Luminare cu variator la scafe

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xelanoimis
    Membru
    • 19.iul.2006
    • 141

    Luminare cu variator la scafe

    Salut,

    Vreu sa luminez din interior niste scafe plasate pe perete, aproape de tavan.
    Ideal ar fi sa obtin o lumina cat mai continua posibil de-a lungul scafei, cu o tenta galbuie asemenea becurilor cu incandescenta.
    Dar de asemenea doresc sa pot controla intensitatea cu in intrerupator cu variator.

    Din cate am inteles, neoanele (sunt unele cu lumina galbuie) nu suporta variator.
    Exista exceptii?

    De asemenea am auzit ca spoturile, mai ales cele cu transformator de 12V, se ard destul de repede.

    Ar fi o idee sa folosesc mai multe becuri cu putere mai mica, aproximativ 8 buc, sub 25W fiecare, cate 2 pe scafa (de-a lungul a 3-4 m). Eventual sa le maschez cu un geam translucent pentru o oarecare difuzare a luminii, in speranta ca nu voi reduce prea mult nivelul de luminare.

    Am auzit ca ar exista si niste tuburi speciale pentru astfel de iluminari, care contin becuri mici, probabil asemanatoare cu cele de la furtunele ornamentele de Craciun. Nu stiu exact cum se cheama si nici daca exista pe la noi.

    Deci, daca cineva poate sa-mi dea ceva sfaturi, sau poate chiar are facut asa ceva acasa si ne poate spune cat e de multumit de sistem.

    Merci.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    De asemenea am auzit ca spoturile, mai ales cele cu transformator de 12V, se ard destul de repede.
    Eu stiam ca cele de 220 V se ard mai repede deoarece caldura disipata este mai mare si necesita ventilatie mai buna.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Exista neoane la care difera temperatura culorii adica exista alb cald si alb rece insa nu poti pune variator pe ele. La spot daca merge normal lumina este destul de alba, deci nu prea se preteaza la ce ai nevoie decat cand scazi din intensitate.
      Exista acele tuburi chinezesti cu beculete in ele care functioneaza la 220V si poti pune si variator pe ele insa efectul nu stiu cum va fi.
      Daca vrei sa inchizi scafa cu un material care sa difuzeze lumina s-ar putea sa ai probleme cu caldura acumulata si sa scurtezi viata sursei de lumina care o vei avea.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Re: Luminare cu variator la scafe

        Postat în original de xelanoimis
        .....Vreu sa luminez din interior niste scafe plasate pe perete, aproape de tavan......

        aruncati si aici o privire : http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...r=asc&start=30
        Cu stima.

        Comentariu

        • dmugurel
          Membru marcant
          • 14.feb.2006
          • 306

          #5
          [Eu stiam ca cele de 220 V se ard mai repede deoarece caldura disipata este mai mare si necesita ventilatie mai buna.[/quote]

          Caldura disipata nu depinde de tensiunea de alimentare, ea este direrct proportionala doar cu Puterea absorbita si care se masoara in Wati. Deci nu conteaza tensiunea 12v sau 220v conteaza cati Wati scri pe respectivul spot 35, 40, 50 wati
          Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar am impresia ca uni posteaza doar asa sa fie la numar.
          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Next ...

            Mda.... teuotini sunt multi.

            Cine nu stie sa discute are intotdeauna un raspuns acuzator si cu alte elemente de cinspe' bani.

            Vezi ca ai uitat celelalte elementa care caracterizeaza fenomenul.

            Pana una alta mai citeste postarile anterioare.

            Sa fi iubit, colegu'.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Re: Next ...

              Uni mor de grija altora.

              O fi o diferenta intre cele doua filamente?

              Cert este ca unul de 12V disipa mai putina enrergie decat cel la 220V.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • dmugurel
                Membru marcant
                • 14.feb.2006
                • 306

                #8
                Re: Next ...

                Postat în original de viorel.stanculescu
                Uni mor de grija altora.

                O fi o diferenta intre cele doua filamente?

                Cert este ca unul de 12V disipa mai putina enrergie decat cel la 220V.
                Scuze colega daca te-am suparat dar te rog sa-mi explici cum un bec cu incandescenta de 25 wati la 12 V disipa mai putina caldura decat decat unul de 25 wati la 220 V. Au un randament superior ?
                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                Comentariu

                • xelanoimis
                  Membru
                  • 19.iul.2006
                  • 141

                  #9
                  Problema topicului era iluminarea continua a scafelor, nu diferentele dintre spoturile de 12V si de 220V.

                  M-am uitat la topicul sugerat de MaistrulMax.
                  Acele tuburi, numite pirex, par interesante, desi nu cred ca merg cu variator.
                  Am dat un mail la o firma ce comercializeaza si daca aflu ceva util, o sa scriu.
                  Pana atunci, daca mai are cineva sucestii sau idei, e binevenit.

                  Comentariu

                  • xelanoimis
                    Membru
                    • 19.iul.2006
                    • 141

                    #10
                    Vad ca exista si niste spoturi "cu reflector"
                    Exemplu http://www.luxram.3x.ro/corpuri_de_i...metalice-8.htm
                    Care este diferenta fata de cele cu "halogen" ?
                    Exemplu http://www.luxram.3x.ro/corpuri_de_i...metalice-4.htm

                    Sunt mai fiabile?
                    Se ard mai greu?
                    Sunt asemenea becurilor normale?
                    Se pot folosi cu variator?
                    Cam care ar fi puterea minima, in cazul ca vreau sa pun mai multe (10-16)?
                    Gasesc de 10-15W?

                    Comentariu

                    • Nelu F
                      Incepator
                      • 30.aug.2006
                      • 23

                      #11
                      Spoturile cu reflector au becuri asemanatoare celor normale, cu filet E14 sau E27 (doar ca au oglinda). Durata de viata a unui bec normal este mai scurta decat a unuia cu halogen (cu conditia ca acesta sa nu fie supravoltat, chiar daca supravoltajul are valoare mica).
                      Toate becurile cu incandescenta (cu filament) pot fi folosite impreuna cu regulator de intensitate.

                      Comentariu

                      • xelanoimis
                        Membru
                        • 19.iul.2006
                        • 141

                        #12
                        Cam cat de "mai scurta" e durata de viata a lor, fata de cele cu halogen?
                        Se aseamana cu durata becurilor normale (de care ma declar destul de multumit).
                        In soclurile lor (E14) se pot baga si becuri normale, din cele cu fasung subtire ?

                        In afara de durata de viata mai scurta, mai au si alte inconveniente sau poate avantaje pentru un astfel de iluminat?
                        De exemplu daca au probleme mai mari la incingere, ele urmand sa fie ascunse in spatele unei scafe. Sau daca dau prea putina lumina fata de cele cu halogen?

                        Gasesc pe piata si la puteri mai mici (10-20W) ca sa pot pune mai multe (8-16) fara sa incarc factura prea tare?

                        Comentariu

                        • dmugurel
                          Membru marcant
                          • 14.feb.2006
                          • 306

                          #13
                          Principiul de functionare al becurilor cu incandescenta este : un fir (filament) prin care trece curent, se incalzeste si apare pe langa efectul termic si efectul luminos. Filamentul este facut dintr-un material special (tungsten) care rezista la temperaturi inalte si pentru a nu oxida (arde) a fost introdus intr-un balon de sticla vidat apoi in gaze inerte la joasa presiune, ca de exemplu argonul. Totusi, tungstenul de pe filament se reduce treptat ajungand pe balonul de sticla prin condensare. Subtierea filamentului duce in final la ardere. Pentru a mari viata becurilor cu incandescenta se introduce in unele becuri si un gaz halogen care participa la o reactie chimica cu vaporii de tungsten care in final se redepoziteaza pe filament in urma reactiei chimice cu halogenul. Acest tip de bec se numeste “lampa cu incandescenta cu ciclu regenerativ de halogen” si nu este din sticla, ci din cuart imbogatit pentru filtrarea radiatiei UV.
                          Daca te intereseaza durata de viata a becurilor alege becuri cu gaz halogen. Cat despre eficacitatea lor,este aprope identica efectul luminos reprezinta 4-8% (eficacitate 15-25 lm/W) din energia absorbita, restul fiind caldura.
                          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            #14
                            La modul general, cele cu incandescente - simple - au o durata de viata de 1000-2000 ore iar cele cu incandescende cu halogen au o durata de viata dubla (2000-4000 ore).

                            Eficienta (lumen/wat) este intre 15-25 la halogene si 10-15 la cele incandescente simple.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • xelanoimis
                              Membru
                              • 19.iul.2006
                              • 141

                              #15
                              Multumesc pentru explicatii.

                              Referitor la senzatia de "continuitate a luminii" de-a lungul scafei,
                              ma gandeam sa folosesc 2-4 becuri montate pe peretele scafei in interior, cu fata catre paravan (inalt cam de 7-8cm, de-asupta ramanand un spatiu cam de 10cm). Iar pe paravan si pe peretele scafei (adica pe laturile interioare ale scafei) sa pun niste oglinzi care sa reflecte mai bine lumina de-a lungul ei.
                              Cu acest sistem voi obtine, cred eu, cel putin o intensificare a luminii de-a lungul scafei.
                              Voi face intai un test pe una din laturi si o sa postez rezultatele.

                              Comentariu

                              Procesare...