Sectiune minima necesara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ake11
    Incepator
    • 02.sep.2006
    • 63

    Sectiune minima necesara

    Buna ziua ,
    Am preluat de ceva timpo un apartament cu 3 camere si intentionez sa-i schimb intreaga instalatie electrica deoarece este de peste 30 de ani si este de tipul ``panglica cu Al``.

    Deoarece cu timpul poate voi renunta la centrala pe gaze deja instalata ( pretul gazelor va creste considerabil) , doresc sa dimensionez noua instalatie astfel incat sa pot sa bransez in fiecare camera cate un calorifer/convector electric de ~ 1,8-2 KW!

    Instalatia o voi face pe Cu, dar nu stiu ce dimensiune sa aleg pentru conductori .
    Stiu ca exista pe undeva o echivalenta pentru sectiuni/material/putere, dar nu o gasesc.

    Ma poate indruma cineva?

    Va multumesc anticipat
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6880

    #2
    Re: sectiune minima necesara

    Postat în original de ake11
    ....doresc sa dimensionez noua instalatie astfel incat sa pot sa bransez in fiecare camera cate un calorifer/convector electric de ~ 1,8-2 KW!....
    Doriti sa faceti dumneavoastra lucrarea si nu doriti sa lucrati cu un electrician autorizat ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • ake11
      Incepator
      • 02.sep.2006
      • 63

      #3
      Absolut !

      M-am cam saturat de meseriasi autorizati!

      ( de profesie sunt inginer auto, si am mai lucrat instalatii in casa);

      Cunosc ce este faza , nulul , impamantarea ,etc. doar ca nu gasesc acel tabel!
      Am terminat liceul electrotehnic , si am lucrat panouri intregi de comanda , dar acum multi ani , si , intre timp , am schimbat profilul- auto : mecanica, electrica .

      Poate va surprinde dar nu e genul meu sa ma etalez pe forum.

      Va multumesc anticipat

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        Uite ce am gasit tot aici pe site:

        (poza)

        Pentru 2kW iti trebuie sa duca firul cam 10 A. Eu zic ca poti merge cu fir de CU 2.5mmp de la tablou pana la doze si apoi fir de 1.5 mmp de la doze la prize. La o doza ar trebui sa nu legi mai mult de 3-4 prize. Daca pui mai multe atunci e posibil sa iti trebuiasca fir mai gros.
        Fișiere Atașate
        Stefan

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          M-am interesat si eu pentru acelasi tip de lucrare si va pot da niste sfaturi:

          1. Uitati-va pe normativul I7. Mai consultati si alte threaduri.
          2. Pt. prize este standard sectiunea de 2.5mmp (mm^2). 1.5 e bun pentru lumini. 2.5 duce vreo 16A, oricum diferenta de pret nu e foarte mare.
          3. Incalzirea electrica... s-ar putea sa fie OK mai incolo, dar acum, ca pret, nu e OK. Plus de asta mai aveti incalzirea apei, care chiar ca nu e OK pe electric. Acum e mult mai scump. Iar ca putere consumata, v-ar trebui poate 15-20-30kW (inclusiv apa, pt un debit decent) ceea ce e cam imposibil pt un apartament. Uitati-va la puterile unor centrale si veti vedea sau faceti bilantul energetic.
          4. Puteti pune (adica aici chiar trebuie) chiar 4mmp pt conductoarele "comune" (de la tablou pana la doze) - daca spuneti ca vreti incalzire electrica.
          5. V-ati interesat, cablurile ce vin la tablou suporta 30-35A? Contorul suporta?

          Comentariu

          • i96nds
            Membru marcant
            • 03.ian.2006
            • 427

            #6
            Postat în original de gogu_ologu
            2. Pt. prize este standard sectiunea de 2.5mmp (mm^2). 1.5 e bun pentru lumini. 2.5 duce vreo 16A, oricum diferenta de pret nu e foarte mare.
            Sigur va folosi cabluri de cupru - asa ca pe 1.5mmp se pot pune peste 16A.

            La pret - in Obor era asa:
            -5500 lei vechi conductorul de 1.5mmp - Cu
            -7500 lei vechi metrul de conductor de cupru de 2.5mmp.

            S-au scumpit mult in utimul timp toate aceste cabluri....
            Poti cumpara din Metro o rola de cablu 3X2.5mmp de 50 metri si te va ajunge cam la 30.000 lei vechi/metru, adica 1.500.000 lei vechi rola. Ai avantajul ca cablul e deja invelit.

            Totusi mai economic e sa cumperi cablu simplu si sa il pui prin tuburi copex (3000 lei vechi/metru)


            Foarte buna observatia lui gogu_ologu. Eu parca imi aduc aminte ca instalatia (tabloul, bransamentul) unui apartament nu permite mai mult de 16 kW.
            Stefan

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Legat de curentii maximi, eu zic ca ar trebui sa se uite si cati conductori (FY) baga intr-un tub, sa mai faca niste corectii cu temperatura etc

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Sper sa fie util acest tabel
                Fișiere Atașate
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2397

                  #9
                  Viorele, felicitari pentru tabelul atasat.
                  Si acum o intrebare, daca avem aceeasi sectiune a cablului, de ce oare in functie de numarul lor prin tub, difera intensitatea maxima admisa a curentului?

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Nu pot primi felicitarile tale Traian pentru ca nu am facut altceva decat sa facilitez colegilor de pe forum accesul la o informatie pe care o aveam, intamplator, la indemana.

                    Cu privire la testele de capacitate pe care le servesti nu imi permit sa intru in detalii de genul - incalzirea de lunga durata a conductoarelor - incarcarea maxima admisibila - coeficientul de schimb de caldura si influenta temperaturilor asupra sarcinii admise.

                    Prietenii stiu de ce....!
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2397

                      #11
                      Esti pe langa... Dar cu ajutorul prietenilor te poti corecta.
                      Mai incearca. Acum sper ca nu te-ai suparat pe mine.

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #12
                        intrebare, referitoare la datele din tabel:
                        Daca avem 3 conductoare FY - faza, nulul si impamantarea, ne uitam la coloana pt 2 conductoare? Eu zic ca da. (prin conductorul galben-verde nu trece curent decat in caz de forta majora) Dar astept un raspuns...

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          La tabelul respectiv se mai puteau face urmatoarele observatii:
                          Intensitatile curentilor pentru 3 conductoare in tub sunt valabile si pentru circuite trifazate cu 4 sau 5 conductoare(3F+N, 3F+N+PE).
                          Pentru conducte punte cu doua conductoare, respectiv trei conductoare, se folosesc valorile intensitatilor date pentru doua conducte, respectiv trei conducte in tub.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • ake11
                            Incepator
                            • 02.sep.2006
                            • 63

                            #14
                            Buna seara tuturor ,

                            Pentru inceput trebuie sa marturisesc ca sunt profund impresionat de multitudinea de informatii primite , si de modul in care incercati sa ma ajutati ....

                            Va multumesc ....mult , mult de tot , si daca imi dati voie sa incerc si sa raspund la intrebarea pusa de d-l Traian Dajma :

                            Datorita interferentelor ce apar intre firele din acelasi tub ( ca si la aparatul de sudura , cand firele de cleste si de masa trebuie sa stea intinse si nu in colac atunci cand acestea sunt foarte lungi )

                            Gresesc ?

                            Dar nu inteleg de ce ``putere instalata cca 30kw``?
                            Eu am zis ca max. 8 e acoperitor ( 3 camere a cate 2 kw max. plus celelalte utilitati) , hai sa zic 10 , dar de ce 30?

                            VA multumesc inca o data , si vreau sa stiu daca am raspuns corect?

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2397

                              #15
                              Postat în original de ake11
                              Datorita interferentelor ce apar intre firele din acelasi tub ( ca si la aparatul de sudura , cand firele de cleste si de masa trebuie sa stea intinse si nu in colac atunci cand acestea sunt foarte lungi )
                              Gresesc ?
                              Raspunsul la intrebarea finala, este da.
                              Poate ar fi bine sa incropim o rubrica separata de intrebari si curiozitati. Adevarul este ca asa dobandim cunostinte noi.

                              Comentariu

                              Procesare...