hidrometru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Roxana_D
    Incepator
    • 31.aug.2006
    • 75

    hidrometru

    Cam cat costa un astfel de aparat si pe unde as putea sa il gasesc, la ce fel de magazine?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Doriti unul profesional sau unul de apartament ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Roxana_D
      Incepator
      • 31.aug.2006
      • 75

      #3
      unul pentru apartament, dar cu care sa pot masura si umiditatea unei sape

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Upss, acela e un hidrometru profesional deoarece trebuie sa se inscrie intr-o clasa de precizie mare (1-2% eroare). Sunt electronice si au o sonda pentru masurare. Detalii suplimentare aici
        Cu stima.

        Comentariu

        • Roxana_D
          Incepator
          • 31.aug.2006
          • 75

          #5
          atunci...unul de apartament...?
          si inca o intrebare...pentu parchetul laminat trebuie sa am grija la umiditatea sapei (dupa o luna pot sa montez fara grija?)...pentru ca nu cred ca am de unde sa iau unul profesional si atat de mult nu as da pe unul...

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Nu se poate preciza care este umiditatea sapei dupa o luna de la turnare. Depinde de temperatura, umiditatea atmosferica, ventilare, grosimea sapei, reteta sapei.

            Cel mai sigur este sa masurati umiditatea din interiorul sapei. Poate gasiti pe cineva, parchetar profesionist, care are asa ceva.
            Cu stima.

            Comentariu

            • expertparchet
              Living Legend
              • 16.iun.2006
              • 1272

              #7
              Doamna Roxana ceea ce vreti este sa masurati umiditatea din sapa?? Pt. asa ceva va trebuie Higrometru nu Hidrometru!!!! Cel mai ieftin digital il gasiti undeva la 400 RON iar unul profesional cu sonde +trusa completa costa minim 500-600 EURO. Higrometru ar trebui sa aiba cei care va monteaza laminatul nu dvs.... avand in vedere ca este doar laminat nu e nimic de speriat.... nici tare mult de masurat

              Comentariu

              • ramy.bucea
                Incepator
                • 09.nov.2006
                • 54

                #8
                Hidrometru

                Poate cineva care este din Pitesti sa- mi spuna de unde se poate cumpara un astfel de hidrometru?

                Comentariu

                • expertparchet
                  Living Legend
                  • 16.iun.2006
                  • 1272

                  #9
                  Gasesti la www.mapei.com sau www.ecolemn.ro

                  Comentariu

                  • taz21
                    Membru
                    • 20.feb.2006
                    • 297

                    #10
                    HIGROM'ETR//U ~e n. Aparat pentru determinarea umiditãþii aerului. [Sil. hi-gro-me-tru] /<fr. hygrometre

                    HIDROM'ETRU, hidrometre, s.n. 1. Aparat pentru mãsurarea densitãþii si a vitezei de curgere a lichidelor. 2. Manometru metalic cu scara gradatã în unitãþi de coloanã de apã, cu care se mãsoarã nivelul unui curs de apã. - Din fr. hydrom`etre.
                    Sursã : DEX'98 (12577) - gall

                    Pt. a masura umiditatea dintr-un apartament ne trebuie un higrometru, asa cum a spus si expertparchet, ca doar nu curge vreun fluviu pe acolo sa ne trebuiasca hidrometru.
                    Cred ca ar fi bun un higrometru in apartament, pt. a sti cand trebuie aerisit,nu?

                    Comentariu

                    Procesare...