Priza fara ON/OFF?!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rubinica
    Incepator
    • 06.ian.2007
    • 14

    Priza fara ON/OFF?!

    Salutare,

    exista pe undeva in tara asta vre-o priza de tablou cu buton pentru oprirea temporara a functionarii ei?

    Astept un raspuns de la dumneavoastra.

    Toate cele bune!
    Eu sunt mic nu stiu nimic!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Este o intrebare prea scurta, lipsita de detalii. Cum adica priza de tablou? Priza care sa vina montata pe tabloul de sigurante? Prize cu intrerupator de gasesc la acele prelungitoare, dar probabil ca nu asta doriti.
    Doriti o priza montata pe perete, care sa aiba intrerupator?
    In general nu se pune intrerupator la prize din cauza curentului mare, aproximativ 16A. Pentru asta ar trebui si un intrerupator rezistent si probabil cu un gabarit mai mare. Probabil ca ati gasi unul care sa reziste. Dar cel mai bine ar fi sa reveniti cu detalii despre ceea ce doriti sa faceti, si in functie de aceasta vedem cum va putem ajuta.

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 960

      #3
      Exista "stechere" (prin analogie cu "triplu-stecheru") care se baga in priza si au buton de intrerupere, asemanatoare cu "prizele" cu temporizator
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        #4
        "Prize de tablou cu intrerupator" nu am vazut, insa aveti posibilitatea de a adapta ceva din "aparatele" de mai jos ptr. nevoile dvs.:
        Oh mein Gott!

        Comentariu

        • valeriu ciprian
          Membru Marcant
          • 09.feb.2006
          • 918

          #5
          Va trebuie acest tip de priza pentru a avea grija de copii sau pentru ce?Pentru a nu ajunge copii la prize se folosesc niste stechere din plastic cu cheita si pe care le puteti cumpare din farmaciii.

          Comentariu

          • rubinica
            Incepator
            • 06.ian.2007
            • 14

            #6
            Oameni buni, am vrut sa zic sonerie.
            Scuzele mele.
            Astept in continuare raspunsurile voastre.
            Eu sunt mic nu stiu nimic!

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #7
              Ha-ha-ha, hai ca asta a fost buna!
              Chiar m-am amuzat! Da, solutia este buna, chiar si eu am aplicat-o. Am montat pe post de sonerie o muzicuta electronica alimentata de la un incarcator cu trafo de la un mobil. Intreg montajul arata foarte frumos si vine conectat intr-o priza montata langa tabloul electric. Trafo are un intrerupator basculant micut, montat pe 220v, ca altfel pe 12v nu rezista contactele.
              Una peste alta da, merita ideea. Ea poate fi facuta si artizanal prin prinderea unui intrerupator pe carcasa tabloului electric printr-o piulita.
              De fapt, carcasele vechi de la tablourile electrice, chiar aveau un asemenea intrerupator pentru sonerie din constructie.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Puteti folosi o sonerie care se poate monta in tablou intr-un loc de siguranta si sa folositi un comutator care intrerupe circuitul ce vine de la butonul soneriei.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Postat în original de rubinica
                  Oameni buni, am vrut sa zic sonerie.
                  Scuzele mele.
                  Astept in continuare raspunsurile voastre.

                  Mai frate, si eu care gandeam ca doriti un sistem de eradicare a soarecilor cu tun laser dirijat de senzori de miscare si alimentat de la o priza, de pe tablou electric, cu intrerupator.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • mutilaila
                    Membru marcant
                    • 11.oct.2006
                    • 911

                    #10
                    super tare faza cu tunul laser

                    Comentariu

                    • i96nds
                      Membru marcant
                      • 03.ian.2006
                      • 427

                      #11
                      Trecand peste mistourile astea, si eu as fi dorit o sonerie de tablou care sa aiba si intrerupator pe ea.

                      Nu am gasit.

                      Asa ca am cumparat soneria separat si inca o siguranta de 6A. A trebuit sa trec soneria prin siguranta ca sa o faca pe-a intrerupatorul. Destul de neplacut - ocupa 2 pozitii in tablou.

                      Initial am avut un alt intrerupator pe fir - intrerupatorul era situat deasupra tabloului. Nu prea mi-a placut ideea asta si de aceea am montat acea siguranta pe post de intrerupator.
                      Stefan

                      Comentariu

                      • urstiberiu
                        Incepator
                        • 06.ian.2007
                        • 2

                        #12
                        Postat în original de i96nds
                        Trecand peste mistourile astea, si eu as fi dorit o sonerie de tablou care sa aiba si intrerupator pe ea.

                        Nu am gasit.

                        Asa ca am cumparat soneria separat si inca o siguranta de 6A. A trebuit sa trec soneria prin siguranta ca sa o faca pe-a intrerupatorul. Destul de neplacut - ocupa 2 pozitii in tablou.

                        Initial am avut un alt intrerupator pe fir - intrerupatorul era situat deasupra tabloului. Nu prea mi-a placut ideea asta si de aceea am montat acea siguranta pe post de intrerupator.
                        Cred ca asa am sa fac si eu, ca se pare ca nu am incotro.

                        Va multumesc tuturor !

                        Comentariu

                        • maiam
                          Membru
                          • 24.aug.2006
                          • 211

                          #13
                          Se poate folosi o sonerie de ceas electronic, alimentata de o baterie alcalina de 1.5v, care tzine aprox. 5 ani. Merge orice intrerupator, chiar si cele de la jucarii.

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2348

                            #14
                            Si daca tot vorbim de automatizari cu sonerii, eu mi-am facut o sonerie care suna numai cat timp tii apasat butonul, dar in plus aprinde un bec cu timp reglabil de pana la 1,5 minute. Montajul consuma numai din momentul in care suna soneria pana cand se stinge becul. Ideea este sa vezi cine suna la usa.

                            Comentariu

                            • LooSeR
                              Incepator
                              • 16.iul.2006
                              • 30

                              #15
                              Dar tablourile de curent mai vechi nu au intrerupator pt sonerie ?
                              Blocul meu facut in 96 are deja intrerupator pt sonerie sa nu ne mai bata lumea la cap cand dormim.

                              2. La orice sonerie nu se poate pune pe cablu care duce din tabloul de sigurante afara ... un intrerupator ?

                              Comentariu

                              Procesare...