HYDROREPAIR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • antal
    Incepator
    • 09.iul.2006
    • 93

    HYDROREPAIR

    Am terminat fundatia , s-a turnat radierul si ma gindeam sa acopar toata suprafata cu Apla HydroRepair de la Atlas . Am citit ca se poate folosi doar solutia ca atare pentru hidroizolarea fundatiei , formeaza o pelicula bituminata . A folosit cineva aceasta solutie ? Puteti sa-mi dati ceva detalii despre ea ? Nu gasesc nimic pe net si nu ma multumesc doar cu reclama firmei .
    Va multumesc !
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Atat timp cat aveti hidroizolata fundatia nu mai este necesara o protectie suplimentare pe placa, la interior.

    Nu pot sa va spun detalii despre acest produs pentu ca nu il cunosc dar dupa denumire ar fi unul pentru reparatii si nu pentru realizarea hidroizolatiilor.

    Comentariu

    • antal
      Incepator
      • 09.iul.2006
      • 93

      #3
      [quote="Gemini"]Atat timp cat aveti hidroizolata fundatia nu mai este necesara o protectie suplimentare pe placa, la interior.

      Fundatia nu are nici o hidroizolatie . Ma gindeam sa acopar radierul cu mai multe straturi de HydroRepair , sa montez casa care este din lemn si apoi sa torn sapa interioara . Ma intereseaza daca substanta poate asigura o hidroizolare eficienta . Casa este situata pe un teren in panta , pamintul nu are infiltratii .

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Va asumati destule riscuri executant fara hidroizolatie fundatia.


        Va repet ca nu cunosc denumirea produsului specificat de dvs., poate hydrostop.

        Doua metode de izolare in cazul caselor de lemn sunt:
        -materialul bituminos specificat mai sus sau altul similat urmat de turnarea unei sape;
        -executarea unei hidroizolatii (membrane- solutii bituminoase) si izolatii termice cu polistiren extrudat peste placa.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Postat în original de antal
          Fundatia nu are nici o hidroizolatie . Ma gindeam sa acopar radierul cu mai multe straturi de HydroRepair , sa montez casa care este din lemn si apoi sa torn sapa interioara . Ma intereseaza daca substanta poate asigura o hidroizolare eficienta . Casa este situata pe un teren in panta , pamintul nu are infiltratii .
          Daca fundatia nu are hidroizolatie ce veti face la iarna, cand zapada v-a acoperi si fundatia ?
          Chiar daca casa este in panta apa se infiltaza prin capilaritatea betonului.
          Ati vazut case la care datorita lipsei stratului de hidroizolare igrasia s-a ridicat pe pereti pana la 1-2 m fata de nivelul solului. Orce investitie acuma intr-o buna hidroizolare va v-a scuti de surprize in viitor.
          In special in cazul cladirilor de lemn este necesara hidroizolarea fundatiei, prin metodele prezentate de domnul Gemini.
          Cu stima.

          Comentariu

          • antal
            Incepator
            • 09.iul.2006
            • 93

            #6
            Va multumesc pentru raspunsuri . Daca era sa ma iau dupa cei care mi-au realizat fundatia ramaneam aproape fara hidroizolatie ! Materialul mentionat de mine nu este identic cu Hydrostop ( si costa mai mult de dublu ) si are specificate la utilizari hidroizolatii fundatii de beton spre deosebire de Hydrostop care am inteles ca functioneaza mai mult ca o amorsa pentru membrane bituminoase. Eu exact asta vreau sa fac : sa acopar toata suprafata cu solutie in mai multe straturi si apoi sa torn sapa . Imi pare rau ca nu ma poate ajuta nimeni ce a folosit aceasta solutie , ma interesa cum se comporta in timp si daca e intr-adevar eficienta .

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Nu stiu daca a lucrat cineva cu produsul mentionat de dumneavoastra, date despre el nu am gasit niciunde pe net, nici chiar la firma producatoare.
              Cu stima.

              Comentariu

              Procesare...