Izolare baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Paula
    Incepator
    • 23.sep.2005
    • 6

    Izolare baie

    Va rog mult, sa-mi da-ti un sfat, cu privire la izolarea unei bai. Baia este construita din caramida de pamant, avand 2 pereti exteriori pe care i-am izolat exterior cu polistiren. In interior baia am placat-o cu faianta, respectiv gresie, ramanand tavanul care necesita o reparatie pentru ca este denivelat. Ar fi 2 solutii pentru acesta: sa pun rigips rezistent la apa sau placi de polistiren. As opta pentru a doua varianta pt. ca polistirenul face si izolatia. Intrebarea mea: daca este bine sa folosesc polistirenul si daca acesta se poate lipi prin intermediul adezivului de tavanul facut din pamant.
    Cu multumiri!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6889

    #2
    Re: Izolare baie

    Postat în original de Paula
    .... As opta pentru a doua varianta pt. ca polistirenul face si izolatia. Intrebarea mea: daca este bine sa folosesc polistirenul si daca acesta se poate lipi prin intermediul adezivului de tavanul facut din pamant.
    Cu multumiri!
    Nu se poate lipi de o suprafata poroasa si instabila.
    Mai bine faceti o structura metalica cu profile, montati vata de sticla ca termoizolatie, folie bariera de vapori, placi de rigips.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15093

      #3
      Pentru casa dvs. de chirpici este mai indicata solutia clasica - tencuierea tavanului.

      Comentariu

      Procesare...