contor dupa contor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicugiaca
    Incepator
    • 12.oct.2006
    • 34

    contor dupa contor

    vreau sa pun un contor dupa contorul existent.sunt din constanta.acest lucru se poate face legal?am nevoie urgenta si vreau si legea dak se poate
    plsplsMultumesc
    calitatea costa bani..
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Vrei sa dai cuiva curent si sa sti cat sa-ti plateasca sau care ar fi scopul? Banuiesc ca nu vrei sa-l montezi fix dupa contorul montat de electrica. Nu vad de ce ar fi ilegal...se gasesc contoare de vanzare atat normale cat si trifazate, electronice sau cu inductie.
    Modificarea vrei sa o faci permanent?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      #3
      Sincer, eu am un astfel de contor montat in serie cu cel autorizat. Il folosesc pentru experimente, pentru masurarea puterii active a anumitor consumatori. Nu este nicio problema pentru nimeni sa folosesti asa ceva.

      Comentariu

      • nicugiaca
        Incepator
        • 12.oct.2006
        • 34

        #4
        permanent da...eu vreau sa stiu dak este legal si dak aveti kumva o lege ceva..un link...si nu vreau sa fie neaparat fix din contoaru ala...
        calitatea costa bani..

        Comentariu

        • nicugiaca
          Incepator
          • 12.oct.2006
          • 34

          #5
          da vreau sa vad kt keonsuma altcineva...sunt din constanta...poate mai e cineva de akolo....
          calitatea costa bani..

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2398

            #6
            La tine in apartament poti sa-l montezi pe derivatia care pleaca spre instalatia respectivului. In exteriorul apartamentului nu.

            Comentariu

            • nicugiaca
              Incepator
              • 12.oct.2006
              • 34

              #7
              io vreau sa -l pun in garaj kre este la parter....
              calitatea costa bani..

              Comentariu

              • Codex
                Membru
                • 12.mai.2006
                • 253

                #8
                Postat în original de nicugiaca
                io vreau sa -l pun in garaj kre este la parter....
                Orice modificare a instalatiei electrice in interiorul proprietatii (ce poate reprezenta limita fizica a consumatorilor) dupa contorul montat de Electrica este permisa, legala si se poate face fara autorizare din partea distribuitorului (atata timp cat modificarile sunt de natura fizica si in limita celor 30A disponibili pentru un consumator monfazat)

                Cu respect
                Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                Electrician autorizat IIA + IIB

                Comentariu

                • nicugiaca
                  Incepator
                  • 12.oct.2006
                  • 34

                  #9
                  io mas bucura tare dak ati avea o legislatie ceva...deci merge pana la urma sau nu?
                  calitatea costa bani..

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2398

                    #10
                    Acum, ar putea fi o problema. Daca in garaj isi exercita activitatea o firma, se considera ca tu vinzi energie electrica catre acea firma. Normal ar fi ca ei sa incheie contract de beneficiari fara intermediari. Alta era situatia daca la tine in casa, treceai printr-un contor consumul unei camere. In exterior insa, este mai complicat sa asiguri instalatia electrica. Corect este sa te interesezi la Electrica. Ei iti pot oferi un raspuns oficial.

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #11
                      Postat în original de nicugiaca
                      io mas bucura tare dak ati avea o legislatie ceva...deci merge pana la urma sau nu?
                      Stimate domn,

                      Imi cer scuze ca atunci cand am realizat o xerocopie la informatia pe care doresc sa o transmit am uitat sa imi notez si numele normativului despre care va voi vorbi imediat. In speta banuiesc ca informatia pe care o detin face parte din codul de masurare a energiei electrice (ANRE-17.1.127.0.01.20/06/02). Nu sunt sigur!

                      "Cap III Contractarea serviciuluyi de furnizare a energiei electrice
                      Sectiunea 1
                      Obligatii de contractare

                      Art. 33 Furnizarea energiei electrice se face numai pe baza de contractde furnizare incheiat de un furnizor cu consumatorul

                      Art.34 Contractul de furnizare stabileste raporturile dintre un furnizor si un consumator cu privire la furnizarea energiei electrice, inclusiv facturarea si plata energiei electrice.

                      ...

                      Art. 41 (1) Incheierea unui contract de furnizare a energiei electrice intre un furnizor si un consumator alimentat prin intermediul instalatiilor altui consumatorsau subconsumator se poate face numai cu acceptul operatorului de distributie caruia se face alimentarea, si-a dat consimtamantul in scris,
                      (2) Consumatorul, prin instalatiile caruia se face alimentarea, este indreptatit sa incheie un contract de prestari de servicii energetice cu una din partile contractului de furnizare.

                      ...

                      Sectiunea a 6-a Subconsumatori de energie electrica

                      Art. 56 (1) Consumatorii de energie pot revinde energia electrica unor eventuali subconsumatori numai cu acordul operatorului de distributie si al furnzorului.
                      (2) In raporturile sale cu furnizorul, consumatorul aflat in conditiile alin (1) isi asuma intreaga responsabilitate pentru incadrarea in puterile maxime si in cantitatile de energie electrica contractate

                      ...

                      Sectiunea a 17-a Drepturile si obligatiile partilor contractante

                      ...
                      Art. 87 Consumatorul are urmatoarele obligatii:
                      a) ... sa sesizeze furnizorului defectiunile pe care le constata ...
                      b) sa mentina starea tehnica corespunzatoare a instalatiilor electrice proprii ...
                      c) referitoare la marii consumatori (nu e cazul dvs.
                      d) sa nu modifice valorile parametrii de protectie si reglaj stabilite de operatorul de retea
                      e) ... g) nu face referie cu nimic la reteaua proprie din locuinta"


                      Am sa ma opresc aici cu spicuirile mele din acest normativ, pe care vi-l recomand cu caldura sa il lecturati pentru a stabili si alte detalii care banuiesc ca v-ar interesa.
                      De asemeni mai exista si alte normative in vigoare pe care cei de la electrica v-ar putea ajuta mai mult si la obiect.

                      Cu respect
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #12
                        ... care cei de la Electrica te vor trimite sa iti iei aprobari proiecte etc ca sa primeasca si ei banu' si sa se simta bagati in seama. Dar nu prea e altceva de facut.

                        Am avut de-a face cu asemenea institutii/societati de stat:
                        - nu iti da nimeni nici o informatie pe care sa te poti baza; adica intri intr-o audienta, cineva iti spune ceva; apoi afli altceva, apoi intri la altcineva in audienta sau mergi la alt ghiseu si ti se spune altceva, diferit.
                        - stai la coada la "informatii" dupa care esti trimis la Departamentul, unde trebuie sa depui o cerere si sa astepti 30 de zile. Pentru ca e greu sa scrii 10 minute o foaie.
                        - Ti se poate raspunde: dosarul Dvs nu e complet aduceti documentul x; depui cerere, alte 30 de zile; dupa care ti se poate raspunde din nou ca lipseste documentul y etc. Nu te poti intalni cu cine scrie toate astea, la ghiseu e un functionar care raspunde in doru'lelii. Trebuie sa cauti biroul respectivului sa te duci cu ceva, ca doar deranjezi.
                        ... deja ma apuca voma si nic nu am mancat
                        - ti se completeaza documentele gresit, uita sa puna vreo stampila. Te duci la ghiseu. A... trebuie depusa o cerere. Alte 30 de zile. Ce daca e greseala lor...

                        In sfarsit, poate or intra pe aici si cei care fac toate magariile astea. Parerea mea e ca ei mentin un asemenea sistem, pentru a incasa spagi, ca altfel nimeni n-ar arunca cu milioane ca sa ti se puna un contor.

                        In primul rand, ei complica mult sistemul de aprobare, prin faptul ca te pun sa aduci documente nerelevante pt cazul in speta, ca :"asa se cere" Una e sa faci racordarea unui bloc la cablul subteran, alta e sa iti tragi fir pe casa scarii.
                        Beneficiarul ar trebui primit de un consultant, cineva care triaza problemele, care ii spune omului ce sa aduca. Omul ar trebui sa stie ce se poate si ce nu, ce e aia putere. Cazurile fara liceru se scuza, dar sunt o gramada care au si facultate si vorbesc de putere in volti.
                        Pe de alta parte, cum populatia nu e educata, chiar trebuie proiecte, pt ca altfel toti inconstientii si-ar face ce si-ar dori. Ideea e ca pentru tragerea cablului de la contorul propriu ar trebui sa o rezolv intr-o saptamana hai doua, nu sa astept cu lunile, ca nu e vreun proiect de extindere pentru un cartier.
                        Ganditi-va cat de departe suntem de acel birou unic, cum spuneau unii, unde depui actele si in 30 de zile iei tot. Pai numai actele de vanzare cumparare pot dura 6 luni.

                        Comentariu

                        • Codex
                          Membru
                          • 12.mai.2006
                          • 253

                          #13
                          Postat în original de gogu_ologu
                          ... care cei de la Electrica te vor trimite sa iti iei aprobari proiecte etc ca sa primeasca si ei banu' si sa se simta bagati in seama. Dar nu prea e altceva de facut.

                          Am avut de-a face cu asemenea institutii/societati de stat:
                          - nu iti da nimeni nici o informatie pe care sa te poti baza; adica intri intr-o audienta, cineva iti spune ceva; apoi afli altceva, apoi intri la altcineva in audienta sau mergi la alt ghiseu si ti se spune altceva, diferit.
                          - stai la coada la "informatii" dupa care esti trimis la Departamentul, unde trebuie sa depui o cerere si sa astepti 30 de zile. Pentru ca e greu sa scrii 10 minute o foaie.
                          - Ti se poate raspunde: dosarul Dvs nu e complet aduceti documentul x; depui cerere, alte 30 de zile; dupa care ti se poate raspunde din nou ca lipseste documentul y etc. Nu te poti intalni cu cine scrie toate astea, la ghiseu e un functionar care raspunde in doru'lelii. Trebuie sa cauti biroul respectivului sa te duci cu ceva, ca doar deranjezi.
                          ... deja ma apuca voma si nic nu am mancat
                          - ti se completeaza documentele gresit, uita sa puna vreo stampila. Te duci la ghiseu. A... trebuie depusa o cerere. Alte 30 de zile. Ce daca e greseala lor...

                          In sfarsit, poate or intra pe aici si cei care fac toate magariile astea. Parerea mea e ca ei mentin un asemenea sistem, pentru a incasa spagi, ca altfel nimeni n-ar arunca cu milioane ca sa ti se puna un contor.

                          In primul rand, ei complica mult sistemul de aprobare, prin faptul ca te pun sa aduci documente nerelevante pt cazul in speta, ca :"asa se cere" Una e sa faci racordarea unui bloc la cablul subteran, alta e sa iti tragi fir pe casa scarii.
                          Beneficiarul ar trebui primit de un consultant, cineva care triaza problemele, care ii spune omului ce sa aduca. Omul ar trebui sa stie ce se poate si ce nu, ce e aia putere. Cazurile fara liceru se scuza, dar sunt o gramada care au si facultate si vorbesc de putere in volti.
                          Pe de alta parte, cum populatia nu e educata, chiar trebuie proiecte, pt ca altfel toti inconstientii si-ar face ce si-ar dori. Ideea e ca pentru tragerea cablului de la contorul propriu ar trebui sa o rezolv intr-o saptamana hai doua, nu sa astept cu lunile, ca nu e vreun proiect de extindere pentru un cartier.
                          Ganditi-va cat de departe suntem de acel birou unic, cum spuneau unii, unde depui actele si in 30 de zile iei tot. Pai numai actele de vanzare cumparare pot dura 6 luni.
                          Stimate domn aveti deplina dreptate in privinta birocratiei din tara iar singura noastra salvare poate fi informarea directa neincetata si dorinta de cunoastere mereu a noului (nu neaparat dintr-un singru domeniu) pentru a putea supravetui in jungla numita Romania.

                          In cazul dvs. atata timp cat doriti sa mai instalati un alt contor dupa cel montat de organele abilitate in acest domeniu si il veti folosi strict pentru dvs. fara sa influentati alte proprietati cu actiunea dvs., fara sa il folositi pentru distributie de energie electrica pentru alti utilizatori CONTRA COST fara acordul societatii de distributie conform art.41 si 56 mai sus mentionate este perfect legala si se poate realiza fara acordul electrica. Toata reteaua electrica din locuinta dvs (proprietatea dvs) ets a DVS. si nu dati explicatii nimanui cum o veti folosi sau modifica. Trebuie doar sa se pastreze parametrii de intrare a energiei electrice prevazute prin contract si sa nu o distribuiti altor consumatori fara instiintarea organelor de distributie si furnizare.

                          Cu alte cuvinte daca veti folosi contorul strict pt dvs. atunci multa sanatate si sa auzim de bine, daca la parter in garaj aveti o firma a dvs. anteriorul normativ prezentat va lasa posibiltatea de sa ramaneti pe acelasi contract dar va trebui sa ii instiintati si pe cei de la electrica de aceasta intentie.
                          Daca in garajl dvs. exista o alta firma caruia ii veti vinde curent atunci acest lucru se va notifica prin acte intre dvs. firma respectiva, firma de furnizare si firma de distributie.

                          Cu respect
                          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                          Electrician autorizat IIA + IIB

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6889

                            #14
                            Re: contor dupa contor

                            Postat în original de nicugiaca
                            vreau sa pun un contor dupa contorul existent.sunt din constanta.acest lucru se poate face legal?am nevoie urgenta si vreau si legea dak se poate
                            plsplsMultumesc
                            Eu am doar o intrebare :
                            Parinti tai stiu ce doresti sa faci, ai acordul lor ?

                            Atentie !!!
                            Nu ai voie sa umbli la instalatia electrica daca nu ai calificare necesara.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • break_noon
                              Membru
                              • 19.dec.2005
                              • 138

                              #15
                              ce ii doare pe cei de la electrica daca eu vreau sa vind energia ce o iau de la ei la altcineva, atita timp cit respect parametrii tehnici pe care ii am in contract?

                              cred ca ii doare faptul ca acel altcineva poate fi o firma, si din cite stiu eu, firmele au curentul mai scump.
                              oare de ce ar fi asa? ca daca pica curentul la firma respectiva, tot asa de incet se misca ca si la o persoana fizica.
                              nu discutam aici de fabrici / turnatorii, unde trebuie sa se asigure curent continuu

                              situatia asta cu revinzarea e ca si cum as lua din metro alimente, pe care apoi le pot consuma eu, sau sa le revind la magazinul din colt.

                              Comentariu

                              Procesare...