inlocuire instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    inlocuire instalatie electrica

    Am facut un subiect separat...
    Dupa cum am mai spus, as vrea sa inlocuiesc instalatia, pt. ca e veche, e pe aluminiu, firele pt prize nu cred ca au mai mult de 2.5mmp, iar eu voi pune incalzitoare, aer conditionat etc. Nu m-am imbogatit subit, le voi lua in timp, insa vreau sa zugravesc si vreau sa schimb instalatia inainte de a zugravi...

    Pot sa spun ca ma pricep ceva la electricitate, dar am cateva intrebari:

    In primul rand, am analizat situatia existenta: exista 2 circuite pt lumina si 2 pt priza (apartament 3 camere) - foarte bine. Firele pt priza sunt in tuburi de PVC, cele de lumina nu sunt - m-am uitat cand am desfacut tabloul si cand am desfacut doze si intrerupatoare.

    Ce m-am gandit eu sa pun - proiectul meu:

    - 2 circuite de lumina: fire FY 1.5mmp + imapantare pt lustre (da, s-a intamplat sa ma curenteze)
    - 3 circuite pt prize: fire FY 4mmp de la tablou pana la doze (trasee comune) si 2.5mmp pana la prize
    - 1 circuit dedicat pt un incalzitor electric instant: daca raman pe monofazat, pun fire FY 6mmp (incalzitorul are 6kW)

    Pt. toate circuitele de la prize se vor pune sigurante diferentiale. Prize - 20A, pt. circuitul dedicat 32A, pt. lumini 10A (electricianul a pus de 16, ma intreb de ce)

    M-am uitat peste tabelele cu curenti maximi admisi in regim permanent din I7-98 (sau I7-2002), am in vedere o corectie cu temperatura (coficient 0, pt cazul in care temperatura ambianta e de 40C

    Intrebari:
    1) Voi baga 3 fire de 6mmp in tubul de copex. La care coloana sa ma uit in tabelul din normativ, la 2 sau la 3 fire, avand in vedere ca numai prin 2 fire circula curent, al treilea fiind impamantarea? Firul de 6mmp este totusi cam la limita pt 6kW. E OK, totusi?

    2) Problema e mare cu santurile prin pereti. Prin caramida e OK, dar vor trebui date cateva santuri prin plafoane. Am vazut ca pt lumini ei (constructorii blocului) au bagat prin tencuiala (fara tub) un fel de cablu FY, dar cu izolatia mai groasa. Ma gandeam ca in locul lui sa bag cabluri CYY. Banuiesc ca e OK. Ies mai ieftin cu spartul, santurile sunt mai putin adanci.

    3) E obligatorie cositorirea in doze, daca nu e vorba de mediu coroziv/umed? (Apartament de bloc obisnuit) Bineninteles, imbinarile vor fi solide (rasuciri de 8-10 ori).

    4) La taiatul cu flexul prin beton (planseu), cum stiu cand dau de fierul beton? Mentionez ca altfel nu se poate trece cu firul. Stalpi sau grinzi nu se vor taia, evident

    Cam atat deocamdata. Multumesc in avans.

    PS: Ca tot vorbea cineva de standardizare pe aici... am ramas relativ surprins sa vad ca firele pt circuitele de priza si lumini au aceeasi culoare, si faza si nulul. Impamantarea este in roz, sau in aceeasi culoare ca faza/nulul. Nicidecum galben-verde. Asta chiar m-a pus pe ganduri despre seriozitatea de atunci. Mai mult, am intalnit banda izolatoare galben/verde pusa pe imbinari de circuite faza sau nul!!! Pe sigurantele vechi (sau ma rog, pe niste dulii) scria 25A, dar firele care vin la apartamnt nu au mai mult de 4mmp pe aluminiu, deci...

    Va trebui sa fac cumva sa se verifice si impamantarea blocului... Doamne ajuta.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    1. Pentru impamantare nu este cazul sa folositi un fir gros, deoarece nu este un fir de sarcina.
    Firul de 6mm^2 este suficient pentru circuitul de prize.
    2. Eu as folosi pentru iluminat tot cabluri FY.
    3. Nu este obligatorie cositorirea, dar este cea mai buna metoda. Pentru circuitul de lumini este suficient sa folositi riglete in doze. Pentru circuitul de prize, rasucirea cu 10 spire tasate, izolare cu banda si colier peste banda.
    4. In momentul in care discul vine in contact cu fierbetonul, se va vedea o jerba de scantei.
    Sunt de parere ca pentru iluminat nu este necesar fir de impamantare.
    Am cautat sa nu dezvolt raspunsul, daca aveti nelamuriri reveniti.

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Multumesc pentru raspunsuri.
      Mai am cateva intrebari. Ideea este ca am rezervat ceva timp pentru proiectare, asa cum imi place mie...

      1. Nu sunt sigur ca _cablul CYY 2x1.5 mmp e OK sa fie ingropat prin tencuiala, direct, fara tub (pentru a da santuri mai mici). M-am uitat pe net, cablul CYY e echivalent cu NYY (notatie internationala), am gasit ca poate fi ingropat in pereti.

      2. stiti cumva un magazin de unde pot lua cabluri FY, CYY certificate. Desigur ca imi e frica sa iau ceva "vapor made", apoi sa descopar ca nu are izolatia buna, de exemplu...

      3. sa zicem ca am montat, am facut conexiunile. Desigur ca voi verifica conexiunile cu ohmetrul (sa fie corect legate firele, de exemplu faza cu faza etc). Ce alte verificari se mai fac?

      4. Tuburile de copex se lipesc cu ceva anume (dedicat) la intrarea in doze sau nu?

      5. din teorie (sunt de o formatie apropiata de cea electrica) imi dau seama ca, cu cat tempertura creste, cu atat firul se raceste mai greu, pentru ca:
      a. scade diferenta de temperatura dintre conductor si aer
      b. creste rezistivitatea (ro depinde liniar de t) => creste rezistenta bucatii respective de fir, deci creste si energia degajata prin efect Joule
      (mai mult, se observa ca se poate ajunge la un cerc vicios)
      (Asta a fost introducerea, acum intrebarea )

      M-am gandit sa las in fiecare doza o rezerva de fir, sa fac conexiunile, apoi firul "in plus" sa il incolacesc in doza. Problema este, cam cat sa las in plus, pentru a nu avea problema cu astfel de "ambalari termice" (am inventat termenul ad-hoc...)

      Va multumesc si astept raspunsul. Vreau sa fac treaba cat mai profesional.

      Ok, pt impamantare voi folosi un fir de 2.5mmp. Dar in tabelul cu curentii maxim suportati in regim permanent ma uit la 2 conductoare in tub, sau la 3 conductoare in tub? Eu cred ca la doua (pt ca firul de impamantare nu degaja caldura)... dar ma gandesc ca au luat in considerarea si altceva, de exemplu spatiul ramas liber (stiu ca in sectiune trebuie sa ai max. 1/3 ocupat cu conductoare, restul sa fie liber).

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Re: inlocuire instalatie electrica

        Postat în original de gogu_ologu
        2) Ma gandeam ca in locul lui sa bag cabluri CYY. Banuiesc ca e OK. Ies mai ieftin cu spartul, santurile sunt mai putin adanci.
        3) E obligatorie cositorirea in doze, daca nu e vorba de mediu coroziv/umed?
        4) La taiatul cu flexul prin beton (planseu), cum stiu cand dau de fierul beton?
        2. Pun aceasi intrebare care streseaza un constructor cand ia o decizie : Dar daca ? Ce vreau sa zic in acest mod este ca e util sa montati firele prin tub, chiar daca implica un efort suplimentar.
        3. Intr-un apartament exista tot timpul umiditate, mai ridicata sau mai joasa, eu zic sa cositoriti firele, nu strica.
        4. Simplu, incep sa sara scantei, la taierea betonului iese doar praf.
        Cu stima.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Eu as spune ca este obligatoriu sa montezi firele in tuburi de protectie.

          Sunt foua avantaje:
          -protectie
          -asigura posibilitatea de interventie in cazul in care trebuie schimbat un fir

          Despre cositorire - asta este optionala - atat timp cat infasurarea firelor este OK nu vor fi suprize.

          Tuburile de protectie nu se lipesc/etanseaza cu vreo solutie pe doze, din cate stiu.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Cum au spus si ilustrii nostri colegi, toate firele trebuie pozate prin tub. Puteti folosi si tubul Bergman la un diametru convenabil ales.
            Nu are rost sa trageti in doze cate un fir in plus. Asta implica alunecarea mai anevoioasa la trasul firelor si implicit un diametru mai mare al tubului.
            In tabel este suficient sa va uitati la 2 conductoare.
            Inca un aspect, dozele sa fie calitative. Patrate, marca Geweiss de exemplu, cu capacul prins in suruburi. Ca pozare placuta a dozei, este bine ca la nivelul peretelui sa fie si capacul dozei, nu sa iasa in relief cu 2-3mm.
            Tuburile sa fie suficient de bine ingropate ca altfel in timp se va fisura tencuiala pe traseul lor.
            Sa nu faceti ca proba scurtcircuitul. Asta duce la imbatranirea izolatiei firelor si la pierderea proprietatilor izolatoare.

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Inca ceva: se admite tragerea firelor prin tub inainte de fixarea efectiva si pozare, nu?
              Fixarea tuburilor de perete se va face cu sarma+cuie, cleme etc. Indoirea tuburilor de copex se va face a.i. raza de curbura sa fie mai mare decat x raze, unde x este luat din normativ (nu mai stiu acum exact)

              Cat despre armatura, din experienta celor care au mai facut lucrari, la ce adancime o gasesc (fata de suprafata planseului) si cam cat de dese sunt sarmele de fier-beton (3 la metru, 5 la metru etc)?

              Am inteles ca unii pun firele plin plinte (canale de cablu), eventual la limita dintre perete si planseu/plafon? Este corect?

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Se poate trage firele inainte de pozare. Daca va incomodeaza puteti trage un fir, de sarma de 1 mm, pe care-l utilizati ulterior ca o ancora.

                Armatura in beton, in mod normal, se gaseste c-am la o treime din grosime (la o armare dubla) sau la jumatate (la o armare simpla).

                Am vazut in comert plinte, asemanatoare cu cele pentru parchet, pentru cablu electric. Erau in diferite imitatii si culori, prinderea se realiza cu ajutorul unor cleme in spatele profilului.
                Cu stima.

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2348

                  #9
                  La mine, armatura din fierbeton este la o adancime de 3.5cm fata de nivelul tavanului, avand o grosime de 1.5cm.
                  Cred ca este mai simplu sa fixati intai tuburile cu acel fir tragator, dupa care sa trageti instalatia.
                  Pentru legaturile din doze, poti accesa link-ul:

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Inca ceva: am inteles de pe acel forum ca lipirea se face prin scufundare; mi se pare normal intrucatva, deoarece fludorul nu patrunde bine intre conductoare...
                    Acum va intreb: cam pe unde pot gasi un ciocan cu o mica scafa, a.i. sa imi tina topit fludorul. Mentionez ca am mai lipit cu fludor, dar mai mult cablaje pe la electronica

                    In plus revin cu intrebarea: daca stie cineva un magazin/depozit etc de unde pot cumpara marfa certificata. Adica intelegeti, nu ca cea din piata. Cred ca e important.

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      Sa nu exageram cu cositorirea, dar nici sa folosim rigletele cu suruburi la circuitul de prize. Eu zic ca pentru acest circuit cu curenti mari, este suficient daca rasuciti firele, 10 spire care sa calce una langa alta.
                      Referitor la marfa de calitate, ar trebui sa ne spuneti din ce oras sunteti.

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #12
                        Multumesc pt promptitudine.

                        Sunt din Bucuresti, deci pot cumpara de oriunde din oras si imprejurimi...

                        Mai am pana sa ma apuc, deoarece trebuie schimbat mai intai cablul catre apartament, trebuie sa intreb la Electrica ce putere imi pot da etc
                        Dar am luat-o din timp cu cautatul. Nu imi place sa ma surprinda nepregatit momentul.

                        De exemplu, am cautat prin magazine prize. Am vazut ceva Legrand, insa la 33RON bucata (priza dubla). Apoi tot ce am gasit eu online, prize Legrand, erau ca pret pe la 10-15RON. Cam care sunt preturile?

                        Si inca o intrebare, poate parea banal, dar: banda izolatoare am vazut ca acum se gaseste cea din material plastic (vechea banda avea ceva textil, sau era mai rugoasa). Cam de cate ori trebuie infasurata banda peste innadituri, astfel incat sa nu am probleme. Eu pana acum o infasuram de 3-4 ori, pentru siguranta - bine, taiam 2, 3 fasii apoi le infasuram.

                        Ca idee, pentru materiale, vreau ceva certificat, sigur, de calitate buna spre foarte buna (8 sau 9 pe o scara de la 1 la 10). Evident, ma astept la un pret mai mare (pentru unele produse cu 50%), dar nu exagerat.

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          Despre materialele folosite, cea mai buna calitate o reprezinta firma producatoare. Nume ca Legrand, 3M, ABB, Lovato, Merlin Gerin, Schneider, Geweiss sunt garantia calitatii. Ce am observat la acestea, este ca periodic schimba atat designul produselor, cat si imbunatatirea calitatilor sau a usurintei in montare. Cand va trebui sa cumparati prize sa zicem, luatile pe cele din ultima generatie.
                          Despre izolarea cu banda adeziva, folosesc fara probleme banda de plastic, infasurand prin acoperirea jumatatii din spira de banda deja asezata, iar cand ajung la capat, il izolez si pe acesta intorcandu-ma spre partea izolata a firelor tot din jumatate in jumatate din latimea benzii. Rezulta in final 4 straturi de banda facute din doua treceri. Dupa izolare prind un colier de plastic (soricel) pe fire la 5mm de zona izolata si 2 coliere peste zona de banda. Astfel sunt asigurat de mentinerea benzii nu numai prin adezivul ei, si ca firele isi mentin contactul chiar daca se trage de ele.
                          Referitor la preturi, o doza Geweiss patrata este 25.000 lei, tablou electric Merlin Gerin cu 6 sigurante 1.050.000 lei, 3 prize cu impamantare si 2 comutatoare 920.000 lei. Preturile presupun ca difera in functie de importator.

                          Comentariu

                          • victor g
                            Incepator
                            • 29.oct.2006
                            • 20

                            #14
                            salut! va recomand folosirea conductoarelor multifilare deoarece este mult mai usor de lucrat cu ele si rezista mai bine la imbatrinire in timp si la sarcini mai mari decit cele monofilare,in plus aveti posibilitatea sa le prindeti cu riglete in doze ,facind un contact mult mai bun decit rasucirea,puteti deasemenea cumpara tubul de copex direct cu firul de sirma prin el,taind si pozind in perete numai cit aveti nevoie,conductoarele putind fi trase dupa fixare

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2348

                              #15
                              Rigletele sunt suficient de bune pentru circuitul de lumini. Pentru prize insa nu recomand folosirea rigletelor.

                              Comentariu

                              Procesare...