Coloana scurgere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    Coloana scurgere

    Pana la acest moment au fost discutate cateva aspecte privind anumite modificari la coloanele de scurgere din cadrul apartamentelor de bloc.

    Unii dintre noi, dorim sa facem anumite modificari la acestea, altii au nevoie sa elimine anumite probleme aparute la tevile de scurgere si ma intrebam daca este bine ceea ce facem.

    Cu cateva zile in urma, am intervenit la o astfel de coloana de scurgere realizata din tevi de PVC si am constatat ca desi vechimea lor este de aproximativ 20 ani - aceste tevi sunt "coapte" ca sa zic asa - au devenit casante - si ma intreb cat vor rezista pana sa necesite inlocuirea (asta in contextul in care cei mai multi dintre noi efectueaza lucrari de reamenajare a bailor-bucatariilor).

    As dori sa cunosc un alt punct de vedere decat cel personal.
    VYS Blog DIY
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Nu este simplu de raspuns la mesajul dvs. datorita faptului ca acesta contine mai multe aspecte care trebuie tratate separat.

    Este vorba de:
    -materialele folosite pentru canalizarile interioare (atat cele existente in cladiri cat si cele actuale)
    -compatibilitatile noilor materiale cu cele existente (pentru situatiile de reparatii ale sistemelor existente)
    -conditiile de punere in opera a acestora
    -modalitatile de ventilare a canalizarilor interioare etc.


    Asa cum ati mentionat tevile utilizate pentru canalizari interioare au fost diverite, in functie de tehnologiile disponibile la momentul respectiv; cele mai raspandite sunt tevile de fonta si PVC.

    Fiecare dintre cele doua are dezavantajul sau si nu cred ca trebuie sa ne la analiza lori ci sa ne indreptam atentia catre materialele disponibile la aceasta data. Ma refer la tevile din polipropilena, material care a revolutionat evolutia sistemelor de canalizare interioara.

    Oricare ar fi problema pe care o aveti la o instalatie de canalizare interioara va recomand sa utilizati tevile de polipropilena.
    Va recomand utilizarea produselor Valrom, societate autohtona ce pune la dispozitie o gama completa de tubulaturi si fitinguri necesare pentru realizarea acestui sistem.

    Va astept cu un nou mesaj in care sa dezvoltam ce aspect doriti din cele enumerate mai sus.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Probabil sunt multe de discutat pe tema instalatiilor de canalizare interioara. Intrebarea mea este daca este posibila o modificare a diametrului tevii de aerisire a coloanei de scurgere (partea care merge pe bloc - evident discutand de ultimul nivel al blocului, etajul 4).

      Cert este ca eu am modificat aceasta zona micsorand diametrul de la 110mm la 75mm. Mentionez ca iesirea pe bloc este realizata dintr-o teava de fonta (bine prinsa in placa) avand un diametru exterior de ~ 80 mm.

      Modificarea am realizat-o cu tevile de polipropilena cu sistemul de imbinare cu garnituri - intradevar este foarte usor de lucrat cu aceste tevi.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru marcant
        • 25.ian.2006
        • 405

        #4
        se pot micsora diametrele tevilor pe segmentele de aerisire dar nu mai mici de 50mm.
        nu se pot micsora diametrele pe segmentele de colector.
        deoarece deja ai micsorat diametrul de aerisire al coloanei poti observa singur ca daca acesta este prea mic instalatia in timpul folosirii va tinde sa "soarba"garda hidraulica din amonte.
        desi nu cred ca ai probleme urmareste daca oglinda apei din vasul wc oscileaza.
        apropo cred ca nu locuiesti intr-un bloc cu peste 10 etaje.
        cu respect.
        KATA

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Modificarea sectiuni conductei de ventilatie trebuie privita, cred eu, o data din punct de vedere legal iar a doua oara din punct de vedere tehnic.

          -Legal spun ca nu este voie sa se modifice colana de aerisire deoarece este parte integranta a instalatiei interioare de canalizare, care este un drept comun, chiar daca este pe proprietatea privata.

          -Tehnic iarasi nu este voie sa se modifice sectiunea conductei deoarece acesta a rezultat din calcule de proiectare.


          Mentionez ca am facut referire la o instalatie de canalizare + coloana de aerisire din cadrul unui bloc.


          O reducere a sectiuni cu cateva procente nu-i bai mare, baiul vine atunci cand uni au eliminat acesta coloana de aerisire.
          Cu stima.

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru marcant
            • 25.ian.2006
            • 405

            #6
            intamplator,in "tinerete" am vazut proiecte ale instalatiilor sanitare executate inainte de anii 90 si aerisirile erau proiectate la 50mm.
            din obisnuinta si din cauza bazei materiale aprovizionate se montau spuluri de teava de canalizare din fonta ceea ce din punctul meu de vedere era neeconomicos deoarece conducta de pvc era mult mai ieftina si in afara de asta era montata invers,cu evazarea in jos prin care trecea conducta de pvc.
            stim cu totii ca aburul din colector condenseaza si se prelinge pe tuburi iar imbinarea fiind inversa acest condens se prelingea pe colectori afectand astfel si izolatiile conductelor de alimentare cu a.r si a.c.
            cei ce au desfacut o ghena de tubulaturi stiu despre ce e vorba.
            KATA

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Cu siguranta despre modul de realizare al unor instalatii cu oarece vechime putem discuta mult. Este bine de stiut ca nu partea de proiectare a fost deficienta ci partea de punere in opera. Aici s-a facut rabat de la calitate si deasemenea ce tipuri de angajati au fost utilizati.

              Revenind la problema colegului, ca o regula generala - diamterul conductei de ventilare trebuie pastrat la aceasi dimensiune cu coloana de scurgere.

              Exista doua mari sisteme de ventilatie: primara si secundara. Colegul nostru se refera la situatia ventilatie primare si este folosit cu precadere la locuintele cu inaltime redusa (numar mic de utilizatori conectati la coloana)

              Domnule Stanculescu, nu cred ca vor fi probleme din cauza miscorarii sectiunii de ventilare insa este bine de stiu ca in in functie de caracteristicile constructiei sa apara probleme legate de sifonarea si mai bine spus sifonarea prin compresie.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Va multumesc pentru raspuns si sper ca este totul OK pentru vecinii de sub mine (din fericire sunt doar 3).

                Presupun ca aceste tevi de polipropilena se vor comporta mai bine decat cele existente de PVC (cel putin datorita modului de imbinare cu garnituri care poate permite interventia mai usoara).
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • liviunitu2000
                  Incepator
                  • 22.nov.2006
                  • 1

                  #9
                  Va rog sa ma ajutati si pe mine. Am o problema care cred ca este destul de des intalnita si nu stiu daca din punct de vedere tehnic se poate face ceva. Este vorba despre scurgerea de la baie. Cand cineva trace apa de la etajele inferioare trage si apa din sifon. Probabil teava de scurgere este astupata mai sus...nu stiu sigur..
                  Intrebarea mea este daca exista un sistem.., un sifon..o chestie care sa rezolve aceasta problema..Am auzit ceva de un cap de coloana dar nu ma pricep prea bine.. Astept sa ma ajutati...Multumesc!

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Cineva de pe coloana de scurgere a facut modificari la instalatie. Cel mai probabil este apartamentul de la ultimul etaj care a desfintat coloana de aerisire a tevi de scurgere.
                    Singura metoda viabila de reparare, in opinia mea, ar fi refacerea coloanei de aerisire.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • sebica79
                      Membru
                      • 17.ian.2008
                      • 143

                      #11
                      Buna ziua,

                      As dori sa ve intreb daca aceasta problema nu s-ar rezolva cu o supapa admisie aer, de acelasi diametru cu teava (110 mmm)?

                      Va multumesc,
                      Sebica.

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Se poate, daca pe langa supapa achizitionati si niste dopuri.

                        ...de pus in urechi.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • sebica79
                          Membru
                          • 17.ian.2008
                          • 143

                          #13
                          Mda, cred ca stiu la ce va referiti, cea mai sanatoasa varianta va fi totusi sa merg cu teava inapoi sus pe bloc, de 110 ... cred ca asa voi proceda.

                          Comentariu

                          • sebica79
                            Membru
                            • 17.ian.2008
                            • 143

                            #14
                            Pana la urma am mers cu teava de 110 pana sus, s-au rezolvat o parte din probleme ... au mai ramas altele. Pe aceasta coloana inca vine miros urat de jos, iar pe aerisirea baii la fel, tot un miros urat vine. Nu stiu cum as putea rezolva aceste probleme, mai ales ca blocurile sunt destul de vechi, si de 10 etaje.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              #15
                              Daca va referiti la spatiul din ghena pentru instalatii, intrerupeti comunicatia acesteia cu cea de la etajul inferior. Mirosul poate urca atat de la subsol, daca intreaga ghena comunica cu acesta sau de la vreunul dintre apartamentele de sub dvs.

                              Pentru aerisire, mai dati cateva detalii.

                              Comentariu

                              Procesare...