Lampi din SUA-ce becuri?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • oanafingu
    Incepator
    • 19.dec.2006
    • 3

    Lampi din SUA-ce becuri?

    Salutare! Am nevoie de un sfat. Am cumparat niste aplice din SUA. Atunci cand le-am luat mi-au zis de la magazin ca se pot recabla, pt ca ei functioneaza pe 120 V, spre deosebire de Europa care merge pe 220. OK. Nu mi-au mentionat insa ca la aplicele respective trebuie becuri gen para, cu fasung E10. Nu gasesc nicaieri in Bucuresti asa ceva. Singurele becuri de E10 pe care le-am gasit sunt cele de lanterna. Presupunand ca nu gasesc, si imi comand si becurile tot din State, are ceva ca becurile lor sunt pentru 120V si noi avem alt voltaj? Multumesc mult.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Bineinteles ca are. Trebuie sa asigurati unui consumator de 120V, tensiunea de 120V, nu de 220V cat avem noi. Pentru aceasta folositi un transformator care are doua bobinaje, unul de 220V, celalalt de 120V. Puterea insumata a becurilor trebuie sa fie cel mult egala cu puterea transformatorului. Daca cereti la un magazin de specialitate un asemenea transformator, vor stii sa va ajute.

    Comentariu

    • faraonu
      Membru
      • 23.oct.2005
      • 207

      #3
      da, are...ca se vor arde.
      le puteti inseria si puteti aprinde cate 2 aplice odata.
      sau puteti insista si poate schimbati tipul soclului..sau poate intrebati la magazinele de specialitate.

      Comentariu

      • oanafingu
        Incepator
        • 19.dec.2006
        • 3

        #4
        Multumesc pt raspunsuri. Noi am fi vrut sa nu folosim transformator. ne gandeam sa recablam aplicele, si lustra. daca le recablam, avem vreo sansa sa gasim in Bucuresti becuri E10 gen para, cu putere 40 W? Stiti vreun magazin care vinde sa ceva? Cineva mi-a zis ca s-ar gasi la rusi in piata Obor, dar nu am gasit.

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          Chiar daca nu gasiti la vanzare asemenea becuri, puteti discuta la un magazin de electronice sa faca o comanda pentru dvs. Cablajul aplicelor si lustrei nu are rost sa il schimbati, presupun ca este bine facut. Tot ce aveti e facut este sa gasiti becuri pentru 220V care sa se potriveasca la duliile respective. Altfel schimbati duliile. Sa aveti grija sa nu alimentati becuri cu o putere mai mare decat cea prevazuta pe aplice.

          Comentariu

          • dmugurel
            Membru marcant
            • 14.feb.2006
            • 306

            #6
            Nu este necesara recablarea, sectiunea conductorilor la 120v este mai mare decat la 230V, dupa parerea mea sunt supradimensionate pentru 230V, deci este OK.Am gasit aceste becuri pe un site in ...Germania sau Italia poti comanda online sau vb cu cineva sa aduca, vezi:


            Ceva neverificat, vorbeste cu un distribuitor Osram, am auzit ca au in catalog dar aduc numai pe baza de comanda.Varianta cea mai simpla ar fi sa schimbi duliile, depinde cate dulii sunt pe o aplica si daca merita. Oricum bafta.
            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2398

              #7

              Am un asemenea bec de aprox. 25-30 ani. Este un bec cu lupa in cap, care functioneaza in vapori de Hg, fara filament cu o perioada de exploatare extrem de lunga. Lumina este insa foarte slaba. Cred ca aplicele respective au incluse mai multe dulii.

              Comentariu

              • oanafingu
                Incepator
                • 19.dec.2006
                • 3

                #8
                Va multumesc mult pt sugestii. Intre timp se pare ca am gasit si eu ceva, chiar la americani. Va trimit link-ul.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Totusi nu se pot monta alte fasunguri macar E14?
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  Procesare...