iluminat scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    iluminat scara

    In urma cu jumatate de an s-a refacut ilumunatul pe scara...tras fir de sus pana jos iar la fiecare etaj s-a montat cate un bec.Problema mea este ca la palierul meu becul nu tine mai mult de 4-5 zile si se arde iar la celelalte paliere tin mai mult.Ce poate fi?
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Verificati contactul dintre bec si lamelele duliei. In general un contact prost duce la arderea prematura a becului. De asemenea verificati si prinderea firelor de dulie. Daca dulia este slaba calitativ, mai bine schimbati-o.

    Comentariu

    • maiam
      Membru
      • 24.aug.2006
      • 211

      #3
      Inseriati fiecare bec cu cate o dioda 1N4007 si nu se vor mai arde iar consumul se va reduce aproape la jumatate. Am pus o astfel de dioda la un bec de 150w, la o scara de bloc ce nu avea nici un geam. Becul a stat aprins continuu timp de 6 ani.

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Si nu flicare becul in cazul ca se inseriaza dioda? Ca va functiona doar pe una din sinusoidele ciclului
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Pai de asta scade consumul la jumatate.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Am sa fac si eu o incercare sa vad daca e deranjant efectul. Pe o scara de bloc poate e insesizabil insa in casa nu cred ca poate fi folosita solutia.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • CristianBesliu
              Incepator
              • 26.nov.2006
              • 47

              #7
              Intrerupatoare scara

              Stie cineva unde gasesc intrerupatoare din acelea care aprinzi unul la un capat al scarii si stingi lumina cind ajungi la celalat capat ?
              Multumesc
              Cristian

              Comentariu

              • aiurel
                Membru
                • 05.ian.2005
                • 168

                #8
                In pricipiu, gasesti in orice magazin de electrice - se numesc intrerupatoare cap - scara.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Nu numai intrerupatorul conteaza cat si instalatia. S-a mai discutat si te vei lamuri citind aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=1642
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • maiam
                    Membru
                    • 24.aug.2006
                    • 211

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice
                    Am sa fac si eu o incercare sa vad daca e deranjant efectul. Pe o scara de bloc poate e insesizabil insa in casa nu cred ca poate fi folosita solutia.
                    Asa este. Becul palpaie usor si are lumina mai mica. Dar pe scara nu se fac operatiuni care sa necesite lumina multa asa ca merge! Teoretic se poate pune o singura dioda pe circuitul care alimenteaza casa scarii, numai sa fie de putere mai mare. Dioda 1N4007, suportand 1A, poate duce mai multe becuri a coror putere insumata poate ajunge la 220w.

                    Comentariu

                    • CristianBesliu
                      Incepator
                      • 26.nov.2006
                      • 47

                      #11
                      Multumesc mult. Am citit si m-am lamurit s-ar putea sa fac chiar eu daca am timp.

                      Comentariu

                      Procesare...