Mobila bucatarie - partea electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius.ropotica
    Incepator
    • 15.nov.2006
    • 28

    Mobila bucatarie - partea electrica

    Buna ziua,

    Tocmai mi-am facut mobila de bucatarie. A mai ramas un singur lucru - partea electrica, in special prize. Trebuie sa conectez la reteaua de curent electric urmatoarele
    - hota, aragaz, cuptor microunde, televizor

    Pe langa acestea, as vrea sa mai am si una, doua prize pentru alte utilizari.

    Toate acestea sunt puse pe acelasi perete. Pe acest perete nu am nici o priza. Singura priza pe care o pot folosi in bucatarie este pe peretele opus. Va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum sa fac. Multumesc.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Precizati daca este casa nou construita sau apartament de bloc.
    Cu stima.

    Comentariu

    • marius.ropotica
      Incepator
      • 15.nov.2006
      • 28

      #3
      Postat în original de MaistrulMax
      Precizati daca este casa nou construita sau apartament de bloc.
      Apartament de bloc...

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Naspa

        Trebuie un circuit de putere pentru aragazul electric si un circuit separat pentru restul consumatorilor.
        Circuitul de putere trebuie luat din tablul electric.

        Se poate monta profil pod cablu din PVC din bucatarie pana la tablou ?
        Acestea se monteaza aparent la inaltimea tavanului sau unde doriti dumneavoatra.
        Cu stima.

        Comentariu

        • marius.ropotica
          Incepator
          • 15.nov.2006
          • 28

          #5
          Postat în original de MaistrulMax
          Naspa

          Trebuie un circuit de putere pentru aragazul electric si un circuit separat pentru restul consumatorilor.
          Circuitul de putere trebuie luat din tablul electric.

          Se poate monta profil pod cablu din PVC din bucatarie pana la tablou ?
          Acestea se monteaza aparent la inaltimea tavanului sau unde doriti dumneavoatra.
          O secunda... nu am specificat, aragazul nu este electric. Este pe gaz. Are doar aprinderea electrica, care, pana la urma, pot renunta la ea... Scuze ca nu am precizat de la inceput...

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Pai atunci se schimba datele problemei. Pe peretele sau in apropierea exista vre-o doza de legaturi ?
            Si daca agreati ideia de a monta aparent pod cablu ca sa nu spargeti in perete ?
            Cu stima.

            Comentariu

            • marius.ropotica
              Incepator
              • 15.nov.2006
              • 28

              #7
              Postat în original de MaistrulMax
              Pai atunci se schimba datele problemei. Pe peretele sau in apropierea exista vre-o doza de legaturi ?
              Si daca agreati ideia de a monta aparent pod cablu ca sa nu spargeti in perete ?
              In bucatarie nu am nici o doza... sau poate nu o vad eu... poate au pus faianta peste ea... Am pe hol, la mamna naibii... nu pot sa folosesc priza din bucatarie? Mentionez ca are impamantare... Apoi... vad eu de unde alimentez, dar dupa aia ce fac? unde pun prizele alea, ca sa fie cat de cat estetic...

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                O solutie provizorie ar fi folosirea unui prelungitor cu mai multe prize.

                Solutia definitiva insa implica modificarea instalatiei electrice existente in bucatarie, prin montarea in perete sau pe perete.
                Un electrician autorizat ar fi in masura la fata locului sa stabilasca un traseu scurt pentru instalatie si sa execute lucrarea.
                Cu stima.

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Solutia nr. 1: un prelungitor fixat bine pe perete. Prizele nu pot fi puse chiar oriunde - langa chiveta, surse de caldura etc Pentru asta ar trebui sa va uitati in norme. Ar trebui puse prize cu capac.

                  Solutia nr. 2: aia pe care trebuia sa o puneti in practica de la inceput: modificarea instalatiei astfel incat sa satisfaca noii consumatori. Daca ati pus deja faianta... no way. Ar trebui sparta, poate si gresia.

                  Si ar trebui sa cereti verificarea prizei cu impamantare, adica sa cereti administratorului verificarea impamantarii. Impamantarea veche = fara impamantare. Stati langa electrician sa vedeti ce se face, daca va pricepeti cat de cat.

                  Inca ceva: prelungitorul ala nu suporta mai mult de 2000W si asta daca e de calitate.

                  Comentariu

                  • marius.ropotica
                    Incepator
                    • 15.nov.2006
                    • 28

                    #10
                    Postat în original de gogu_ologu
                    Solutia nr. 1: un prelungitor fixat bine pe perete. Prizele nu pot fi puse chiar oriunde - langa chiveta, surse de caldura etc Pentru asta ar trebui sa va uitati in norme. Ar trebui puse prize cu capac.

                    Solutia nr. 2: aia pe care trebuia sa o puneti in practica de la inceput: modificarea instalatiei astfel incat sa satisfaca noii consumatori. Daca ati pus deja faianta... no way. Ar trebui sparta, poate si gresia.

                    Si ar trebui sa cereti verificarea prizei cu impamantare, adica sa cereti administratorului verificarea impamantarii. Impamantarea veche = fara impamantare. Stati langa electrician sa vedeti ce se face, daca va pricepeti cat de cat.

                    Inca ceva: prelungitorul ala nu suporta mai mult de 2000W si asta daca e de calitate.
                    Va multumesc pentru raspunsuri. Voi apela la un electrician. Gresia si faianta... le dau jos numai in cazul in care chiar nu este alta solutie....

                    Comentariu

                    • marius.ropotica
                      Incepator
                      • 15.nov.2006
                      • 28

                      #11
                      Postat în original de MaistrulMax
                      O solutie provizorie ar fi folosirea unui prelungitor cu mai multe prize.

                      Solutia definitiva insa implica modificarea instalatiei electrice existente in bucatarie, prin montarea in perete sau pe perete.
                      Un electrician autorizat ar fi in masura la fata locului sa stabilasca un traseu scurt pentru instalatie si sa execute lucrarea.
                      Am vorbit cu un electrician... Peretele pe care este mobila desparte bucataria de sufragerie. In sufragerie, pe acest perete am o priza. Electricianul mi-a propus sa dau gaura prin perete si sa trag fire in bucatarie... Ce ziceti? Ar fi o solutie buna?

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Vedeti ca la fata locului s-au gasit solutii. Noi putem doar sa dam sfaturi in rest suntem "orbi".

                        Este OK daca conductori care vin la priza respectiva sunt de Cu 2.5 si daca exista firul de impamantare.
                        Deasemeni firele (de ex.FY2.5) care pleaca sa fie montata in Copex (tub flexibil) sau pod cablu plastic.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Codex
                          Membru
                          • 12.mai.2006
                          • 253

                          #13
                          Postat în original de marius.ropotica
                          Am vorbit cu un electrician... Peretele pe care este mobila desparte bucataria de sufragerie. In sufragerie, pe acest perete am o priza. Electricianul mi-a propus sa dau gaura prin perete si sa trag fire in bucatarie... Ce ziceti? Ar fi o solutie buna?
                          Nu vad nici o problma singurul sfat care l-as avea este sa nu montati pe priza din perete cu bucataria consumatori fragili gen calculator tv deoarece socurile de la cuptorul cu microunde e posibil sa introduca armonici nedorite in sistem care sa le observati pe ecran. Dar nu e musai.

                          Cu respect
                          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                          Electrician autorizat IIA + IIB

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #14
                            Postat în original de marius.ropotica
                            Postat în original de MaistrulMax
                            O solutie provizorie ar fi folosirea unui prelungitor cu mai multe prize.

                            Solutia definitiva insa implica modificarea instalatiei electrice existente in bucatarie, prin montarea in perete sau pe perete.
                            Un electrician autorizat ar fi in masura la fata locului sa stabilasca un traseu scurt pentru instalatie si sa execute lucrarea.
                            Am vorbit cu un electrician... Peretele pe care este mobila desparte bucataria de sufragerie. In sufragerie, pe acest perete am o priza. Electricianul mi-a propus sa dau gaura prin perete si sa trag fire in bucatarie... Ce ziceti? Ar fi o solutie buna?
                            Da, se poate, insa ar fi bine ca in sufragerie sa fie o doza. Dar merge si ramificatie din priza, desi...

                            Conductor de 2.5 minim evident. Sper ca in bucatarie nu consumati mai mult de 3-3.5kW

                            Comentariu

                            • marius.ropotica
                              Incepator
                              • 15.nov.2006
                              • 28

                              #15
                              Solutia cu luarea de curent din sufragerie a cazut. Nu are impamantare, si nu e fir de 2.5. Cu electircianul am vorbit fara sa vina la fata locului, el mi-a dat o idee doar... O sa vina electicianul acasa, si va gasi el o solutie.

                              Comentariu

                              Procesare...