Solutii dedurizare in lipsa canalizarii urbane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Calin D.
    Incepator
    • 17.mar.2005
    • 13

    Solutii dedurizare in lipsa canalizarii urbane

    Locuiesc pe o strada din Bucuresti, frontul stradal exista - aproape complet! dar nu avem canalizare. E o problema foarte mare: nu pot folosi dedurizator pentru ca (mi s-a spus) "maninca peretii fosei". Ce solutii alternative recomandati, pentru ca sunt semne ca lucreaza calcarul pe instalatii. Multumesc.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Ideea este ca apa sarata provenind de la instalatiile de dedurizare a apei sa nu se descarce in fosa.
    O cantitate excesiva de sare duce la obtureaza poriilor din sol.

    Ce solutie ati dorit sa alegeti pentru dedurizare si ce "aparate" doriti sa protejati?

    Comentariu

    • Calin D.
      Incepator
      • 17.mar.2005
      • 13

      #3
      Pai, imi dau seama ca nu pot proteja tevile si nici dusurile, robinetii - pentru ca se "varsa" in fosa. In schimb, as putea face ceva pentru centrala (Wiessman)? Pe mine ma nelinisteste gindul de a schimba la un moment dat tevile din pereti, cu totul. In mare, mi-ati raspuns la intrebare - cred ca ar trebui ca toti cei care prefera constructia pe un teren fara utilitati sa fie informati asupra riscurilor si neajunsurilor la care se expun ulterior luarii in folosinta a casei respective.
      Plata vidanjei este una dar sa spargi prin casa pentru a schimba instalatiile sanitare - e cu totul altceva.

      Multumesc pentru raspunsul prompt!

      Comentariu

      • mx81
        Membru Marcant
        • 21.ian.2006
        • 322

        #4
        Inteleg ca folositi o instalatie de dedurizare cu schimbator de ioni (sau rasini si sare cum mai este cunoscuta ). Cantitatea de apa care iese la spalarea instalatiei nu este atit de mare . Amenajati un put absorbant de mici dimensiuni .Se poate alege si o alta solutie de dedurizare .
        Dar este apa atit de dura pentru a folosi dedurizor atit de performant ?

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Probabil acest subiect trebuie discutat la alta categorie a forumului.

          Necesitatea dedurizarii apei este importanta pentru anumite instalatii din locuinta.

          Putem discuta de alimentarea unei centrale de aprtament, unei masini de spalat insa nu pentru tevile de alimentare cu apa. Poate nu am inteles eu bine mesajul dvs. insa pentru instalatiile de incalzire este obligatorie utilizarea filtrelor cu sare de polifostat. Pentru aceasta aveti la dispozitie o gama variata de filtre produse de VALROM, in functie de necesitatile instalatiei.

          Efectul apei dure este resimtit cu precadere pe suprafetele de schimb de caldura, unde depunerile pot afecta buna functionare.
          Pentru fiecare aparat se pot gasi solutii de protejare distincte si adaptate la fiecare instalatie in parte.

          Tot atat de bine, o statie de tratare a apelor uzate este afectata de utilizarea unor substante care fac parte din categoria celor biodegradabile.

          Acest subiect il vom discuta deasemenea la sub-forumul de tratare a apelor uzate.

          Comentariu

          Procesare...