Iluminare apartament.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • silviu_draghici
    Membru
    • 17.mai.2006
    • 176

    Iluminare apartament.

    Buna ziua...

    Detin apartamentul din schita de mai jos. Acum se construieste si am fost pe acolo zilele astea. Am observat ca electricienii au tras pt iluminare clasicele fire in mijlocul tavanului. As dori sa imi spuna cineva ce solutie sa aleg pt iluminarea apartamentului si unde ar trebui plasate corpurile de iluminare pt a obtine un iluminat "modern".

    Mobila, atat in bucatarie cat si in living va fi in finisaj "wenge", la fel si dormitorul. Peretii vor fi albi, parchetul de bambus iar la gresie si faianta voi folosi culori deschise. Singurul perete diferit va fi cel comun livingului si dormitorului, care spre partea din living va fi in "stucco veneziano" de culoare orange sau caramiziu. Poate si peretele din dormitor opus dulapurilor inzidite va fi ceva rosu... Daca varsta conteaza, am 24 de ani

    Va multumesc.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Marcati pe schita si mobilierul.
    Cu stima.

    Comentariu

    • silviu_draghici
      Membru
      • 17.mai.2006
      • 176

      #3
      ok... planul cu mobila.

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1106

        #4
        O sa spuneti ca prea ma .....bag eu peste tot, dar.....eu tot spun ce cred!
        In bucatarie as monta neoane in partea de jos a corpurilor suspendate (acestea vor lumina blatul de lucru, pt. ca in general cand lumina este de sus cand tai ceapa umbresti blatul cu tine si este foarte enervant+ ca daca te trezesti noaptea si vrei sa-ti faci un aperitiv te da peste cap o lumina puternica din tavan, pe cand o lumina sub nivelul ochilor nu te deranjeaza), iar in dreptul mesei as opta pt. un corp suspendat in tavan, dar mult mai coborat (vezi imaginea).
        In living as pune accente luminoase mai deosebite pe pereti sau pe tavan, dar pe laterala lui, nu central. As mai pune si un lampadar cu picior in statele canapelei (daca vreti sa invatati sa aveti o lumina buna de citit). In dormitor......sau 2 aplice in dreptul noptierelor pe perete sau........eu as face.......pe tavan un dreptunghi din rigips (alta culoare) de dimensiunea si pe aceeasi linie cu patul, in care as face 2 dreptunghiuri mari acoperite cu sticla mata in spatele carora sa fie neoane.

        Comentariu

        • silviu_draghici
          Membru
          • 17.mai.2006
          • 176

          #5
          Va multumesc pt raspuns. Ideile dvs imi sunt de foarte mare ajutor si chiar va rog sa va bagati in toate threadurile pe care le deschid si in continuare

          Nu stiu ce sa zic cu neoanele din dormitor... lumina fluorescenta mi se pare prea rece pt dormitor...

          Iar in legatura cu pozele... mi se par foarte interesante corpurile de iluminat. Mai ales cel pt masa debucatarie... unde as putea gasi o oferta de pret pt ele in romania?

          Va multumesc.

          Comentariu

          • Mina
            Living Legend
            • 24.iun.2006
            • 1106

            #6
            Marketplace cu produse de design interior si exterior de la cele mai mari magazine de mobilier, accesorii si decoratiuni pentru casa. Vezi ce este la moda in 2024

            Comentariu

            • Mina
              Living Legend
              • 24.iun.2006
              • 1106

              #7
              am mai gasit cateva care imi plac si mai mult, dar astea nu pe site romanesc.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              Procesare...