circuite pentru baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • username
    Incepator
    • 11.mai.2006
    • 8

    circuite pentru baie

    buna seara,

    am nevoie de un sfat sa nu ma iau doar dupa elcetricianul pe care l-am angajat:
    am o casa noua la care s-a facut instalatie electrica acum o luna si intre timp am terminat si de tencuit. acum cand au venit cei cu instalatia termica si sanitara mi-am dat seama ca electricienii nu au facut asa cum am vorbit pentru instalatia din bai. adica nu au lasat circuitul separat pentru cada cu hidromasaj si nici siguranta diferentiala nu au pus.
    acum, ca sa fac circuit separat, trebuie sa mai sparg ceva prin casa si lucrul asta nu-mi prea convine ca tocmai au terminat de tencuit si nici loc in tablou nu mai am pentru o siguranta diferentiala. electricienii mi-au propus alta varianta si as vrea sa-mi spuneti daca e ok. sa las circuitul de la baie care este intrerupt in doza asa cum este si sa pun o singuranta diferentiala in tablou in locul celei de acum. circuitul de la baie mai este legat cu vreo 2-3 prize pe aceasi siguranta. ce ziceti e ok sau sparg?

    multumiri anticipate
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Faptul ca in tablou nu mai este loc de inca o siguranta, se poate remedia prin inlocuirea tabloului. Carcasa nu este scumpa.
    Circuitul pentru priza din baie presupun ca are 3 fire. In principiu puteti folosi o singura siguranta diferentiala pentru cele trei prize, cu conditia ca suma consumatorilor sa nu fie prea mare, adica sa nu incarcati prea mult acest circuit. Teoretic nu exista interdictii. Dar poate ca instalatia de la cada vine deja prevazuta cu o siguranta diferentiala, caz in care nu mai aveti nevoie de inca una.

    Comentariu

    • username
      Incepator
      • 11.mai.2006
      • 8

      #3
      circuitul de la baie are trei fire: faza, nul si impamantare. cabina de dus are putere 2.5kw (e cu sauna). cat poate sa mai fie consumul pe celalalte prize? instalatia nu vine cu diferentiala.

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        Si mie mi se pare ca poti pune o siguranta diferentiala de 25A la tablou in locul celei existente. Si asa rezolvi problema. O siguranta de 16A poate e cam putin tinand cont ca cabina poate consuma cam 12A. Pui si celelate prize si poti trece de 16. De aceea am zis 25A.
        Stefan

        Comentariu

        Procesare...