Sisteme de colectare ape pluviale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    Sisteme de colectare ape pluviale

    Este binecunoscut faptul ca sistemele de acoperire destinate cladirilor au o functie complexa. In ultima perioada se pune un accent deosebit pe latura estetica a acestora (forme si culori), si nu de putine ori, primul impuls este acela de a alege dupa acest criteriu.

    Pe langa acest aspect, secundar, este necesar sa avem in vedere principalele caracteristici ce trebuie respectate de un sistem de acoperire: rezistenta si stabilitatea, izolarea termica si acustica, impermeabilitatea la apa si, nu in ultimul rand, sistemul de accesorii.

    Toate acestea, fac din sistemele de acoperire un tot unitar, complex, cu functiuni si influente care pot fi resimtite la nivelul celorlalte parti aferente constructiei.

    De aceea, orice sistem de acoperire bine executat trebuie sa aiba si un sistem adecvat de eliminare a apelor pluviale care se regasesc atat la nivelul acoperisului cat si la nivelul solului.

    Odata cu trecerea timpului si cu progresul tehnologic, sistemele de eliminare a apelor pluviale au cunoscut o adevarata revolutie tehnologica, care, inevitabil, se impune tot mai mult pe piata.

    Reparatia si/sau revopsirea acestor sisteme incep sa para niste capitole desprinse dintr-o carte veche si prafuita, raportate la solutiile actuale.

    Despre aceste solutii moderne vom discuta pe larg in cadrul sub-forumului "Sistem de colectare ape pluviale".
  • grandanat
    Incepator
    • 28.mar.2011
    • 34

    #2
    Coloana pluviala cu PVC dreptunghiulart pt ventilatie

    Credeti sa rezista un traseu de coloana pluviala realizat cu pvc dreptungiulat pentru aerisire ?

    Ca in imaginea din atasament ?

    Sectiunile A si B au cca 1,5 m lungime iar sectiunea B 2,2 m.

    Pana la cotul 2 este tub PVC clasic de scurgere de 110 mm iar incepand cu cotul 2 incepe sectiunea realizata din PVC dreptunghiular, de sectiune 55x110.

    Problema e ca n-am gasit nicaiei tub PVC dreptunghiular pentru scurgere( care sa nu fie casant si sa se etanseze bine).

    Acel de ventilatie e cam subtire, parca are 1,5 mm grosime.

    1. Si totusi e ok o asemenea lucrare?

    Dati-mi va rog sfaturi cu privire la ce se mai poate imbunatati.

    Am contractat o firma sa imi realizeze lucrarea dar nici eu nu prea au solutii, parca n-as da 700 lei pe o lucrare cu un risc asa de mare sa cedeze.

    2. Exista modalitati de a mari rezistenta acelor coturi de plastic (ma gandesc ca poate se pot imbraca in ceva) ?

    3. Ce parere aveti de realizarea sectiunilor B si C din teava de otel dreptungiulara (de aceleas dimensiuni)? S-ar putea imbina PVC-ul rotund de 110 cu teava de otel?


    Multumesc
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • grandanat
      Incepator
      • 28.mar.2011
      • 34

      #3
      Daca e vreun instalator pe forum care se angajeaza sa-mi realizeze lucrarea de mai sus il rog sa ma contacteze.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Se pare ca nu exista rezolvare sau nu ne " da " prin cap .
        Trebuie spus ca teava de pluviala nu este ca cea de canalizare , ea este gindita si poate lucra sub presiune in caz de ploaie , deci efortul la care este supusa este maxim . Improvizatiile pot fi paguboase .
        Chiar nu puteti sacrifica 24-25 de cm pt o teava normala ?
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • grandanat
          Incepator
          • 28.mar.2011
          • 34

          #5
          Mai intai de toate multumesc pentru raspuns.
          Din pacate nu pot sacrifica. Sectiunea verticala, B ar putea sa fie din PVC normal( nu m-ar deranja prea mult acest lucru) insa problema e la sectiunea C, (partea orizontala de jos). Un profil de 50 mm grosime l-a putea ingropa in sapa insa un tub de 110 nu. Imi va ramane iesit inafara. Tocmai asta e motivul principal pentru care m-am gandit la tub rectangular.

          Am vazut ca se gaseste de comercializat si teava dreptunghiulara
          depozit-online.ro/shop/teava-rectangulara/teava-rectangulara-6m-100x50x3 Asta ar rezolva problema rezistetei la imbinari. Insa nu stiu in ce masura s-ar putea imbina prin sudura astfel incat sa rezulte niste coturi cat mai fluide.
          Deasemenea nu stiu daca se poate imbina cu PVC-ul existent.

          Comentariu

          • grandanat
            Incepator
            • 28.mar.2011
            • 34

            #6
            Ma gandesc si la o solutie metaliza. Ce parere aveti de burlanele rectangulare de la novatik.ro/ro/produse/novatik-quadra
            Mai ales ca din ce am inteles coturile sunt flexibile.
            Totusi nu-mi dau seaman cum s-ar putea imbina cu tubul PVC de 110.

            Comentariu

            • grandanat
              Incepator
              • 28.mar.2011
              • 34

              #7
              Ehe, intr-un final, dupa 2 saptamani de cautari am gasit ceeace vroiam. sau aproape ce vroiam.

              Am gasit un sistem de burlane rectangulare din pvc, pluviKit, 96x62, cu coturi rectangulare si mufe de trecere de la PVC rotund. Zilele aste ma duc sa le iau si ma apuc de treaba.

              Debitul de apa e acceptabil si nu vor fi probleme nici la rezistenta.

              Singura problema ar putea fi daca nu-l voi putea ingropa cu totul in sapa. 62 mm + panta(1,5 m lungime), probabil va trebui sa sap vreo 70 mm in sapa si chiar in placa de beton.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                #8
                Riscati cu o astfel de solutie, tot ce este neingropat/neprotejat poate fi deteriorat mecanic.
                Etansarile ar trebui sa fie etansate ceea ce este mai dificil la sistemul de burlane comparativ cu scurgerile pluviale interioare care lucreaza in conditii ceva mai grele.

                Comentariu

                • Sandu_T
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2011
                  • 313

                  #9
                  Vreau ca la primăvară să torn trotuarele şi cer un ajutor celor care se pricep.

                  La marginea exterioară a trotuarului vreau să montez o rigolă şi vreau ca burlanele să evacueze apa direct în această rigolă pe sub trotuar.
                  Rigola vreau să o construiesc din secţiuni prefabricate, dar nu exclud varianta cofrajului şi a turnării betonului sub formă de rigolă.
                  Am ataşat o schiţă. Momentan am doar polistirenul pus, fără burlane. Urmează ca burlanele să le montez în cursul acestei luni.
                  Polistirenul extrudat a fost lipit la -25cm sub cota terenului. Lăţimea trotuarului va fi 1 metru iar în anumite zone va fi de 1.5 m.

                  Nelămuririle mele ar fi următoarele:
                  1. Sub trotuar ce tip de tubulatură se foloseşte?
                  2. Având în vedere dopul de bitum proiectat, este indicat să las extrudatul în pământ sau să-l întrerup la cota zero a terenului?
                  3. Rigola trebuie hidroizolată?
                  4. Rigola trebuie separată de trotuar (caz în care aleg să o torn din beton)?
                  5. Care ar fi grosimea optimă a stratului de piatră de sub trotuar?

                  Ştiu că unele întrebări sunt offtopic, dar am zis că e mai bine să deschid un singur subiect pentru a le adresa. Dacă aveţi alte sugestii, vă rog să le expuneţi.
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de Sandu_T; 05.ian.2012, 08:58.
                  Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                  Comentariu

                  • jjy
                    Incepator
                    • 06.dec.2011
                    • 30

                    #10
                    in acceasi idee eu ma gindeam sa evacuez apa pluviala printr-o teava de 110 ingropata la 50 cm sub cota terenului, pe langa sau sub trotuar, in locul unor rigole, pe care sa o deversez intr-un piriias aflat la 15m de casa. mi se pare o solutie mai ieftina decat cea cu rigole (sper). e ok, sau ce probleme pot aparea?

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Postat în original de Sandu_T
                      ....La marginea exterioară a trotuarului vreau să montez o rigolă şi vreau ca burlanele să evacueze apa direct în această rigolă pe sub trotuar.
                      .........Dacă aveţi alte sugestii, vă rog să le expuneţi.
                      Nu merge solutia dvs . Apa va ingheta in rigola si posibil pe burlane . Daca vreti sa aveti scurgerea de la burlane direct la canalizare , trebuie sa coboriti la -70-80 cm si sa va legati la canalizare .
                      Postat în original de jjy
                      in acceasi idee eu ma gindeam sa evacuez apa pluviala printr-o teava de 110 ingropata la 50 cm sub cota terenului, pe langa sau sub trotuar, in locul unor rigole, pe care sa o deversez intr-un piriias aflat la 15m de casa. mi se pare o solutie mai ieftina decat cea cu rigole (sper). e ok, sau ce probleme pot aparea?
                      Se poate daca va duceti mai jos de 50 cm si daca aveti garantia ca nu ingheata la iesire in piriu .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • jjy
                        Incepator
                        • 06.dec.2011
                        • 30

                        #12
                        pai, garantia asta nu cred ca o poate da cineva. oare iarna, cand exista aceasta posibilitate de inghet, se va bloca total teava de 110? adica se va infunda total cu gheata? mentionez ca voi avea o panta buna spre acel piriias. ce solutii as putea adopta?

                        Comentariu

                        • cosmintr
                          Membru Marcant
                          • 30.iul.2006
                          • 569

                          #13
                          Asa zic si eu bucatile orizontale de sub trotuar, trebuie ingropate mai adinc, sub limita de inghet. Ca sa va raspundem la teava, se va folosi teava pvc de culoare portocalie, nu folositi de aceea gri aceea este de interior. Aceea portocalie este mai dura, si mai rezistenta la exterior. Si folositi aceeasi teava pina la iesirea din trotuare, de unde treceti pe burlane de tabla. Va voi pune o poza cu trotuar similar, si apa pluviala care merge pe la 0.8m adancime, la canalizare. Bineinteles pe pat de nisip.
                          Trotuarul in unele parti e vechi si bun, casa are izolatie de polistiren, si am pus si doua randuri de protectie la soclu, deoarece am acoperisu lat, nu am mai facut acel dop de etansare, oricum trotuarul este inclinat spre curte.
                          Deci eu am spart trotuarul numai in portiunile unde m-am apropiat cu teava noua de pvc de 110 de casa, si portiunea de legare intre ele este la vre-un metru adancime inafara trotuarului. Pentru a nu il sparge unde nu trebuie. Cu aceasta ocazie am refacut si canalizarea la casa cu pvc, cea veche era de fonta. Poate va ajuta pozele mele. Eu asa am facut si merge bine. Am pus multe coborari de pe casa ca si la ploi mari sa faca fata burlanele.
                          La portiunea unde sa va varsa in parau, se poate sapa o zona mai adanca si pune pietre, depinde si de panta pina acolo. Se poate masca, camufla zona respectiva si semiingropa. Eu le-am dus in canalizare.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #14
                            Postat în original de Sandu_T
                            La marginea exterioară a trotuarului vreau să montez o rigolă şi vreau ca burlanele să evacueze apa direct în această rigolă pe sub trotuar.
                            Rigola vreau să o construiesc din secţiuni prefabricate, dar nu exclud varianta cofrajului şi a turnării betonului sub formă de rigolă.
                            Nelămuririle mele ar fi următoarele:
                            1. Sub trotuar ce tip de tubulatură se foloseşte?
                            2. Având în vedere dopul de bitum proiectat, este indicat să las extrudatul în pământ sau să-l întrerup la cota zero a terenului?
                            3. Rigola trebuie hidroizolată?
                            4. Rigola trebuie separată de trotuar (caz în care aleg să o torn din beton)?
                            5. Care ar fi grosimea optimă a stratului de piatră de sub trotuar?

                            Postat în original de jjy
                            in acceasi idee eu ma gindeam sa evacuez apa pluviala printr-o teava de 110 ingropata la 50 cm sub cota terenului, pe langa sau sub trotuar, in locul unor rigole, pe care sa o deversez intr-un piriias aflat la 15m de casa. mi se pare o solutie mai ieftina decat cea cu rigole (sper). e ok, sau ce probleme pot aparea?
                            1.Se pot utiliza tevi din PVC cu diametrul corespunzator
                            2.Nu intrerupeti polistirenul extrudat aplicat pe soclu, acesta poate cobora sub cota solului catre fundatie.
                            3.Nu este necesara hidroizolarea rigolei dar este necesara o oarecare etansare intre elementele de rigola. Se pot realiza fie rigole prefabricate, turnate la fata locului sau rigole achizitionate din comert, PVC, PP etc.
                            4. Rigola trebuie asezata astfel incat sa preia corect apa scursa de pe suprafata trotuarului, va avea pe fiecare parte o zona de sprijin de circa 5cm pentru a nu fi supusa deplasarilor pe perioada de exploatare, asadar daca p eo parte avem trotuarul, pe cealata se va turna o buza din beton ce va sprijini partea exterioara a rigolei.
                            5. Puteti aseza 5-10cm de pietris inainte de turnarea trotuarului.

                            Se pot utiliza atat rigole daca se doreste prealuarea unei cantitati de apa atat din burlane cat si de pe suprafata trotuarului. Asociat cu aceste elemente se pot utiliza camine pluviale, atat la partea de imbinare cu burlanul cat si la diverse schimbari de directie. Acolo unde nu se impune utilizarea rigolelor se poate opta pentru legaturi subterane din tubulatura de PVC.Racordul la caminul pluvial se face in mod etans, pe garnituri iar inghetul este putin probabil atat pe rigole cat si pe tubulatura ingropata la o adancime mai mica decat cea de inghet. Nici nu ar fi posibil sa utilizab caminele pluviale si reteau de preluare a apei la o adancime atat de mare cat este cea de inghet (~0.8m). Circulatia apei nu se realizeaza pe intreaga sectiune a tevilor ci doar pe o mica parte din acestea iar cantitatile de apa in sezonul rece sunt extrem de mici cand este rece, mai mult cand se dezgheata iar scurgerea este destul de rapida. Micile pojghite de gheata ce se pot forma nu afecteaza traseele avand in vedere sectiunile mai mari de curgere. La randul lor, burlanele sunt cel mai putin expuse si nu vad cum ar ingheta integral daca nu sunt alte probleme cu sectiunile de curgere.
                            Este adevarat ca partea cu rigole si camine pluviale este ceva mai scumpa, acolo unde se doreste doar dirijarea apei catre zone mai indepartate se poate utiliza doar teava din PVC ingropata in sol.
                            Exista si alternativa de a utiliza apa pluviala nu doar de o dirija catre zone mai indepartate de constructie.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Se vede ca nu stati la curte si nu stiti ce si cum inghetata TOT .
                              Referitor la caminele pluviale , caci asta este distractiv , cine spune ca ele nu inghetata ? au degivrare , care este misterul ?
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...