Miros foarte urat in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gim_d
    Incepator
    • 11.ian.2007
    • 8

    Miros foarte urat in baie

    Locuiesc intr-o casa la curte. Am o canalizare cu fosa septica.
    Canalizarea interioara este facuta cu teava cu diametrul 50.
    Chiuveta de la baie si bucatarie sunt legate la o teava comuna care este legata la teava cu diam 100 spre fosa.
    Teava spre bucatarie este mai lunga ( 4 m).
    Am un miros urat in baie, iar vinovata pare sa fie chiuveta. La bucatarie din fericire nu miroase.
    Apa se scurge foarte bine deci nu este infundata.
    Am incercat sa pun solutii de desfundat (mr. muscolo), clor, detartrant etc, dar fara efect.
    Chiuveta are sifon si l-am verificat este OK.
    Puteti sa-mi spuneti care ar putea fi cauza si cum pot sa o remediez?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6889

    #2
    Miros foarte urat in baie

    Schimbati sifonul de la chiuveta deoarece instalatorul cred ca a indepartat o piesa din el, un tub de PVC (separarat piesa nu se gaseste).
    Cu stima.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      #3
      Miros foarte urat in baie

      Sifonul de la baie, are suficienta apa in pahar, astfel incat capatul tevii verticale care intra in el, si prin care se evacueaza apa din chiuveta, sa fie scufundat in apa? Principiul sifonului se bazeaza pe interpunerea unei pelicule de apa intre capetele de intrare si de iesire din sifon, pentru a impiedica aerul din coloana de evacuare sa patrunda in baie.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6889

        #4
        Multi isteti de instalatori indeparteaza acel tub pentru ca apa sa se scurga mai usor, dar uita ca prin indepartarea tubului nu mai exista garda hidraulica pentru a preveni patrunderea in baie a mirosului urat din canalizare.
        Cu stima.

        Comentariu

        • pitonul
          Living Legend
          • 28.nov.2006
          • 1015

          #5
          Postat în original de MaistrulMax
          Schimbati sifonul de la chiuveta deoarece instalatorul cred ca a indepartat o piesa din el, un tub de PVC (separarat piesa nu se gaseste).
          Va referiti la faptul ca mirosul nu trece prin apa , tubul de pvc din sifon mentinand un nivel de apa intre gaura de scurgere a tevii sifonului si cea de la scurgere chiuveta ( sita) ?.
          Dar oare la utilizarea lui Mr. Muscolo s-o fi respectat debitul de lucru si concentratia pentru topirea grasimilor alterate. Este posibil ca acestea sa fie mai multe si destul de mirositoare. Se poate repeta cu apa fiarta.
          Oricum pe langa un sifon corespunzator la chiuveta mai e indicat si existenta unuia cu perna de apa si la conexiunea celor doua scurgeri nu ?
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2398

            #6
            Postat în original de pitonul
            Oricum pe langa un sifon corespunzator la chiuveta mai e indicat si existenta unuia cu perna de apa si la conexiunea celor doua scurgeri nu ?
            Nu. Este inutila inserierea sifoanelor.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1553

              #7
              Este suficient un sifon - pentru lavoar.

              Poate fi montat un sifon clasic sau daca aveti racord flexibil gofrat se va pozitiona astfel incat sa realizati o forma de "U" care sa constituie spatiul de apa ca si in cazul sifonului clasic.

              Probabil aceasta este situatia dvs. - aveti un racord flexibil si nu are bucla realizata.
              Verificati daca nu aveti o zona de netanseitate pe circuitul de canalizare din baie.

              O intrebare? Exista conducta de ventilatie pentru conducta de scurgere, deschisa in parta superioara a locuintei?

              Comentariu

              • pitonul
                Living Legend
                • 28.nov.2006
                • 1015

                #8
                Postat în original de Traian Dajma
                Nu. Este inutila inserierea sifoanelor.
                Eu zic ca daca distanta de la chiuveta la conexiunea centrala e mare , iar unghiul tevii chiuveta-conexiune din sapa e mai mic de 5 grade , in functie si de ce se spala la chiuveta si intervalul de utilizare, este posibila formarea unui miros si pe aceasta teava ( grasimile oxidate ). De aceea pana se folosesc produse de topire a acestor grasimi si materii organice e buna si folosirea sifonului si la conexiunea centrala altfel mirosul poate aparea direct la acea conexiune de la fosa sau dinspre chiuveta sau cada.
                E normala si existenta aerisirii descrise bineinteles.
                Pitonul Constructor
                :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                Comentariu

                • gim_d
                  Incepator
                  • 11.ian.2007
                  • 8

                  #9
                  miroase urat in baie

                  Am verificat sifonul are tubul de plastic si acesta intra in paharul cu apa (este un sifon clasic nu teava gofrata).
                  Am verificat exista o aerisire chiar din teava care pleaca de la chiuveta. Este un teu - un capat in teava de scurgere, un capat la chiuveta si un capat la teava exterioara de aerisire.
                  Si totusi miroase urat in baie!!!

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2398

                    #10
                    miros urat baie

                    Posibil mirosul urat din baie sa patrunda pe la sorbul cazii?
                    Uitati-va daca conducta de evacuare a cazii este prevazuta cu sifon.
                    Este posibil ca aceasta evacuare sa se faca prin intermediul unui saxofon situat in masca.
                    Saxofonul reprezinta un traseu sub forma de "U", cu rol de sifon, dar prevazut si cu posibilitatea de desfundare.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      #11
                      Haideti sa facem altfel.

                      Incercati sa schitati schema canalizarii dvs., cat mai detaliat.

                      Pana atunci incercati sa identificati zona prin care se infiltreaza mirosul (acesta este mai puternic aproape de sursa - chestie de nas).

                      Comentariu

                      • geny
                        Membru
                        • 30.ian.2007
                        • 154

                        #12
                        Re: sifonul este complet

                        Postat în original de gim_d
                        Am verificat sifonul are tubul de plastic si acesta intra in paharul cu apa (este un sifon clasic nu teava gofrata).
                        Am verificat exista o aerisire chiar din teava care pleaca de la chiuveta. Este un teu - un capat in teava de scurgere, un capat la chiuveta si un capat la teava exterioara de aerisire.
                        Si totusi miroase urat in baie!!!
                        Am patit si eu exact cum spui. Totul este facut de mine si am coloana de scurgere pina la fosa din PVC 110. Am ajuns chiar incat sa lipesc cu silicon toate racordurile si tot venea miros din fosa, dar pana la urma i-am dat de cap.
                        Concluzia, nu facusem aerisire la coloana de scurgere. Initial aveam instalatia exact ca cea desenata cu negru din desenul atasat. Dupa ce am facut aerisirea (linia rosie) s-a rezolvat problema.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • papcica
                          Incepator
                          • 02.mar.2007
                          • 2

                          #13
                          miros urat in baie de la sifonul din pardoseala

                          Buna ziua tuturor,

                          Sunt noua pe forum si am ceva emotii.
                          Dar sunt foarte necajita.
                          De 2 saptamini ne-am mutat la casa si suntem disperati cu mirosul din bai. La demisol miroase ingrozitor. Sotul meu a cumparat tot felul de chestii (nu stiu cum se numesc) pentru a avea apa scurgere si pentru a nu stationa.
                          Iar la baile de la parter si mansarda a acoperit sifoanele din pardoseala cu celofan. Partial s-a rezolvat in baile de sus, in schimb jos te omoara mirosul. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
                          M-am gandit la un moment dat ca ar putea fi vorba de vata de sticla pusa la pereti (baia de la demisol e cu pereti de rigips) dar atunci de ce miroase si la celelalte?! (care sunt cu tencuiala) Miroase putin si la scurgerea de la cabina de dus de jos, dar suportabil.

                          VA rog mult sa ma AJUTATI, sunt disperata.
                          Fetita mea nu vrea sa intre in baie.

                          MULTUMESC si VA ASTEPT SFATURILE!

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1553

                            #14
                            Stimata doamna,

                            Am rugamintea sa ne furnizati detalii despre instalatia de canalizare interioara pentru a putea intelege natura problemelor dvs.

                            Doar pe baza informatiile postate in mesajul anterior ne este greu sa ne exprimam un punct de vedere.

                            Comentariu

                            • papcica
                              Incepator
                              • 02.mar.2007
                              • 2

                              #15
                              Multumesc pentru promptitudine!
                              In ce forma sa va trimit detaliile?
                              Stiu doar ca sotul meu a coborat in canal si acolo nu miroase (nu e acelasi tip de miros). Am uitat sa precizez ca suntem racordati la reteaua de canalizare a orasului. In bucatarii nu miroase.

                              Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!

                              Comentariu

                              Procesare...