Unde gasesc prize pentru sunet de perete?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bop_78
    Incepator
    • 08.oct.2006
    • 48

    Unde gasesc prize pentru sunet de perete?

    Salutare!

    M-am gandit sa reduc la zero cablaraia din casa. Cu ocazia innoirii instalatiei electrice m-am gandit sa pun niste prize de sunet in colturile camerei unde o sa am sistemul de sunet.
    Stiti cumva unde pot gasi mufe mama si tata pentru jack-uri de sunet?
  • bop_78
    Incepator
    • 08.oct.2006
    • 48

    #2
    Multumesc de raspunsuri. De-acum o sa am ce face cautandu-mi raspunsurile prin site-urile acelea. Daca ai cumva un link direct... m-ar ajuta foarte mult.
    Si de ce crezi ca nu e o idee foarte buna sa introduci o mufa intr-un colt al casei, iar in celalalt sa introduci cablul boxei? Te gandesti cumva la un sistem wireless?... pentru ca momentan mie mi se pare cam scump.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Mi se pare mai flexibil sa se foloseasca patcablu pe perimetrul incaperii. In acest fel pot pozitiona boxele in orice loc doresc, indiferent de locul de pozitionare la prizei.

      Comentariu

      • bop_78
        Incepator
        • 08.oct.2006
        • 48

        #4
        Ce este acela un patcablu?

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Jgheaburi de plastic sau aluminiu pentru trasarea circuitelor sistemelor de alarma, interfonie sau voce - date. Sunt utilizate si pentru circuitele din cadrul sistemelor electrice de joasa tensiune.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Pentru mascarea cablurilor puteti utiliza chiar plinta de la parchet.

            Unele tipuri de plinte au un canal in care se poate poza cablul audio.
            Cu stima.

            Comentariu

            • bop_78
              Incepator
              • 08.oct.2006
              • 48

              #7
              Te referi cumva la ceea ce vreau sa fac eu?
              Atunci cand o sa vina electricianul sa traga noi circuite de electricitate prin pereti sau podele, o sa-l pun sa-mi treaca prin furtune separate si cabluri de UTP, telefon si sunet. Astfel, in unele colturi ale camerei, o sa am module de telefon, sunet sau net integrate intr-o priza compacta. La aceste module ma refeream cand am pus intrebarea initiala.
              De exemplu, am vazut la VIMAR niste module asemanatoare, dar nici una de sunet (in fine e un sistem cu boxe in perete, dar eu nu vreau boxele lor, acest sistem e pentru hoteluri sau alte cladiri).

              Comentariu

              • claude
                Incepator
                • 02.mai.2006
                • 74

                #8
                bop_78, eu mi-am tras cablurile de sunet pentru suround (satelitii din spate prin perete, apoi pe deasupra plafonului din gips carton si apoi iar prin perete pana in dreptul unde mi-am stabilit ca vor veni boxele.
                ideea e ca pentru calburi de boxe nu iti trebuie mufe in perete, care oricat de bune ar fi, pierzi din calitatea semnalului. eu am scos cablul si orificiul e in spatele boixei, deci nu vizibil. acuma, daca o sa vreau sa fac un upgrade de cabluri, sper sa le pot extrage (au fost trase prin tub felxibil), iar daca sotia va vrea un al amplasament al mobilei in sufragerie, o sa trebuiasca sa ma tin tare pe pozitie contrara.
                daca te referi la cabluri interconect, deci pentru transmis semnalul de la o sursa (cd, dvd etc) pana la amplificator sau tv, cred ca te complici, pentru ca din nou, prin mufe pierzi semnal, apoi in cazul unui upgrade (de cabluri sau scule) o sa iti para rau.
                merita sa iti tragi cablu de retea pentru a putea conecta calculatoarele din casa in retea, cablurile TV (dat atentie sa pui splittere bune si nu in cascada, daca ai internet prin cablu tv ia in calcul si filtrele ce vor trebui montate).
                acuma, nici cu cablul de retea nu stiu daca chiar merita, iti poti monta un router wireless si nu mai ai fire decat de la priza de semnal pana la modem si router, care pot fi puse in preajma prizei.
                altfel, trebuie sa iti stabilesti

                Comentariu

                • bop_78
                  Incepator
                  • 08.oct.2006
                  • 48

                  #9
                  Mda, poate ma complic prea mult cu niste artificii deja invechite.
                  Un router wireless e o idee buna.
                  La fel (cred) si un home cinema cu satelitii din spate - wireless (am vazut ca exista).
                  Multumesc pentru raspunsuri.

                  Comentariu

                  • claude
                    Incepator
                    • 02.mai.2006
                    • 74

                    #10
                    ideea nu e ca sunt solutii inveschite, ci ca la o schimbare cat de mica a configuratiei actuale t eva lua cu dureri de cap:
                    gandeste-te ca acum poate scoti sunet de la dvd doar prin cablul scart catre televizor.
                    poate o sa vrei sa asculti muzica de pe dvd si trebuie sa il conectezi al un receiver deci 2 cabluri rca pentru sunet. pentru semnalul video il poti scoate pe digital (un cablu) sau compozit (3 cabluri) sau semnal audio video catre plasma prin hdmi
                    sau sunet pentru surround pe digital prin cablu optic sau prin cablu digital sau prin 5 cabluri rca pentru multicanal.
                    pe unele le vei putea mufa, pe altele nu...

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Cea mai buna solutie este cum s-a mai spus sa tragi cabluri prin acel pat de cablu. Acum depinde de sistemul tau: daca esti un audiofil si vei face schimbari mai dese deoarece vei trece la cabluri din ce in ce mai scumpe e ideal sa ai un sistem de mascare al cablurilor unde sa poti umbla si sa faci inlocuiri. Daca pur si simplu vrei sa duci patru fire de semnal la niste boxe in spate care esti convins ca nu le vei schimba prea curand poti sa le tragi si prin pereti ca la o instalatie electrica. Eu nu sunt adeptul instalatiilor wireless pt sunet din cauza calitatii programului sonor reprodus si a costului ridicat in raport cu performantele.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • bop_78
                        Incepator
                        • 08.oct.2006
                        • 48

                        #12
                        @Consultant electrice:Merci pentru raspunsuri. M-ai mai linistit putin.
                        S-a spus putin mai sus ca se pierde din calitatea sunetului daca le mufez prea des de-a lungul circuitului si asta ma cam ingrijorase putin.
                        Cred ca pana la urma o sa trec doua cabluri mama-mama din zona sistemului audio catre zona boxelor si cu asta-basta. O sa vad apoi daca scade calitatea.
                        Iar acestea n-o sa le schimb prea curand. Un sistem audio cu surround din "zilele noastre" mi se pare acceptabil pentru exigentele mele. Urmatorul pas va fi un sistem wireless de calitate, dar asta peste cativa ani buni.

                        Comentariu

                        • claude
                          Incepator
                          • 02.mai.2006
                          • 74

                          #13
                          pentur cabluri audio si sfaturi incearca la

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2348

                            #14
                            Prin amabiltatea d-lui leon
                            "Am gasit ceva interesant ptr. d-nul "bop 78" insa sunt mereu aruncat afara de pe net cand incerc sa pun un mesaj pe forum.
                            E vorba de linkul - www.vision24.de/Profi-Connect - unde poate gasi cateva solutii la problema lui, si de atasamentul de mai jos - o firma germana produce prize de care el are nevoie insa la preturi foarte mari 45 - 99Euro/buc.
                            Daca doriti puneti dvs acest mesaj pe forum."

                            Comentariu

                            • claude
                              Incepator
                              • 02.mai.2006
                              • 74

                              #15
                              faine prizele, dar daca nu ai perete de gips carton va dati seama cat e de sapat in caramida pentru atatea calburi?

                              Comentariu

                              Procesare...