Cum sa preintampin infundarea canalului de scurgere?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • viomar
    Incepator
    • 02.mai.2006
    • 37

    Cum sa preintampin infundarea canalului de scurgere?

    M-am mutat intro casa noua, pe pamant, si vreau sa stiu de ce sa am grija pentru a preintampina infundarea canalului de scurgere catre fosa. Mi s-a spus sa nu arunc hartia igienica in wc, deoarece se infunda canalul de scurgere si o sa am probleme. Treaba asta, de a pune hartia igienica folosita intrun cos, fie el si astupat si aruncat la timp, mi se pare complet neigienic si inestetic, dati-mi va rog o alta solutie, pentru ca eu, sper, ca exista si alte solutii. Multumesc anticipat pentru raspuns.[b]
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Nu cred ca problema reala este infundarea canalului de scurgere.

    De regula evacuarea apelor uzate din locuinta, catre statia de tratare ape uzate, se face pe o teava de 110mm. Daca traseul este executat adecvat nu se poate infunda decat in cazul in care se elimina alte materiale decat cele care sunt rezultatul activitatii firesti.

    Din punctul meu de vedere problema poate fi alta: introducerea in statia de tratare a apelor uzate a unor materiale ne sau greu biodegradabile cum ar fi hartia sub toate formele (igienica, de ziar, de scris, prosoape etc), carpe, scutece, par, resturi cornoase nu este recomandata - efecte negative asupra masei de bacterii.

    O statie de tratare ape uzate menajere (produsa de Valrom sau de ceilalti producatori) are performante foarte bune insa capacitatea de epurare este limitata si pentru aceasta sunt necesare anumite restrictii in modul nostru de viata.

    Comentariu

    Procesare...