Sifonul de la baie bolboroseste (la bloc, et. 2/8)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catalexe
    Incepator
    • 12.mar.2006
    • 27

    Sifonul de la baie bolboroseste (la bloc, et. 2/8)

    Aseara, zi de decembrie fara precipitatii, la o ora si mai mult dupa ce am facut baie, a inceput sifonul sa bolboroseasca. Apa din el era imprastiata pe o raza de 30 cm.
    Stau la etajul 2 (din 8 etaje) si nu pot sa inteleg din asta decat ca era presiune in sistemul de evacuare al apei. Pe de alta parte, coloana de evacuare stiu ca e deschisa in partea de sus a blocului (ca sa se scurga apa cu usurinta, cred).
    Tipa de la apa nova mi-a zis ca asta-i semn ca subsolul e inundat, insa fusesem acolo ziua si nu era nimic.
    Are cineva idee ce s-a intamplat?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Daca sifonul de pardoseala a revarsat inseamna ca sectiunea coloanei de evacuare a fost, temporar, obturata.
    Se mai intampla ca uni sa arunce pe canalizare diferite materiale care sa infunde canalizarea.
    Fiind vorba de o instalatie comuna administratorul blocului ar trebui sa cheme un instalator pentru desfundarea instalatiei de canalizare.
    Cu stima.

    Comentariu

    • catalexe
      Incepator
      • 12.mar.2006
      • 27

      #3
      Sifonul bolborosea ca atunci cand sufli cu un pai in lichidul dintr-un pahar sau ca atunci cand vanturi varza pusa la murat. Din sifon au iesit doar stropi. Nu s-a revarsat ca atunci cand scoti dopul de la o cada plina.
      Cand spuneam ca a fost presiune in coloana de evacuare a apei menajere ma refeream la aer. Nu la apa. Se intampla la peste o ora dupa ce baia fusese folosita. De refulare de la vecini nu se poate pune problema la etajul 2.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Acea bolboroseala este posibil sa fie efectul de sifonaj prin compresiune datorat reducerii sectiunii de aerisire a coloanei sau infundarii acesteia in zona de sub nivelul dumneavoastra.

        Un prim pas este purtarea unei discutii cu vecinii pentru a vedea daca acest fenomen se intampla doar la dvs.

        In momentul folosirii WC se intampla acest lucru?

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Postat în original de MaistrulMax
          Daca sifonul de pardoseala a revarsat inseamna ca sectiunea coloanei de evacuare a fost, temporar, obturata.
          Se mai intampla ca uni sa arunce pe canalizare diferite materiale care sa infunde canalizarea.
          Fiind vorba de o instalatie comuna administratorul blocului ar trebui sa cheme un instalator pentru desfundarea instalatiei de canalizare.
          Aceasta este cauza care a generat fenomenul pe care l-ati descris. Sigur traseul este obturat partial, daca obturarea s-ar fi facut total, ar fi deversat prin instalatia vecinilor de la parter.
          Ar trebui cautat la subsol traseul coloanei de evacuare, cel cu diametrul ext. de 110mm. Probabil colmatarea s-a facut la coturi sau pe traseul orizontal. In mod normal trebuie sa existe guri de vizitare in acest traseu de la subsol prin care se poate realiza decolmatarea. Probabilitatea este mica sa se fi obturat partial pe portiunea verticala dintre etaje.
          Dat fiind aspectul neplacut al operatiunii de curatare, ar trebui platit un instalator. In plus acesta asigura ulterior reetansarea gurilor de vizitare.

          Comentariu

          • catalexe
            Incepator
            • 12.mar.2006
            • 27

            #6
            Postat în original de Consultant
            In momentul folosirii WC se intampla acest lucru?
            Nu s-a mai intamplat nici inainte, nici dupa aseara; nici cand trag apa, nici cand nu trag.

            Sunt curios daca a mai patit cineva. N-am auzit si n-am patit in viata mea asa ceva.

            Comentariu

            • valeriu ciprian
              Membru Marcant
              • 09.feb.2006
              • 918

              #7
              Am patit si eu asa ceva (stau la 4/4) si am cumparat un rac si l-am bagat in scurgere si l-am desfundat ...ar fi bine sa faceti aceasta operatie cu ochii inchisi...sau sa chemati un instalator din cauza chestiilor care se aduna pe rac.

              Comentariu

              • catalexe
                Incepator
                • 12.mar.2006
                • 27

                #8
                Postat în original de valeriu ciprian
                Am patit si eu asa ceva (stau la 4/4) si am cumparat un rac si l-am bagat in scurgere si l-am desfundat ...ar fi bine sa faceti aceasta operatie cu ochii inchisi...sau sa chemati un instalator din cauza chestiilor care se aduna pe rac.
                Asta chiar n-o mai inteleg. Sa zicem ca s-a infundat intre 3 si 4. Daca sunteti ultimul pe coloana, de unde putea veni ceva, de deasupra dvs., care sa comprime aerul din coloana de scurgere, astfel incat el (aerul) sa fie fortat sa iasa prin sifon?
                Pe de alta parte, nici de la aerisire nu poate fi. Din cate mai stiu eu de la fizica, in caz de vant puternic creste presiunea dinamica si SCADE presiunea statica, ceea ce ar fi insemnat ca sifonul sa traga si nu sa sufle. Exact ca la sistemul de pulverizare a vopselei, improvizat din cutie de tabla de ness, cu 2 tevi perpendiculare (una trage vopsea din cutie si prin cealalta sufli).

                Ce este acela "rac"? Cumva sarpe?

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Daca de exemplu se infunda coloana la intre et.1 si 2 si cineva de la et. 3 foloseste toaleta, aerul dintre cele 2 etaje pe unde iese ? Prin sifonul dumneavoastra.

                  Rac-ul este un cablu de otel folosit pentru desfundarea conductelor.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • catalexe
                    Incepator
                    • 12.mar.2006
                    • 27

                    #10
                    Acum am inteles.

                    Nu stiu insa cum s-ar fi putut intampla la domnul de la etajul 4 din 4.


                    Va multumesc tuturor pentru informatii !

                    Craciun Fericit in continuare !

                    Comentariu

                    • valeriu ciprian
                      Membru Marcant
                      • 09.feb.2006
                      • 918

                      #11
                      Foarte simplu s-a infundat sifonul de pardoseala de la mine cu tot felul de scama si alte chestii iar cand am dat drumul la apa din cada a iesit pe la sifon...in schimb daca lasam apa sa curga putin cate putin din cada nu mai iesea in casa.

                      Comentariu

                      • catalexe
                        Incepator
                        • 12.mar.2006
                        • 27

                        #12
                        Asa da; asta inteleg.
                        Credeam ca s-a intamplat ca la mine. Adica sa iasa aer din sifon. Nu apa.

                        Comentariu

                        • valeriu ciprian
                          Membru Marcant
                          • 09.feb.2006
                          • 918

                          #13
                          inseamna ca nu am inteles eu bine...scuze

                          Comentariu

                          Procesare...