Sfat achizitionare electrocasnice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ctinadr
    Incepator
    • 15.aug.2006
    • 28

    Sfat achizitionare electrocasnice

    As vrea si eu sa cumpar un robot de bucatarie si un cuptor cu micounde. Ce trebuie sa am in vedere cand le cumpar, ce caracteristici tehnice trebuie sa aiba, eventual ce firma producatoare sa urmaresc. Sa fie ca un ABC al achizitionarii acestor produse.

    Cu mii de multumiri!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Eu unul am cumparat dupa firma, dupa functiile disponibile, dupa design si dupa existenta comenzilor digitale. Neavand detalii despre constructia interioara m-am rezumat la criteriile mentionate.

    In consecinta am ales un PHILIPS HR7768 - si are aproape 1 an - fara probleme.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • emilian
      Incepator
      • 24.aug.2006
      • 22

      #3
      atunci cand cumperi un robot de bucatarie trebuie sa te gandesti foarte bine la ce il vei folosi. Daca ai de gand sa-l folosesti pentru framantat cozonaci trebuie sa iei unul cu putere >= 800W. Dar si in acest caz nu vei putea pune mai mult de 1Kg de aluat. Chiar stateam si ma gandeam, vazand cum se chinuie nevasta-mea, daca nu as avea un randament mai bun cu bormasina (fara percutie) avand montat un mix cam ca acela pt. adezivi. Daca ai copii mici, cu siguranta iti trebuie functia de storcator de fructe. In acest caz, lucrul cel mai important este ca sita sa fie din inox, nu de plastic asa cum este la majoritatea robotilor. Eu mi-am luat un robot Philips Cucina HR7745 (facut in Ungaria) de care sunt multumit. Cu toate acestea sustin ca mai bine iti iei cate un aparat dedicat pt. fiecare functie decat un robot. Exista un storcator de fructe Moulinex cu sita din inox la 180 RON in Carrefour, putere 200W. Ala chiar merita, ocupa un spatiu mic si, in plus fata de robotul meu, se curata foarte simplu dupa folosire. Singurul inconvenient - e facut in China

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Initial am gandit si eu varianta aparatelor dedicate dar la un calcul financiar am constatat ca suma aparatelor separate face mai mult decat un robot. In plus cred ca fiecare aparat separat necesita mai mult spatiu ata pentru depozitare cat si pentru lucru.

        HR 7768 are toate functiile disponibile:strocator, blender, masina de tocat, robot - putere 1000W, accesoriile (sitele, razatoarele etc) inox.

        Partea de comanda digitala si functia impuls este ceea ce am dorit.

        Cred ca este cel mai complet din ceea ce exista pe piata si pretul este pe masura.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • emilian
          Incepator
          • 24.aug.2006
          • 22

          #5
          corect!!!
          Dar e 1000 RON.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Este un efort financiar dar cred ca merita.Ai spus 180 lei numai sortcatorul si daca adaugi si restul constati ca nu castigi mai nimic. (poate este doar impresia ca este mai usor cand le cumperi pe parcurs si nu totul odata)

            Cred ca este util mai mult barbatilor decat femeilor si asta o spun din propia experienta.

            Cine statea si toca salata 2-3 ore? Acum dureaza 10 minute.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...