Teava de scurgere de la bucatarie infundata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin_cfr
    Incepator
    • 08.mar.2006
    • 20

    Teava de scurgere de la bucatarie infundata

    Buna ziua. ma numesc vlad florin si am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
    Acum 2 ani am schimbat pozitia ghiuvetei din bucatarie la o distanta aproximativ 4m si 4 coturi fata de teava de scurgere din bloc iar pe teava se depune foarte repede sedimente (nu stiu ce sunt dar sunt tari si alb-gri cleioase) care pur si simplu optureaza teava total. teava are inclinare, nu ff mare dar are, un instalator a facut modificarea.
    Intrebarea mea ar fi cum pot preveni infundarea sau ce se poate face in cazul meu.

    va multumesc.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Intradevar, distanta este mare. Presupun ca la aceasta lungime panta nu este prea accentuata. Poate un diametru de 40-45mm ar ajuta. In rest, folositi solutii de indepartare a depunerilor.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Puteti folosi preventiv instalatorul gel Mister Muscolo.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #4
        Postat în original de MaistrulMax
        Puteti folosi preventiv instalatorul gel Mister Muscolo.
        Sau soluþie de sodã causticã 40% ºi ºpan sau bucãþele foarte mici de aluminiu. Reacþia chimicã degajã gaze toxice dar desfundã sifonul de grãsimi, transformându-le în sãpun!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Re: teava de scurgere de la bucatarie infundata

          Postat în original de florin_cfr
          Buna ziua. ma numesc vlad florin si am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
          Acum 2 ani am schimbat pozitia ghiuvetei din bucatarie la o distanta aproximativ 4m si 4 coturi fata de teava de scurgere din bloc iar pe teava se depune foarte repede sedimente (nu stiu ce sunt dar sunt tari si alb-gri cleioase) care pur si simplu optureaza teava total. teava are inclinare, nu ff mare dar are, un instalator a facut modificarea.
          Intrebarea mea ar fi cum pot preveni infundarea sau ce se poate face in cazul meu.
          va multumesc.
          Cu ce fel de teava ati efectuat modificarea scurgerii?

          In functie de modul de pozitionare al coturilor, pot fi probleme de infundare numai in aceste zone. In momentul efectuarii scurgerii apei numai o parte din sectiunea tevii este utilizata (partea inferioara) si pe aceasta se pot depune mici straturi de reziduri - depuneri si flora bacteriana. Daca folositi o teava de polipropilena, exista o panta ce permite scurgerea apei, coturile sunt amplasate adecvat si diametrul conductei este de 40-50 mm totul este OK.

          Teava de polipropilena are o suprafata interioara neteda ce favorizeaza scurgerea fluidelor si reducerea semnificativa a depunerilor si florei bacteriene.
          Va recomand utilizarea unor tevi de polipropilena Valrom, sistemul pe baza de garnitura de etansare cu inel dublu ce permite un montaj simplu si rapid.

          Utilizarea unor substante chimice se face numai in conditiile in care se cunosc materialele componente ale sistemului de canalizare pentru a nu exista pericolul deteriorarii unor zone care nu sunt compatibile cu substantele respective cat si pentru protectia dvs.

          Comentariu

          • florin_cfr
            Incepator
            • 08.mar.2006
            • 20

            #6
            multumesc de raspuns. teava e de plastic si e de 32mm e intradevar putin cam subtire dar o voi schimba cu un diametru mai mare.

            multumesc de sfat.

            Comentariu

            Procesare...