Masina de spalat curenteaza - E vreun defect?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    Masina de spalat curenteaza - E vreun defect?

    Am si eu o masina de spalat destul de noua. Inca mai e in garantie.

    Daca o pun in priza fara impamantare, cuva nu curenteza la inceput. Insa la sfarsitul programului de spalare, cand sa scot rufele, ma curentez cand ating cuva.

    Daca las hubloul deschis vreo 20 minute nu mai curenteaza. Probabil se usuca ceva pe acolo.

    Cand pun si legatura la impamantare (adica folosesc un prelungitor cu impamantare) atunci nu mai curenteaza.

    E normal acest fenomen? Sa apelez la garantie pentru asta?
    Stefan
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Este normal

    Este normal acest fenomen, acele piscaturi le simti chiar frumos daca nu ai impamantare.

    In instructiunile de utilizare se mentioneaza ca este obligatorie asigurarea unui circuit de impamantare altfel ne "pisca".
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2397

      #3
      Probabil ca este o incarcare electrostatica. Pentru a verifica, la farsitul programului de spalare, conectati cablul de alimentare la o priza cu impamantare, deconectati-l si verificati din nou daca va mai electrocuteaza.
      Pentru viitor aveti in vedere folosirea numai a prizelor cu impamantare pentru acest gen de aparate electrocasnice.

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        Am facut acest test.

        Cand am pus la priza cu impamantare nu m-a mai curentat. Cand am pus iar la prelungitor fara impamantare atunci nu m-a mai curentat.

        Nu prea as crede ca e doar incarcare electrostatica.
        Acolo erau 220 V, zic eu. Nu am avut aparat de masura dar am avut lumina la creionul de tensiune.

        Eu zic ca trebuie impamantarea tocmai pentru a nu curenta in caz de defectiune. Dar asta nu inseamna ca e un fenomen normal ci ca e undeva o problema. Adica conectarea la priza cu impamantare ajuta in caz de aparitie a defectului.
        Fișiere Atașate
        Stefan

        Comentariu

        • pitonul
          Living Legend
          • 28.nov.2006
          • 1014

          #5
          Re: Masina de spalat curenteaza - E vreun defect?

          Postat în original de i96nds
          Am si eu o masina de spalat destul de noua. Inca mai e in garantie.
          Cred ca e de la tipul de haine spalate si atentie ,uscate si invartite pentru uscare. Atunci se poate produce electrizarea. Aveti uscator la masina ?
          Oricum nu e normala la acest tip de aparate nici o descarcare electrica asupra utilizatorului. Pana luati legatura cu producatorul , va sfatuiesc sa scoateti masina din priza atunci cand ciclul de spalare s-a incheiat , ati oprit-o si doriti sa scoateti hainele dupa spalare. Sigur producatorul a specificat asta in instructiuni...Sigur a mai specificat si folosirea prizei cu impamantare...
          La ce tip de haine apare descarcarea , cumva haine sintetice ?
          Va mai sfatuiesc in concluzie sa nu intreprindeti cercetari si masuratori pe cont propriu si sa luati macar telefonic legatura cu reprezentantul service al producatorului !
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 959

            #6
            Face la fel si daca inversezi stecherul in priza?
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • pitonul
              Living Legend
              • 28.nov.2006
              • 1014

              #7
              Postat în original de i96nds
              Am facut acest test.

              Cand am pus la priza cu impamantare nu m-a mai curentat. Cand am pus iar la prelungitor fara impamantare atunci nu m-a mai curentat.

              Nu prea as crede ca e doar incarcare electrostatica.
              Acolo erau 220 V, zic eu. Nu am avut aparat de masura dar am avut lumina la creionul de tensiune.
              Nu vazusem poza , asa ca inca odata va sfatuiesc sa luati legatura cu service producator urgent ! Mai ales ca e in garantie ! Santeti rezistent , dar poate familia dvs. sau altcineva care atinge masina nu rezista...Daca e si apa pe jos si sunteti desculti sunt toate conditiile pentru electrocutare , asa ca nu mai riscati ! Luati-o si mergeti cu ea la reparat !
              Pitonul Constructor
              :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

              Comentariu

              • faraonu
                Membru
                • 23.oct.2005
                • 207

                #8
                impamantarea nu e numai pt evitarea unei electrocutari in caz de defectiune.
                impamantarea se practica la marii consumatori pt a evita acumularea de sarcina electrostatica pe suprafetele acestora.
                este perfect normala acumularea de sarcina si in lipsa impamantarii aceasta nu are unde sa se descarce.
                foloseste impamantarea, nu mai face presupuneri si experimente.
                ps: lipsa impamantarii poate aduce defectarea masinii de spalat, si atunci sa te vad cum o scoti la capat, ca defectiunea nici macar nu o sa faca obiectul garantiei, avand in vedere ca tu nu ai folosit masina de spalat conform indicatiilor.

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2397

                  #9
                  Postat în original de i96nds
                  Am facut acest test. Cand am pus la priza cu impamantare nu m-a mai curentat. Cand am pus iar la prelungitor fara impamantare atunci nu m-a mai curentat.
                  Concluzia este clara: sarcina electrostatica. Este normal ceea ce se intampla. Foloseste priza cu impamantare, asa cum cere producatorul si vei elimina problema.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #10
                    Intrebare : o sarcina electrostatica se poate evidentia cu creionul de tensiune ?
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • maiam
                      Membru
                      • 24.aug.2006
                      • 211

                      #11
                      Oricare aparat casnic, cu parti metalice, pus in priza fara impamantare, aprinde creionul de tensiune. Incercati!

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3524

                        #12
                        daca veti folosi masina ......, ca la carte, nu se poate intampla nimic!!
                        priza cu impamantare ar fi esentiala, plus ca la terminarea ciclului sa o deconectati de la tensiune!!

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2397

                          #13
                          Postat în original de MaistrulMax
                          Intrebare : o sarcina electrostatica se poate evidentia cu creionul de tensiune ?
                          Da.

                          Comentariu

                          • pitonul
                            Living Legend
                            • 28.nov.2006
                            • 1014

                            #14
                            Postat în original de seni
                            daca veti folosi masina ......, ca la carte, nu se poate intampla nimic!!
                            priza cu impamantare ar fi esentiala, plus ca la terminarea ciclului sa o deconectati de la tensiune!!
                            Eu n-as garanta ca nu se poate intampla nimic. Explicati de ce nu e acea tensiune si la alte masini de spalat. Oricum cu toate explicatiile "profesionale" omul n-a scapat de grija.
                            Masuratoarea mai plauzibila ar fi cu un aparat de masura tip voltmetru , iar daca tensiunea masurata e constanta si nu dispare dupa masuratoare , atunci este defect. Asa se poate vedea si valoarea tensiunii. Se poate masura in plaja de 0 - 500 V CA , intre masina si sol. Masuratorile se fac de personal calificat, autorizat si in conditii de protectia muncii , deci tot la service.
                            Pitonul Constructor
                            :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2397

                              #15
                              Daca ai fi citit cu atentie, ai fi observat ca la un moment dat i s-a cerut sa faca chiar acest experiment. Iar dupa deconectarea impamantarii, nu a mai aparut electrocutarea. De unde si concluzia ca nu este vorba despre vreo defectiune. Daca rezultatul experimentului era altul, atunci da, trebuia cautat defectul.
                              Cat despre explicatia ca fenomenul nu se petrece la toate masinile de spalat, aceasta consta in faptul ca acelea sunt conectate la o priza cu impamantare, sau daca nu, tesatura spalata nu se electrizeaza.

                              Comentariu

                              Procesare...