Lampi de exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mmarius
    Incepator
    • 20.mar.2005
    • 87

    Lampi de exterior

    Vreau sa stiu daca a vazut vineva lampi de exterior care sa se monteze pe coltul casei. Chiar in colt!
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    Re: Lampi de exterior

    Postat în original de mmarius
    Vreau sa stiu daca a vazut vineva lampi de exterior care sa se monteze pe coltul casei. Chiar in colt!
    chiar pe colot pe colt? de ce? adica daca vin montate sub streasina casei, dar pe colt, nu ar fi la fel de bune? iar daca da .. sigur se gasesc in comert o gama destuld e larga functie de necesitate ...

    Cu respect
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • mmarius
      Incepator
      • 20.mar.2005
      • 87

      #3
      Hai sa iti spun cum sta treaba. Inainte sa izolez casa la exterior, am tras firele pentru iluminatul exterior. Am lasat la fiecare colt al casei fir. Acum lungimea lui nu stiu daca imi permite sa-l pun lateral. Si cea mai grava problema este ca o sa fie foarte dificil sa-l montez pe colt si datorita izolatiei exterioare. Nu stiu unde o sa prind diblurile
      m-am uitat in comert dar nu am vazut. Cineva mi-a spus sa ma uit in strainatate.

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Postat în original de mmarius
        Hai sa iti spun cum sta treaba. Inainte sa izolez casa la exterior, am tras firele pentru iluminatul exterior. Am lasat la fiecare colt al casei fir. Acum lungimea lui nu stiu daca imi permite sa-l pun lateral. Si cea mai grava problema este ca o sa fie foarte dificil sa-l montez pe colt si datorita izolatiei exterioare. Nu stiu unde o sa prind diblurile
        m-am uitat in comert dar nu am vazut. Cineva mi-a spus sa ma uit in strainatate.
        Felul in care as rezolva eu problema pentru a nu mai interveni sa schimb circuitul de la lampa ar fi sa incerc sa lungesc acel circuit pana in locul in care am nevoie folosind un set de cleme de conectare intermediare. Sunt si ieftine se pot gasi si usor si sunt si durabile in timp. Daca le protejati si de umezeala intr-o doza atunci puteti prelungi circuitul pana in locul in care va trebuie. Este oarecum o "carpeala" dar e una corecta din punct de vedere profesional si durabila in timp.

        Alta varianta ar fi sa cautati in comert coruri de iluminat cu grad de protectie IP65 si sa le pozati pe streasina de lemn a casei.
        daca am sa mai am alte idei va voi aduce la cunostinta.

        Cu respect
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6889

          #5
          Se poate prinde exact pe colt un corp de iluminat daca ii faceti un suport adegvat. Prinderea nu ar fi o problema cu ajutorul autoforantelor (autofiletantelor pentru beton).

          Puneti o poza cu corpul de iluminat ales si sa vedem ce suport ii putem face.

          Mie imi place de exemplu asta :
          Fișiere Atașate
          Cu stima.

          Comentariu

          • mmarius
            Incepator
            • 20.mar.2005
            • 87

            #6
            Vazand poza, cred ca cel mai interesant ar fi un corp care sa se fixeze pe un perete, dar extensia pana la bec sa poata sa fie trasa pe colt. Intelegeti ce vreau sa spun

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6889

              #7
              Postat în original de mmarius
              Vazand poza, cred ca cel mai interesant ar fi un corp care sa se fixeze pe un perete, dar extensia pana la bec sa poata sa fie trasa pe colt. Intelegeti ce vreau sa spun

              Inteleg ce vreti dumneavoastra.

              Nu trebuie sa-l trageti pe colt. Se poate confectiona un suport din tabla prinsa pe colt.
              Cu stima.

              Comentariu

              • mmarius
                Incepator
                • 20.mar.2005
                • 87

                #8
                Aveti dreptate. Trebuie sa ma gandesc la cineva care sa poata confectiona suportul. Multumesc

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Pentru izolare puteti folosi tub termocontractor (termofit). Se poate confectiona un suport pentru colt dintr-o platbanda si pe suport se poate prinde orice sursa de iluminare pentru exterior. Ar fi bine sa aveti lampile inainte sa confectionati suportul pentru colt!
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  Procesare...