Montare si utilizare statie tratare ape uzate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    Montare si utilizare statie tratare ape uzate

    Apele uzate menajere sunt rezultatul utilizarii apei potabile, pentru satisfacerea nevoilor gospodaresti si de igiena, din cadrul unei locuinte: bucatarie, toalete, dusuri si bai. Apele menajere contin materii in suspensie sau dizolvate, de natura minerala si/sau organica. Acestea prezinta, in mod uzual, depasiri ale concentratiilor unor parametri care pot reprezenta o sursa de poluare, in situatia in care acestea sunt descarcate, fara o eventuala epurare, in emisari naturali.

    In situatia in care nu exista posibilitatea conectarii la un sistem centralizat de canalizare este necesara identificarea altor solutii de evacuare a apelor uzate. Acestea trebuie sa respecte conditiile impuse de prevederile legislative in domeniu: indeplinirea unor conditii pentru descarcarea in mediul natural si, implicit, pentru diminuarea riscurilor de poluare asupra mediului si sanatatii umane.
    Asa cum deja se cunoaste, incepand cu data integrarii Romaniei in structurile Europene, exista obligatia de a ne conforma tuturor cerintelor existente la nivel european. Cu siguranta ca acest lucru nu se poate face imediat si pentru fiecare domeniu in parte exista anumite termene de conformare, de aceea este bine sa stim din timp ce implica "tratarea apelor uzate", deoarece protectia mediului este o obligatie pe care o avem toti.

    Despre aceste solutii tehnice de tratare a apelor uzate vom putea discuta in perioada urmatoare, avand ca scop cunoasterea sistemelor specifice si a criteriilor de alegerea raportate la necesitatile fiecaruia.
  • Gerula
    Incepator
    • 18.oct.2005
    • 9

    #2
    Statie de epurare sau fosa septica ?

    Interesant subiectul mai ales ca in zona rurala si nu numai accesul la o retea de canalizare este departe de af fi realizabil, nemaivorbind ca nici Bucurestiul nu are o statie de epurare functionala.

    Cea mai la indemana solutie este fosa septica. Din pacate majoritatea celor realizate deja nu indeplinesc nici pe departe conditiile necesare decantarii si descompunerii materiilor evacuate si distribuirea in sol a apei rezultata din procesul de separare, nefiind decat niste gropi cu peretii laterali betonati care permit infiltrarea in sol in partea inferioara a materiilor scurse.

    Pana la realizarea, poate prin niste programe ce presupun finantari serioase a unor retele de canalizare si a unor statii de epurare conforme cu normele europene, suntem nevoiti sa ne adaptam la oferta interna care, din pacate este foarte costisitoare.

    Ar fi intereant de aflat din experienta celor care s-au lovit deja de problemele legate de instalarea foselor septice ce anume trebuie avut in vedere, sunt sau nu necesare anumite aprobari, ce producatori sau importatori ofera si transport, consultanta si eventual montaj, etc.

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #3
      Cu siguranta, termenul adecvat este STATIE DE TRATARE APE UZATE MENAJERE- chiar daca aceasta este una de dimensiuni mici sau una ceva mai mare.

      Trebuie mentionat ca orice statie de tratare a apelor uzate menajere, care este produsa -comercializata in Romania necesita obtinerea unui agrement si este obligatorie indeplinirea conditiilor impuse de legislatie.

      Conditiile de descarcare a apelor sunt reglementate de Normativul NTPA 011/2002 si nu se poate face nici un fel de rabat de la cerintele acestuia cat si a celorlalte normative NTPA.

      Solutiile dezvoltate de diversele firme din domeniu au evoluat foarte mult in ultima perioada. Exista firme autohtone, care au dezvoltat astfel de produse cu rezultatele sunt foarte bune.
      Un nume important, care dezvolta astfel de produse si solutii este VALROM .

      O statie individuala de tratare a apelor uzate va fi o necesitare iar beneficiile vor fi simtite atat la mivelul mediului cat si implicit la nivelul individului.
      Despre solutiile dezvoltate pe piata romaneasca avem timp si spatiu in cadrul acestui sub-forum ...

      Comentariu

      • cristiem77
        Incepator
        • 06.dec.2006
        • 17

        #4
        Ce dimensiuni ar trebui sa aiba o fosa septica pentru 4 persoane?

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Postat în original de cristiem77
          Ce dimensiuni ar trebui sa aiba o fosa septica pentru 4 persoane?
          Alegerea unei fose septice se face in functie de numarul de utilizatori si de cantitatea apelor uzate deversate.

          Un numar de 4 utilizatori pot produce, in medie 600 L/zi iar o fosa septica trebuie sa fie capabila sa asigure procesarea acestor ape si in plus pe perioade scurte (1-3 zile) pot prelua o cantitate ceva mai mare de ape uzate.

          O astfel de statie de tratare ape uzate este sistemul Aquaclean de la Valrom.
          Pentru ca ati intrebat de dimensiuni, la datele mentioante mai sus, acestea sunt:
          -diametru 1 m
          -inaltime totala 2.56 m
          -inaltime utila 1.5m

          Comentariu

          • cristiem77
            Incepator
            • 06.dec.2006
            • 17

            #6
            Va multumesc pentru respuns! Am vazut produsul pe internet dar nu am reusit sa aflu pretul si daca sunt distribuitori in zona Suceava. Puteti sa imi spuneti macar un pret orientativ?

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Un pret orientativ este de circa 5.000-6.000 lei.

              Pentru o informare exacta puteti contacta Valrom la sediul zonal din Iasi: Bdul Poitiers, nr 14, Tel: 0232/264.805 sau la e-mail: valrom.iasi@valrom.ro

              Nu am informatii despre societatile care colaboreaza cu Valrom in zona Suceava.

              Comentariu

              • alexandru.oprea
                Incepator
                • 19.mar.2012
                • 31

                #8
                Răspuns la: Tratarea apelor uzate

                Din "schemele" de prezentare ale produsului aquaClean de la Valrom, rezulta ca apa epurata/curatita, merge catre un sistem de drenaj. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: in situatia in care pamantul este foarte argilos, si nu permite infiltrarea apei in sol, decat intr-un procent foarte mic, care ar fi o solutie optima pentru obtinerea de rezultate favorabile?
                dincurteamea.wordpress.com Blogul meu despre viata la tara, intr-un sat din Arges.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #9
                  Răspuns la: Montare si utilizare statie tratare ape uzate

                  Trebuie vazut exact cat permite solul, de regula argila are o incarcare de circa 4-8 l pe metrul de dren. Prima masura este asigurarea unui dren cat mai lung conform normei de incarcare mentionata anterior. Trebuie vazuta din studiul geo ce grosimea are stratul mai putin permeabil si unde este panza freatica, uneori se poate amenenaja drenul sub cota respectiva. Panta drenului pentru argila este mai redusa, aproape de zero.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #10
                    Răspuns la: Tratarea apelor uzate

                    Continuam discutia despre statiile de tratare a apelor uzate prin postarea unor imagini ceva mai practice.
                    In prima faza s-a stabilit locul de montaj al statiei de tratare a apei uzate, s-a trasat zona si a fost executata sapatura, fiecare dupa cum poate, manual sau mecanizat.
                    In cazul de fata avem o sapatura realizata manual. Urmatorul pas, dat fiind ca solul este in regula iar panza fretica nu ne face probleme, se introduce stratia de tratate a apei pe pozitia necesara.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Răspuns la: Montare si utilizare statie tratare ape uzate

                      S-a fixat statia de tratare a pelor uzate pe pozitie si s-a umplut spatiul cu pamant sanatos astfel incat aceasta sa fie bine fixata.
                      Se observa cele doua conducte de intrare a apei menajere respectiv de iesire a apei epurate. S-au sapat cele doua santuri in care se vor amplasa conductele de 110mm. Pe traseu, acolo unde avem schimbarea traseului cu 90 ° se va amplasa un camin de vizitare si se vor utiliza doua coturi de 45°. In camin se va amplasa o piesa de inspectie si curatire, necesara pentru perioada de exploatare viitoare.
                      Fișiere Atașate
                      Ultima editare de Consultant sanitare; 09.iun.2012, 09:28.

                      Comentariu

                      • mondocata
                        Incepator
                        • 13.nov.2006
                        • 5

                        #12
                        Răspuns la: Tratarea apelor uzate

                        Postat în original de alexandru.oprea
                        Din "schemele" de prezentare ale produsului aquaClean de la Valrom, rezulta ca apa epurata/curatita, merge catre un sistem de drenaj. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: in situatia in care pamantul este foarte argilos, si nu permite infiltrarea apei in sol, decat intr-un procent foarte mic, care ar fi o solutie optima pentru obtinerea de rezultate favorabile?

                        Iti recomand sa sapi o groapa si sa treci de stratul de argila asa cum am facut eu de am sapat o groapa adanca de peste 3,5m diametru de 1m si pe care am umplut-o cu piatra de rau (cca 6 carute de piatra culeasa cu mana).

                        Apoi am pus si o tub de 110mm gaurita din 10 in 10 cm in acea groapa pt. a fi sigur ca nu se infunda. La mine la juma de metru am huma si nu trece deloc apa in pamant.

                        Deci am trecut de stratul de huma am dat de nisip amestecat cu pamant, am pus ceva apa in groapa si s-a scurs greu in pamant. Apoi am mai sapat o jumatate de metru si am ajuns la un strat de pietris de data asta. Am pus cca 100 de litri de apa si s-au scurs in cca o jumatate de ora.

                        Comentariu

                        • paperkite
                          Incepator
                          • 20.feb.2012
                          • 13

                          #13
                          Răspuns la: Tratarea apelor uzate

                          Buna ziua si la multi ani tuturor!

                          Sunt in cautari pentru achizitionarea unei statii de epurare SBR pentru 25-30 locuitori, cu deversare in emisar (lac).

                          Imi poate cineva recomanda
                          - o lista de producatori autorizati sau de la cine a achizitionat o statie de epurare ce functioneaza bine
                          - ce documente trebuie sa ma asigur ca au pentru ca sa pot obtine ulterior certificat de urbanism / autorizare de construire
                          - daca apa deversata trebuie obligatoriu si clorinata
                          - ce solutie constructiva sa adopt la gura de deversare in lac pentru a evita inghetul si / sau intrarea vietuitoarelor in conducta.

                          Multumesc anticipat pentru ajutor.
                          Ultima editare de paperkite; 14.ian.2013, 09:50.

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #14
                            Răspuns la: Montare si utilizare statie tratare ape uzate

                            Pana sa va puneti problema deversarii in emisar, ar trebui sa aveti in vedere daca vi se permite acest lucru, presupunand ca locatia nu este accesibila direct.
                            Certificatul de urbanism se obtine inainte de proiectare si orice alta lucrare.
                            Va recomand o discutie cu cineva de la Valrom pentru o solutie de acest gen ins asunt si alte firme pe piata, ramane doar sa le contactati si sa analizati ofertele.

                            Comentariu

                            Procesare...