Pavele "gaurite" vs. pavele pline

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdancon
    Incepator
    • 05.nov.2006
    • 44

    Pavele "gaurite" vs. pavele pline

    Pentru amenajarea unor alei sau platforme, eu as fi tentat sa folosesc pavelele "gaurite", care lasa sa treaca iarba prin ele. Intrebarea este care sunt diferentele dintre ele si cele clasice.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Nu peste tot se poate folosi pavele "gaurite", depinde de utilitatea suprafetei (carosabil sau nu), de extetica, de tipul solului.
    Cu stima.

    Comentariu

    • bogdancon
      Incepator
      • 05.nov.2006
      • 44

      #3
      Ceva detalii?

      Nu pot spre exemplu sa amenajez o platforma pentru parcarea a 2 masini cu ajutorul pavelelor gaurite? Si care ar fi diferentele la montare fata de cele clasice?

      Mersi.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Sunt o solutiece ofera un aspect placut in diverse zone.

        Se pot face combinatii intre pavelele pline si cele cu goluri.

        De exemplu, Elpreco are trei tipuri de pavele cu goluri: EKO, EKOPOR si HIDROPOR.

        Din punctul meu de vedere un pavaj combinat este o solutie mult mai buna decat una ce utilizeaza pavelele pline.
        Este placuta o astfel de amenajare dar cere mai multa atentie la intretinerea zonelor verzi.

        Nu este nici o diferenta in modul de montaj.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Pentru o parcare in general se aleg tipuri de pavele pline deoarece este necesar o buna rezistenta la compresiune. Stratul suport de asemenea trebuie sa fie rezistenta din beton.
          Cu stima.

          Comentariu

          • bogdancon
            Incepator
            • 05.nov.2006
            • 44

            #6
            Ca sa nu mai deschid un topic nou, lansez inca o intrebare aici.

            Pentru protejarea fundatiei am inteles ca se toarna un trotuar de beton in jurul casei. Ideea este ca la mai toate casele din reviste am observat ca acest trotuar este facut din pavele.

            Intrebarea este - se toarna mai intai trotuarul din beton si dupa aia se acopera cu pavele sau pur si simplu el este facut numai din pavele? In acest din urma caz, isi mai pastreaza el rolul de protejare a fundatiei??

            Daca intrebarile vi se par oarecum puerile , tineti cont va rog ca nu am nici cel mai mic habar de tehnologiile utilizate in constructii - de acum incerc si eu sa invat una -alta.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Daca discutam de un TIR poate dar pentru masinuta personala nu cred ca este cazul.

              Traficul greu este una si cel usor este alta.
              Atentia deosebita trebuie acordata realizarii si compactarii stratului suport (pietris-nisip).
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • kingBuli
                Membru
                • 06.iun.2006
                • 143

                #8
                In final este o problema de ordin estetic. Din cele 3 tipuri de pavele enumerate mai sus Ekoporul este cel mai indicat.
                Nu faceti insa rabat la calitate alegand pavaje "cu goluri" realizate prin turnare (dupa o iarna va intrebati unde sunt banii dumneavoastra).
                Pentru alei carosabile se poate folosi in deplina siguranta modelul de ma sus. La montaj se vor respecta aceiasi pasi ca in cazul pavajelor "clasice"
                Daca doriti mai multe detalii scrieti pe mail.
                Bafta


                PS
                Merci dl Stanculescu...

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Cred ca si EKO sunt in regula.


                  P.S. Pentru ce multumiri? Macar sa stiu rostul berii!
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Viorel, este vorba despre o parcare pentru "2 masini cu ajutorul pavelelor gaurite", o suprafata mare si de o sarcina statica care apasa.
                    Nu cred ca este indicata montarea pavelelor doar pe strat de nisip si pietris deoarece in timp nisipul se poate "spala".
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • kingBuli
                      Membru
                      • 06.iun.2006
                      • 143

                      #11
                      Pt ca suntem amandoi din Craiova, iti pot spune pe privat de ce nu sunt recomandate pavajele Eko.

                      Bafta!

                      EKOPOR... cea mai buna solutie

                      Comentariu

                      Procesare...