cum trebuie repartizate sigurantele pt un apartamentt de 3 c

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hallex20
    Incepator
    • 29.dec.2006
    • 19

    cum trebuie repartizate sigurantele pt un apartamentt de 3 c

    am o intrebare pt cei cunoscatori carevor sa ma ajute ...cate sigurante si cum trebuie ele repartizate pt un apartament cu 3 camere..
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Inteleg ca apartamentul nu are instalatia electrica trasa? In mod normal ar trebui sa fie trasa, si in functie de aceasta se monteaza in tablou 4 sau 6 sigurante, adica 2 pe circuitul de lumini (faza si nul), si restul de 4 aferente celor doua circuite de prize.
    Eu recomand ca pe langa instalatia existenta, sa se mai traga un circuit cu 2 sigurante in tablou (faza si nul), circuit care sa alimenteze o priza din care se alimenteaza masina de spalat. Daca vreodata aveti nevoie de un aparat de sudura, acesta va fi alimentat din priza acestui circuit, care va fi separat de circuitele existente in doze.
    Cam atat va pot spune acum, daca reveniti cu detalii incercam un raspuns mai concret.

    Comentariu

    • hallex20
      Incepator
      • 29.dec.2006
      • 19

      #3
      este vorba de inlocuirea instalatiei vechi....cate circuite tre sa avem in caza...sa inteleg ca pt lumina sunt suficieante 2 circuite..unul pt o parte din casa iar restul pt celelalte 2 camere....dar pt prize...cate prize suporta un circuit..sau cate sigurante ar trebui pt un nr de prize...pt masina de spalat va fi un circuit separat dar ce grosime sa aiba firele....trebuie si sigurante pe toate nul-urile??/

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 903

        #4
        Ma bucur ca D-nul hallex20 a deschis aceasta discutie deoarece am si eu o nelamurire in acest sens:
        Daca tot se reface inst. electrica de ce nu se incearca separarea fiecarei incaperi?
        Ar fi atunci fiecare camera -(iluminat si prize)- protejata de siguranta ei.
        Se lucreaza mult mai usor la refacerea instalatiei, vor fi tot vreo 6 sig. ptr. un apartament insa ceva mai mult cablu .
        Sa fie oare acesta motivul ptr. care se merge mai departe pe sistemul vechi sau nu permit legile?

        Comentariu

        • hallex20
          Incepator
          • 29.dec.2006
          • 19

          #5
          o intrebare in plus...unde putem sa gasim o legislatie online in acest sens...sa nu mergem mereu pe incredere ..pe ceea ce ne zice electricianul..

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6889

            #6
            Postat în original de leon
            Ma bucur ca D-nul hallex20 a deschis aceasta discutie deoarece am si eu o nelamurire in acest sens:
            Daca tot se reface inst. electrica de ce nu se incearca separarea fiecarei incaperi?
            Ar fi atunci fiecare camera -(iluminat si prize)- protejata de siguranta ei.
            Se lucreaza mult mai usor la refacerea instalatiei, vor fi tot vreo 6 sig. ptr. un apartament insa ceva mai mult cablu .
            Sa fie oare acesta motivul ptr. care se merge mai departe pe sistemul vechi sau nu permit legile?

            E simplu Leon.
            In Romania omul se gandeste sa-si faca repede si cat mai ieftin o lucrare.
            Cu stima.

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2398

              #7
              Acum am inteles ceea ce doreste dl. hallex20.
              Daca este sa refaceti intreaga instalatie, folositi pentru lumini un singur circuit, adica doua fire care pleaca din tabloul electric din doua sigurante, una pe faza, cealalta pe nul.
              Pentru prize, 2 circuite, adica din tablou pleaca 4 fire, 2 nuluri si 2 faze, in total 4 sigurante. Se va cauta ca cele doua circuite pentru prize sa fie echilibrate, adica suma consumatorilor probabili de pe un circuit, sa fie aproximativ egala cu suma consumatorilor de pe celalalt circuit. Ma refer la insumarea puterior, nu la numarul consumatorilor.
              In plus, inca un circuit separat pentru o priza de forta, care va fi folosita pentru un consumator puternic cum ar fi masina de spalat, pozitionata in zona respectiva.
              Toate circuitele de prize este bine sa aiba fir de impamantare comun.
              Referitor la ceea ce spunea dl. leon, nu se justifica existenta sigurantelor care sa separe fiecare incapere. Eu am stat 2 luni fara tablou de sigurante in locuinta, si nu au fost probleme. Sigurantele isi fac simtit rolul doar in situatii anormale, care apar rareori, cauzate de aparatura sau utilizarea neconforma. Asa ca nu merita efortul de a separa fiecare incapere.

              Comentariu

              • mutilaila
                Membru Marcant
                • 11.oct.2006
                • 908

                #8
                sincer merg pe ideea ca daca tot reface instalatia si dispune si financiar este mai util ca sa separe fiecare incapere cu sigurante propri.

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Postat în original de mutilaila
                  sincer merg pe ideea ca daca tot reface instalatia si dispune si financiar este mai util ca sa separe fiecare incapere cu sigurante propri.
                  Nici nu cred ca e conform normelor. Nu prea am vazut si e atipic. Se poate lasa cu accidente

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 903

                    #10
                    Postat în original de gogu_ologu
                    Postat în original de mutilaila
                    sincer merg pe ideea ca daca tot reface instalatia si dispune si financiar este mai util ca sa separe fiecare incapere cu sigurante propri.
                    Nici nu cred ca e conform normelor. Nu prea am vazut si e atipic. Se poate lasa cu accidente
                    Asemenea instalatii exista deja de mult timp in alte state europene.
                    Ce accidente ar putea sa apara?

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #11
                      N-ar putea aparea accidente din cauza folosirii mai multor protectii.
                      Atata doar ca nu se justifica. In principiu, ideea folosirii lor se bazeaza pe faptul ca o problema aparuta se izoleaza local, nu intrerupe energia in circuitul din toata casa. Adica este mai comod sa sara siguranta pe lumina intr-o singura incapere, decat sa lase toata casa scufundata in intuneric. Alt avantaj nu vad. De fapt ar mai fi si altele, dar sunt prea profunde si nu merita dezbatute.
                      Eu as mentine un singur tablou electric pentru toata casa, si doar 2 sigurante pe un singur circuit de lumini. Este cea mai buna solutie data de raportul calitate/pret.

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 903

                        #12
                        Re: cum trebuie repartizate sigurantele pt un apartamentt de

                        Postat în original de hallex20
                        am o intrebare pt cei cunoscatori carevor sa ma ajute ...cate sigurante si cum trebuie ele repartizate pt un apartament cu 3 camere..
                        Deci atat varianta prezentata de dl. Traian cat si ceea prezentata de mine se poate pune in practica fara probleme.
                        Dvs d-le hallex20 ramane sa hotarati care o alegeti.
                        Va doresc succes!

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 903

                          #13
                          Postat în original de Traian Dajma
                          Eu as mentine un singur tablou electric pentru toata casa, si doar 2 sigurante pe un singur circuit de lumini. Este cea mai buna solutie data de raportul calitate/pret.
                          Si cu varianta mea ramane doar un tablou electric ptr. tot apartamentul /casa.
                          Ar arata ca cel din imaginea de mai jos:

                          Comentariu

                          • mutilaila
                            Membru Marcant
                            • 11.oct.2006
                            • 908

                            #14
                            daca sti bine nu tablou este problema ,ptr ca si in cazul in care pui sigurante pe fiecare camera tot un singur tablou este,nu?d-le gogu.sau punem cite unul in fiecare camera?!deci se schimba instalatia,banuiesc ca stiati

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2398

                              #15
                              Acum ma adresez eu d-lui. leon. Frumos tabloul atasat. Pare sa fie trifazic, oricum este un tablou foarte frumos. Singurul incovenient pe care i-l gasesc este acela ca de la el trebuie sa plece toate circuitele pentru fiecare camera, ceea ce inseamna ca de la el pleaca foarte multe fire, si trasee cu decupaturi mari in pereti.
                              Daca s-ar fi pus la fiecare camera tabloul ei pentru prize si lumini, s-ar fi folosit mai putine fire, dar intradevar ar fi fost mai putin estetic.
                              Felicitari d-lui leon pentru fisierele pe care le atasati de obicei la raspunsuri.

                              Comentariu

                              Procesare...