Hidroizolare talpa fundatie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • M@RiuS
    Membru
    • 03.ian.2007
    • 105

    Hidroizolare talpa fundatie

    Buna ziua,
    exista vre-o solutie de hidroizolatie a talpei fundatiei ? Este viabil? ma refer strict la etapa anterioara cofrarii zidului de fundatie mai exact momentul cand santul este sapat si avem aplicat stratul de piatra sparta.

    Personal ma gandeam la aplicarea unui strat de smoala sau poate o membrana bituminoasa dar sincer nu am auzita sa fie practicat.

    Motivatia intrebarii : o cunostinta a ridicat o casa cu hidroizolatie aplicata pe fundatie(membrana) al exterior dar dupa cca 6 luni de la montarea parchetului in camere acesta s-a umflat si a trebuit inlocuit in conditiile in care casa era locuita cu sistemul de incalzire activat
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    E putin probabil ca parchetul sa se fi umflat de la fundatie.
    Mai repede din cauza planseului ne hidroizolat sau din cauza umiditatii materialelor de constructie de la o casa noua.
    Cu stima.

    Comentariu

    • expertparchet
      Living Legend
      • 16.iun.2006
      • 1272

      #3
      Pt. montajul parchetului trebuie minim 6 luni de la turnarea placii si 3 luni minim de la tencuieli. Parchetul respectiv s-a putut umfla din mai mule cauze:umiditate in sapa,umiditate in constructie,infiltratii, materiale de lipire necorespunzatoare, rost mic la parchet in conditiile in care este constructie noua colaborat cu adeziv necorespunzator... etc. Nu te speria daca o sa montezi parchetul cu profesionisti nu o sa sa intample asa ceva.... Bafta Ca o completare cand s-a dat drumul la sistemul de incalzire s-a eliminat umiditate din constructie iar odata cu venirea iernii "hop umflatura"

      Comentariu

      • expertparchet
        Living Legend
        • 16.iun.2006
        • 1272

        #4
        Cunostinta dvs are izolatie in sapa (extrudat) sau la subsol ?

        Comentariu

        • M@RiuS
          Membru
          • 03.ian.2007
          • 105

          #5
          din cate stiu are izolatie doar la exteriorul fundatiei- membrana bituminoasa, placa a fost turanta direct fara pat de poliestern, camerele rezultate au fost umplute cu pamant si un strat de pietris

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            E clar, nu degeaba sa umflat parchetul.
            Cu stima.

            Comentariu

            • M@RiuS
              Membru
              • 03.ian.2007
              • 105

              #7
              din cate stiu are izolatie doar la exteriorul fundatiei- membrana bituminoasa, placa a fost turanta direct fara pat de poliestern, camerele rezultate au fost umplute cu pamant si un strat de pietris

              Comentariu

              • expertparchet
                Living Legend
                • 16.iun.2006
                • 1272

                #8
                Trebuia izolatie cu membrana in placa de peste fundatie+ izolatie cu polistiren extrudat in sapa..... Nu a avut proiectant si arhitect ?

                Comentariu

                • M@RiuS
                  Membru
                  • 03.ian.2007
                  • 105

                  #9
                  casa a fost construita cu o firma, iar beneficiarul nu a fost prezent la constructie pt ca trebuia sa castige banii necesari lucrarilor.
                  Din raspunsurile primite inteleg ca nu este necesara hidroizolatia talpei fundatiei ci hidroizolatia placii.
                  Ridic intrebarea: daca aducem umplutura ( pamant, apoi pietris) la nivel cu zidurile fundatiei, apoi aplicam folia impermeabila (am inteles ca si peste ziduri) priza dintre si ziduri si placa nu va fi compromisa ? practic doar fierul va iesii prin folia respectiva?


                  ps scuze de sublarea raspunsului anterior e de la refresh

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Este necesara izolarea verticala a fundatiei continuata cu izolatia peste placa inainte de ridicarea peretilor (pe zona zidariei).

                    Ar fi utila aplicarea uni strat termoizolator inainte de turnarea placii.

                    Comentariu

                    • expertparchet
                      Living Legend
                      • 16.iun.2006
                      • 1272

                      #11
                      Eu m-am referit la partea de parchet restul izolatiilor nu tin de competenta mea.....

                      Comentariu

                      • M@RiuS
                        Membru
                        • 03.ian.2007
                        • 105

                        #12
                        Buna,

                        revin pt. clarificare, am atasat o schema cum am intzeles eu ca trebuie facuta hidroizolatia la o camera de fundatie cu umplutura.

                        Am cateva intrebari:
                        - cum se aplica folia de pvc (daca am inteles bine ) pe peretii verticali - se foloseste un adeziv?
                        -cum se lipesc foliile de pvc intre ele pt. a forma o suprafata continua

                        -ce fel de pietris se foloseste si ce grosime trebuie sa aiba stratul
                        -am vazut la casele ma vechi ca se folosea si un strat de nisip de furnal sa nu poata sapa rozatoarele in el -mai ar fi viabil asa ceva ?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Pentru strat de rupere a capilaritati utilizati pietris (agregat sortat) 16-32, curat fara continut de nisip. Nu utilizati balast.

                          Nu folie PVC ci membrana sau carton asfaltat.
                          Folia PVC in timp "imbatraneste" si devine casanta. Unele tipuri de folie PVC sunt biodegradabile.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Nu vad rostul unei hidroizolari atat de riguroase in interiorul fundatiei.

                            Daca doriti se poate turna placa peste un strat termoizolator (pol. extrudat) si unul hidroizolator realizat din membrana bitumuinoasa.

                            Grosimea stratului de rupere a capilaritatii (sub placa) va fi de minim 10 cm.

                            Comentariu

                            • M@RiuS
                              Membru
                              • 03.ian.2007
                              • 105

                              #15
                              multumesc pt. raspunsuri, am cerut clarificari pt. ca ma gandesc daca in etapa aceasta de constructie nu aloci grija necesara ulterior este foarte greu sa revi sa remediezi

                              Comentariu

                              Procesare...