Cum se face un drenaj subteran?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sbanica
    Incepator
    • 14.oct.2006
    • 2

    Cum se face un drenaj subteran?

    Buna ziua,

    Doresc sa scap de excesul de umiditate dintr-un teren. In principiu stiu cum se poate face acest lucru. Dintre mai multe variante am optat pentru un tub de drenaj ingropat, cu o panta, care in care sa se infiltreze apa si la unul din capete sa fie evacuata.
    Insa nu stiu exact cum sa ingrop tubul, adica daca trebuie infasurat in geotextil si daca da, de unde pot sa procur acest material. Ce mai stiu este ca in jurul tubului trebuie sa pun nisip si pietris, dar nu stiu care este ordinea (ce pun langa tub, nisip sau pietris?) si care este grosimea recomandata pentru aceste strate. M-am gandit la un tub de 10 cm diametru.
    Cei ce pot sa-mi dea cateva sfaturi, ii rog sa o faca, daca doresc.

    Multumesc!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6889

      #3
      Puteti gasi tevi de drenaj flexibile sau rigide la dimensiunea dorita. Deasemeni puteti sa confectionati dumneavostra din TvPVC de scurgere.
      Mentionez ca in cazul sistemului de drenaj tevile se monteaza cu gaurile (fantele) de drenaj in sus.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Realizarea drenajelor se face in functie de conditiile solului.


        In principiu, se executa o sapatura la baza careia se amplaseaza o conducta de drenaj. Partea superioara a acesteia are orificii de captare a apei. Stratul geotextil (in gasiti in magazinele specializate - un exemplu este Ceresit CA21 - membrana de egalizare si protectie) va separa drenajul de restul straturilor si va impiedica infundarea orificiilor sau tubului de drenaj.

        Peste tubul de drenaj, in spatiul sapaturii, se introduce pietris pentru a permite apelor sa ajunga la tubul colector inainte de a intra in contact cu un eventual perete al constructiei.

        In jurul tubului de drenaj se poate utiliza un pietris cu o marime mai mare iar spre nivelul solului marimea acestuia poate descreste.

        Comentariu

        • sbanica
          Incepator
          • 14.oct.2006
          • 2

          #5
          Multumesc tuturora foarte mult.

          Comentariu

          • d_d_f
            Incepator
            • 11.iul.2017
            • 1

            #6
            Răspuns la: Cum se face un drenaj subteran?

            Buna ziua !

            Locuiesc intr-o zona in care panza freatica e foarte aproape de suprafata ~ 1.5 m de suprafata solului.

            Zilele acestea m-am apucat sa realizez un system de drenaj in jurul casei .

            Am sapat o groapa avand 1.3 x 1.30 m si adanca de 1.5 - 1.6 m .

            Groapa am de gand sa o betonez si sa pun pietris pe fundul ei.

            Groapa se afla la 2.30 m fata de casa .

            Apoi sa pun o pompa cu sensor (plutitor) care sa scoata apa din groapa . Voi instala si tuburi de dren radiale care vor fi

            conectate la groapa , deversand apa in groapa.

            Adancimea fundatiei este de -0.8 m fata de nivelul solului .

            Intrebare : E bine ce fac ?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15093

              #7
              Răspuns la: Cum se face un drenaj subteran?

              Nu trebuie neaparat sa fie betonata, se poate utiliza un tub (sau mai multe) de PVC (de canalizare), cu diametrul mai mare si il folositi pe post de camin unde colectati apa. Mi se pare cam mare groapa facuta. Functionarea sistemului depinde si de debitul apei subterane.

              Comentariu

              Procesare...