-a inchis usa in nas zicand ca acel instalator este citez: "un idiot" si nu are ce discuta.
            Am sa incerc totusi saptamana viitoare sa ma duc si eu la individ cu alt instalator care lucreaza in prezent si la instalatia mea... apoi oi mai vedea.
            Multumesc

            Comentariu

            • Stefconstruct
              Incepator
              • 12.mar.2006
              • 46

              #7
              Multumesc de instiintare,astept in contiunuare.
              Nu ve pierdeti speranta,continuati sa perseverati.
              Bafta !
              Dau sfaturi si indrumari

              Comentariu

              • lclolcl
                Incepator
                • 11.oct.2006
                • 5

                #8
                Iata noutati:

                dupa ce m-am dus la usa la el cu cererea de rezolvare a problemei, azi am primit de la politie o instiintare ca a depus plangere ca l-am amenintat.

                Incredibil nu?

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Traim doar in Romania, de ce v-a mai mirati.
                  Nu v-a lasati si continuati demersul dumneavoastra pe cale legala.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • lclolcl
                    Incepator
                    • 11.oct.2006
                    • 5

                    #10
                    Asta pare a fi singura solutie, mai ales ca aceasta plangere a complicat situatia.
                    Din acest moment daca nu iau la randu-mi masuri, pe viitor pot sa ma duc si in genunchi la el ca nu-si va repara instalatiile, avand un avantaj psihologic cu plangerea la intimidare.
                    Iar eu voi continua sa platesc ponoasele.
                    Multumesc

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2347

                      #11
                      Nu inteleg, de ce nu-l dati in judecata sa cereti despagubiri pentru daunele produse tavanului de la baie?
                      Cat despre reclamatia la politie, el ce dovada are ca l-ati amenintat? Si dvs. teoretic puteti face orice fel de reclamatie.
                      Sincer imi pare rau ca aveti asemenea vecini, dar aceste probleme spinoase este bine sa le rezolvam cu legea in mana, pe un ton normal. Nu are rost sa va enervati deoarece riscati sa generati un alt gen de conflict cu respectivul vecin, mutand problema dvs. pe un plan secundar.
                      Cel mai indicat ar fi sa luati de la Asociatia de Proprietari un raspuns in scris la o cerere in scris pe care le-o adresati lor. Simplele discutii nu au valoare. Cu raspunsul acesta mergeti la primarie, unde exista un organ de control al Asociatiilor de Proprietari, unde veti face o cerere la care atasati raspunsul de la Asociatia de Proprietari.
                      Daca nu aveti suficienta ratiune si tact de a rezolva la rece problema nu are rost sa mergeti mai departe. Cu scandal si poale in cap decat inrautatiti situatia. Eu sunt convins ca daca mergeati de la bun inceput si printr-o discutie deschisa si amiabila ii explicati situatia invitandu-l sa vada dezastrul de la dvs, si daca-i propuneati sa veniti dvs. cu instalatorul, el nu ar fi avut obiectii. Dar in situatia data calea dialogului este inchisa ramanand doar cea legala. Eu zic sa nu o depreciati si pe aceasta oferindu-i motive sa va dea in judecata.

                      Comentariu

                      • Stefconstruct
                        Incepator
                        • 12.mar.2006
                        • 46

                        #12
                        Multumim de informare,m-a socheaza,desii nu este primul caz de care aud.
                        Reclamatil si dvs la politie ca va inunda,la primarie,inspectia in constructii,politia comunitara,etc nu va lasati.
                        Eu totusi zic sa accentuati pe presedintele asociatiei cu tot cu comitet si administrator sa opriti apa pe coloana aceia ,nu aveti ce sa faceti pina primiti ajutor din alte demersuri.
                        Stiu ca nu este o solutie prea agreata dar trebuie constrins sa nu va mai inunde.
                        Trebuie sa cedeze pina la urma.
                        Atentie daca aveti masina ca sigur a pus ochii pe ea sa o zgirie,la cat de nebun este.
                        Va urez succes si va rog sa ne anuntati si pe noi ce se mai intimpla.
                        P.s. nu mi-ati spus ce ati rezolvat cu presedintele.
                        Dau sfaturi si indrumari

                        Comentariu

                        Procesare...