va rog un sfat referitor la sifonul de pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xelanoimis
    Membru
    • 19.iul.2006
    • 141

    va rog un sfat referitor la sifonul de pardoseala

    Trebuie sa montez un sifon de pardoseala in baie, cu o singura iesire laterala.

    Problema e ca sifoanele pe care le-am vazut pe piata nu prea imi inspira multa incredere.
    Ma refer la cele de plastic, tip STYRON (STY-508, 501, 551, 561)


    Nu prea stiu ce sa aleg si nici cum sa montez pentru o izolatie buna, ca sa nu am probleme viitoare cu infiltratii la vecini.
    Cele mici cu iesire de 32, oare tin suficienta apa ca sa opreasca mirosul din teava de scurgere? Sau e indicat sa optez pentru unul mai adanc cu iesire de 50, care pare sa tina mai multa apa.
    Cu ce se fixeaza? Cu un simplu ciment mai concentrat, sau exista ceva special care se lipeste mai bine de vasul de plastic si nu lasa apa sa se infiltreze pe langa el.
    Exista alte optiuni mai calitative, eventual cu capac rotund?

    Daca imi puteti da ceva sfaturi...
    Va multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Va recomand utilizarea unor sifoane de PP sau HDPE (gasiti in familia de produse Valrom).

    Capacul poate fi atat rotund cat si patrat.

    Inainte de montarea sifonului se aplica un material hidroizolant in golul de montaj. Se monteaza sifonul si se finiseaza zona respectiva.

    Spatiul de apa al sifonului este suficient in cazul unei aplicatii simple.

    Comentariu

    • i96nds
      Membru marcant
      • 03.ian.2006
      • 427

      #3
      De obicei sifoanele patrate au scurgerea laterala foarte adanca. La cele rotunde nu trebuie sa sapi asa mult.

      Daca poti face panta acum, e OK, alege oricare. Daca ai panta redusa, incearca sa iei sifon rotund. Asa te ajuta.
      Stefan

      Comentariu

      • xelanoimis
        Membru
        • 19.iul.2006
        • 141

        #4
        Multumesc pentru informatii.
        Ce material hidroizolant sa folosesc?

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Cineva de pe forum (nu spun cine ) mi-a recomandat Hydrostop de la DenBraven. E super-bun. Am dat cu el pe pardoseala inainte de a monta gresia. Ramane sa mai dau putin si in jurul sifonului.

          La fel de bine puteti folosi ceresit CL50, CL51 sau CR65. Dar astea se gasesc tare tare greu ca sunt prea scumpe si magazinele nu stau cu ele pe stoc.
          Stefan

          Comentariu

          • xelanoimis
            Membru
            • 19.iul.2006
            • 141

            #6
            Am gasit in sfarsit, langa Global, un sifon foarte fain, nemtesc, cu guler, care arata f. bine - pe la vre-o 500mii parca. Deci daca mai cauta cineva sifoane, acolo ii recomand sa mearga.

            EDIT: Mai exact la Probel Install si costa 440mii

            Comentariu

            Procesare...