Intrerupator si variator de tensiune lumina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alad
    Incepator
    • 26.aug.2006
    • 9

    Intrerupator si variator de tensiune lumina

    Stie cineva daca exista un bloc - intrerupator si variator de tensiune?
    Actualmente am un intrerupator dublu pentru iluminat - un buton pentru bec WC serviciu si un buton pentru un bec pe hol.
    Intre timp, ca urmare a unor imbunatatiri, am inlocuit becul de pe hol cu doua spoturi de 35 W montate pe o arcada.
    As dori sa inlocuiesc intrerupatorul dublu cu un bloc intrerupator-variator, care sa se potriveasca pe locasul existent si care sa realizeze independent:
    - regalarea luminii pentru spoturi
    - comanda aprins/stins pentru becul din WC serviciu.
  • lucian_c_tin
    Incepator
    • 31.aug.2006
    • 6

    #2
    Ce fel de spoturi ai? Daca sunt cu descarcari in gaze, nu te sfatuiesc sa le comanzi cu variator de tensiune. Durata de viata a spoturilor se va scurta mult. Motivul: variatorul trimite continuu catre spoturi impulsuri de comanda de aprindere, si se cuoaste faptul ca durata de viata a spotului scade proportional cu numarul de comenzi de aprindere. Deci, atentie la tipul de spoturi.

    Comentariu

    • alad
      Incepator
      • 26.aug.2006
      • 9

      #3
      Spoturile sunt cu incandescenta.
      Acelasi tip de spoturi l-am montat si la alte arcade, cu variator.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Spoturi cu descarcare in gaz? Exista asa ceva?
        Intreruptor separat si variator in acelasi aparat nu am vazut pentru ca spre deosebire de un intreruptor dublu ar necesita mai mult spatiu si nu ar mai fi conform standardelor.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Intamplator am trecut astazi pe la o expozitie si am vazut astfel de intrerupatoar.

          Ca forma sunt identice cu cele comune - se pot monta in locul intrerupatorului vechi.

          Varianta expusa avea posibilitatea de a lucra ca un intrerupator clasic dublu iar suplimentar, pe o singura parte avea incoporat in buton variatorul astfel incat se poate comanda normal inchiderea/deschiderea circuitului cat si reglajul din variator (probabil sunt montate pe circuit in paralel).
          Pretul nu il stiu dar dupa modul de executie probabil este destul de piperat.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2347

            #6
            Asa este, si eu am vazut azi la Targul Constructorilor din Craiova asemenea dispozitive de comanda atipice. Cred totusi ca daca se doresc asemenea functiuni, mai indicat este sa se realizeze inca un locas pentru montarea unui variator separat.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              De cine erau produse? Au aparut si pe piata pe undeva?
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Postat în original de Consultant electrice
                De cine erau produse? Au aparut si pe piata pe undeva?
                Expozitia de care am amintit este CAMEX.

                Ma vad nevoit sa numesc firmele (only for information): erau prezentate in standul Romstal - nu am avut curiozitatea sa vad cine le produce dar am vaga banuiala ca este vorba de Schneider.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                Procesare...