cum sa fac izolatie sub casa si peretii ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gtache
    Incepator
    • 03.dec.2006
    • 2

    cum sa fac izolatie sub casa si peretii ?

    sunt unul din clientii pe care constructorul i-a lasat balta exact inainte de iarna ... nu dau acum detalii.
    Am o casa P+1 din lemn in constructie . Acum este la stadiul - structura lemn ridicata, osb la exterior.
    1. Fundatia e din beton . casa s-a ridicat pe grinzi de lemn si podea OSB peste grinzile astea. Sub podea insa nu s-a facut umplutura - s-a lasat gol de aer direct pamantul - cam 500mm . Curand am umblat acolo si am descoperit mucegai, balarii umezeala mare.
    Spatiul are cam 1/2 m. Ce sa fac sub casa - tre sa scot podeaua de OSB si sa pun umplutura sau ajunge doar pietris ? tre sa pun pana sub grinzi sau e suficient un spatiu mai mic - daca da cat ? am mai auzit ca sa pun si o folie peste acest pietris. si eventual polistiren si abia apoi sa pun podeaua de OSB. Ideea e ca se va pierde si caldura pe acolo...
    2. la exterior sunt peretii de OSB. Voi pune curand sistem termo BAUMIT.
    Insa la interior si pe tavan nu stiu cum e cel mai bine sa fac izolatie ? Cu vata mienerala ? Daca da de ce densitate/tip/ grosime? Daca tre sa fie cu folie de AL sau nu ? E mai bine cu polistiren ? Daca da ce grosime ? Apoi va fi rigips ...
    Va rog sa ma ajutati cu un sfat …
    atentie la constructori !
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    NU stiu de ce s-a ales varianta aceasta insa din informatiile mele, majoritatea caselor de lemn au placa peste fundatie - si consider ca este varianta cea mai buna.

    O izolatie a pardoselii se poate face peste umplutura de pamant batatorit ce trebuia sa umple spatiul interior al fundatiei si stratul de pietris de 15cm asezat peste - insa alegerea izolatiei se poate face dupa alegerea modului de refacere a pardoselii.

    Ideal ar fi sa se poata turna o placa de beton sub care sa efectuati hidro si termo izolatia.
    Pardosela actuala pe OSB se sprijina pe grinzi, cum sunt amplasate acestea?

    Detaliati modul de constructie al peretilor.

    Comentariu

    Procesare...