va rog, un sfat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabrielascutaru
    Incepator
    • 23.oct.2006
    • 3

    va rog, un sfat

    Locuiesc la bloc, si am o problema destul de deranjanta in baie. Peretele

    pe care se afla cada, chiuveta si WC-ul este tot timpul umed. Nu este vorba

    de o inundatie in toata regula, dar este indeajuns de umed incat sa se

    scorojeasca mereu lavabila si sa se formeze mucegai. Cand presezi cu mana

    peretele se simte umed. Deorece discutiile mai mult decat repetate cu

    vecinii de la etajul superior nu au dus la nici un rezultat, va rog foarte

    mult sa nu ma ocoliti cu un sfat legat de hidroizolatie, in caz ca se poate

    rezolva ceva. Va multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Cred ca trebuie sa identificam sursa infiltratiilor pentru inceput.

    Inainte de a cauta o solutie, va propun sa analizam in detaliu cauza acestei probleme.

    Comentariu

    • gabrielascutaru
      Incepator
      • 23.oct.2006
      • 3

      #3
      Din pacate nu pot oferi prea multe informatii despre sursa. Pe acel perete se gasesc tevile aferente instalatiilor sanitare, dar sunt acoperite cu o masca. Cada vecinilor este de asemeni zidita.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Este esential sa incercati identificarea scurgerilor de apa.

        Este posibil sa existe scrugeri provenite de la sifonul vecinului de la etajul superior, scrugeri din conducta de evacuare a apelor uzate (coloana de PVC), scurgeri de la diverse robinete etc...

        Problema se poate rezolva elegant, intervenind direct in puctul slab si nu este necesara realizarea unei hidroizolatii doar pentru a opri infiltratiile care, de fapt, nici nu trebuie sa existe in acele zone.

        Se vor face verificari ata la dvs cat si la vecinul de deasupra.

        Comentariu

        • gabrielascutaru
          Incepator
          • 23.oct.2006
          • 3

          #5
          Problema mea consta tocmai in faptul ca nu pot actiona la punctul slab, cum ati spus. Am tot discutat cu vecinii de la etajul superior, dar nu am ajuns la nici nu rezultat, nu sunt dispusi sa sparga pentru a se identifica problema. Nu as vrea sa ajung, cum am mai citit pe forumul dvs. , la situatia in care s-au depus reclamatii peste reclamatii, si de o parte si de cealalta. De aceea am luat in calcul, posibilitatea hidroizolarii, daca se poate realiza, ca o solutie alternativa a tratativelor esuate cu vecinii.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Prin hidroizolatie doar ascundeti existenta defectului. In timp infiltratiile vor macina masca de la baie deteriorand-o. Trebuie sa remediati fisura. Daca nu se poate pe cale amiabila oferindu-va dvs. sa suportati costurile, in cazul in care defectul este la nivelul vecinului, atunci doar justitia va poate ajuta.
            Sau mai exista posibilitatea sa inlocuiti segmentul de teava dintre dvs. si vecinul de mai sus. Asta nu implica spargerea peretelui si nici vreun efort financiar deosebit. Intai depistati care teava este fisurata oprind apa pe rand vreo 2 zile si urmariti uscarea peretelui.
            Succes in rezolvarea problemei.

            Comentariu

            Procesare...