PDA

Arată versiune întreagă : Casa in regim propriu

dogaru bogdan
12.01.2007, 20:24
buna ziua!
sunt nou si imi cer scuze daca gresesc ceva!
am si eu o intrebare.
se mai poate construi o casa in regim propriu?(2007)
daca da, de ce acte am nevoie?sau cum trebuie sa procedez? :cry:

expertparchet
12.01.2007, 22:04
Ai arhitect,proiectant etc?

dogaru bogdan
12.01.2007, 22:11
deocamdata nu am arhitect sau proiectant
am pregatirea necesara dar nu am drept de semnatura
eu vreau doar sa stiu daca se mai poate sa-ti faci casa singur ( bineinteles cu aprobarile necesare) fara sa mai apelezi la o firma de constructii ( care te rupe la bani!!!)

expertparchet
13.01.2007, 07:23
Poti intreba un arhitect sau direct la Primarie unde se depune documentatia pt. inceperea demersului de eliberare a autorizatiei.

Maestrul Max
13.01.2007, 09:18
deocamdata nu am arhitect sau proiectant
am pregatirea necesara dar nu am drept de semnatura
eu vreau doar sa stiu daca se mai poate sa-ti faci casa singur ( bineinteles cu aprobarile necesare) fara sa mai apelezi la o firma de constructii ( care te rupe la bani!!!)

Dupa parerea mea aveti nevoie de mana de lucru autorizata fie ca lucrarile se executa in regie proprie sau cu firma.

Optiunea mea ar fi lucrul cu o firma specializata, de incredere. Avantajele sunt multiple.

dogaru bogdan
14.01.2007, 07:15
<Optiunea mea ar fi lucrul cu o firma specializata, de incredere. Avantajele sunt multiple>

din pacate am vazut din "avantajele" pe care le are o firma, ex:
-materiale slab calitative(sund aduse cind nu esti pe santier)
-improvizatii la legaturile dintre pereti
-goluri de turnare
-au fost cazuri de tasari incorecte(s-a mai turnat inca o sapa ptr a acoperii defectul si bineinteles pe cheltuieala clientului care habar nu avea )
exemplele sunt multiple
nu doresc decit sa construiesc eu casa cu 2-3 oameni, dar dupa cit am inteles,trebuie o firma, asa ca :cry:

pavel.gabriel
14.01.2007, 07:59
se poate ,in cel mai rau caz iti trebuie diriginte de santier

Maestrul Max
14.01.2007, 10:40
din pacate am vazut din "avantajele" pe care le are o firma, ex:
-materiale slab calitative(sund aduse cind nu esti pe santier)
-improvizatii la legaturile dintre pereti
-goluri de turnare
-au fost cazuri de tasari incorecte(s-a mai turnat inca o sapa ptr a acoperii defectul si bineinteles pe cheltuieala clientului care habar nu avea )
exemplele sunt multiple
nu doresc decit sa construiesc eu casa cu 2-3 oameni, dar dupa cit am inteles,trebuie o firma, asa ca :cry:

Aceste lucruri se pot evita daca angajati un diriginte de santier.
Eu ma refeream la avantaje gen:
-garantie
-termen stabilit in contract

Seni
14.01.2007, 16:51
se poate construi in regie proprie, bineinteles dupa ce aveti autorizatia....
dirigintele de santier trebuie oricum, vizeaza fiecare etapa a constructiei sa fie executata confom proiectului de executie..

expertparchet
14.01.2007, 18:32
In regie proprie nu trebuie oricum sa aiba firma lui?? Si angajati fie chiar si cu salarul minim pe economie?

VYS
14.01.2007, 19:49
Regia proprie este o varianta de scadere a costurilor constructiei dar aduce o multitudinea de sarcini pentru cel Beneficiar.

Trebuie sa aibe sub control intraga activitate, de la achizitia materialelor, transportul, depozitarea, urmarirea punerii lor in opera, respectarea proiectului, intocmirea actelor pe parcursul derularii proiectului, rezolvarea tuturor obligatiilor catre autoritati etc.

Asa cum s-a mai spus, un om de incredere = diriginte de santier este esential.

Angajarea fortei de munca se poate face numai atunci cand este cazul insa activitatea lor trebuie dirijata si urmarita pentru a nu avea probleme ulterioare.

Nu este necesara infiintarea unei firme pentru aceasta modalitate de constructie.

expertparchet
15.01.2007, 07:12
Eu personal nu sunt de acord cu legea romana care permite lucrul in regie proprie la constructia unei care. Poate noul cod in constructii va aduce reglementari noi in acest domeniu!!! Cred ca daca toti care construiesc ar avea salariatii macar cu salarul minim pe economie si ar plati impozite chiar si la nivelul minim ar mai fi poate peste 100000 de contribbuabili la buget....... :) :twisted:

Seni
15.01.2007, 15:44
daca sunt respectate normele, si dirigintele verifica fiecare etapa....., de ce nu???

VYS
15.01.2007, 17:55
Robi, exista mai multe tipuri - prevazute de legislatie - in care poti lucra fara a fi considerat lucrator la "negru".

Se poate face un contract de prestari servicii, exista liber profesionisti etc...

Mai nou esti angajat al Statului ? Vad ca esti tare rau ingrijorat de contributii. :lol:

expertparchet
15.01.2007, 18:46
Daca nu ma insel in Anglia nu cred ca este permis construirea unei case in regim propriu si nici muncitori la negru nu am vazut in nici un domeniu in afara de "cleaner" la domiciliu poate? Este adevarat ca sunt poate peste un milion-doua de "illegal immigrants" in Uk dar toti lucra pe "acte" si sunt contribuabili la buget!!!! Bineanteles ca la ei taxele care le plateste un angajator si un angajat la stat sunt mult mai mici ca la noi. De exemplu un angajat plateste fix 16 % contributii totale iar daca castiga sub 401 Lire pe luna nu plateste absolt nici o contributie!!!!

Seni
15.01.2007, 19:17
daca si bogdan avea un castig echivalent cu al unui britanic nu si-ar fi chinuit mintea cum sa-si construiasca o casa cat mai ieftin posibil...., mult mai comod ar fi fost sa mearga decat la receptia finala sa deschida sampania....
nu uitati ca suntem in romania.....

expertparchet
15.01.2007, 22:38
Nu uita-ti ca suntem in romania si asta ne ocupa tot timpul......... :idea:

dogaru bogdan
18.01.2007, 20:28
da , cu alte cuvinte ... greu se poate face o casa
o sa vad in viitor ce pot face
deocamdata baniiii sunt problema!!!
ms

expertparchet
18.01.2007, 22:37
viitorul suna bine!!!!!!!!!!

Seni
19.01.2007, 15:50
viitorul suna bine!!!!!!!!!!
undeeeee??

expertparchet
19.01.2007, 17:10
La altii suna bine acum si la noi romanii poate peste vreo 10 ani.........

Seni
20.01.2007, 06:29
La altii suna bine acum si la noi romanii poate peste vreo 10 ani.........
da adevarat, dar bogdan isi doreste un camin acum......
problema apare cand nu dispui de banii necesari, alegi varianta cea mai ieftina, chiar daca nu este cea mai fiabila!!
o constructie in regie proprie iese mai ieftin........, dar cu dureri de cap!!

Baboo
20.01.2007, 10:13
Robi, exista mai multe tipuri - prevazute de legislatie - in care poti lucra fara a fi considerat lucrator la "negru".

Se poate face un contract de prestari servicii, exista liber profesionisti etc...

Mai nou esti angajat al Statului ? Vad ca esti tare rau ingrijorat de contributii. :lol:

Ai dreptate Vio,
În baza Codului civil, se pot încheia contracte între pãrþi între care nu existã raporturi de muncã., deci nu se supun legislaþiei muncii.

Sal'tare!

expertparchet
20.01.2007, 10:17
Pai eu ziceam ca legea Romna in ceea ce priveste munca sunt ff prost gandite si facute incat permit deocamdata munca "underground"

Baboo
20.01.2007, 10:22
Pai eu ziceam ca legea Romna in ceea ce priveste munca sunt ff prost gandite si facute incat permit deocamdata munca "underground"

Aici nu e munca "underground". Se plãteºte statului un impozit de 10% la efectuarea plãþii care la sfþrºitul anului se regularizeazã.

Sal'tare!

expertparchet
20.01.2007, 10:49
Impozit 10% din ce?

Seni
20.01.2007, 14:59
Impozit 10% din ce?
se incheie un contract de prestari servicii in care se specifica si o valoare (reala, sau mai putin reala).....
acea valoare sta la baza calculului impozitului....

expertparchet
20.01.2007, 15:31
loc de frauda cat incape?

VYS
20.01.2007, 20:00
Cred ca ar trebui sa nu mai fi atat de revoltat, Robi.

Din prunii aia pe care ii ai, nu se poate face un parchet de calitate? :idea:

Baboo
21.01.2007, 05:05
Impozit 10% din ce?

Din suma care se plãteºte ca preþ al serviciului.

Legal eºti acoperit, nu?

Sal'tare!

Baboo
21.01.2007, 05:09
loc de frauda cat incape?

Din totdeauna, fiecare a avut grijã ptr turta lui, trãgând spuzã cãtre ea!:))
Sal'tare!

Baboo
21.01.2007, 05:14
Din prunii aia pe care ii ai, nu se poate face un parchet de calitate? :idea:

Merge prunul la parchet? N-am ºtiut!
ªtiam cã dã jar bun pentru grãtar ºi culoare bunã la rãchie! :lol:
Sal'tare!

Seni
21.01.2007, 06:26
grija mare si cu ...... bugetul.....
si bodu a avut!!!! :lol: ....... si s-a dusssssssss!!!

Baboo
21.01.2007, 06:48
grija mare si cu ...... bugetul.....
si bodu a avut!!!! :lol: ....... si s-a dusssssssss!!!

Pagubã-n mãnãtârci cu Bodu...

Corb la corb...

Sal'tare!

Seni
21.01.2007, 06:56
Corb la corb...

Sal'tare!
era pentru cei cu grija ........ de buget...

Baboo
21.01.2007, 07:18
Corb la corb...

Sal'tare!
era pentru cei cu grija ........ de buget...

Aha!

Mina
21.01.2007, 14:43
Auziti! Nu-mi spuneti si mie niste sait-uri cu proiecte de case? Please!

Baboo
21.01.2007, 16:19
Auziti! Nu-mi spuneti si mie niste sait-uri cu proiecte de case? Please!

Pãi e ãla cu ,,Soluþii hazlii în construcþii"... :lol:

Mina
21.01.2007, 17:02
Haideti no'! Nu ma luati peste picior, o data va rog si eu ceva.............. :oops:

TDJ
21.01.2007, 17:14
http://www.icase.ro/

VYS
21.01.2007, 19:30
http://www.casadinvis.ro/
http://www.archeton.ro/

LucianDr.
22.01.2007, 13:25
Dragul meu Dogaru Bogdan asculta-i pe cei care au construit si nu te mai lua dupa unu si altul. Vad ca esti Inginer. Ar trebui sa te descurci. Si eu sunt Inginer in Calculatoare si m-am descuracat de minune. Fa-ti proiect pt casa, iar pt armare sa iti iei niste meseriasi buni(fierari betonisti) si iei iti spun direct ce si cum sa bagi. Chestia sa nu iti iei unii care subdimensioneaza. Daca iti iei unii buni ei iti spun si ce grinzi tb sa pui, etc. Dute pe regie propie ca e mult mai ieftin eu am lucrat cu echipe (fara acte) si am iesit la 200 de milioane casa in rosu. Diriginte de santier am fost eu si casa are peste 400 mp locuibili. Intr-adevar am avut si niste probleme in sensul ca am vorbit si negociat cam mult cu niste dulgheri si nu au mai venit. A trebuit sa imi caut altii. Fierarii betonisti au fost o echipa mare 8 persoane si mi-a facut in 2 zile placa peste parter. La stalpii de rezistenta am bagat PC de 16 cu etriere de 8 din 25 in 25 de cm. La centuri si la buiandrugi iti spun ei ce si cum sa faci. Astia pe care i-am avut au ridicat blocuri si hoteluri la greu si stiu sa citeasca orice proiect. Ar fi bine daca ti-ai face un proiect si pentru rezistenta. Poate v-ei gasi si cu 8-900 de lei proiectul de rezistenta(asta e cel mai important) in functie de cine iti recomanda arhitectul.

LucianDr.
22.01.2007, 13:33
Dragul meu Dogaru Bogdan asculta-i pe cei care au construit si nu te mai lua dupa unu si altul. Vad ca esti Inginer. Ar trebui sa te descurci. Si eu sunt Inginer in Calculatoare si m-am descuracat de minune. Fa-ti proiect pt casa, iar pt armare sa iti iei niste meseriasi buni(fierari betonisti) si iei iti spun direct ce si cum sa bagi. Chestia sa nu iti iei unii care subdimensioneaza. Daca iti iei unii buni ei iti spun si ce grinzi tb sa pui, etc. Dute pe regie propie ca e mult mai ieftin eu am lucrat cu echipe (fara acte) si am iesit la 200 de milioane casa in rosu. Diriginte de santier am fost eu si casa are peste 400 mp locuibili. Intr-adevar am avut si niste probleme in sensul ca am vorbit si negociat cam mult cu niste dulgheri si nu au mai venit. A trebuit sa imi caut altii. Fierarii betonisti au fost o echipa mare 8 persoane si mi-a facut in 2 zile placa peste parter. La stalpii de rezistenta am bagat PC de 16 cu etriere de 8 din 25 in 25 de cm. La centuri si la buiandrugi iti spun ei ce si cum sa faci. Astia pe care i-am avut au ridicat blocuri si hoteluri la greu si stiu sa citeasca orice proiect. Ar fi bine daca ti-ai face un proiect si pentru rezistenta. Poate v-ei gasi si cu 8-900 de lei proiectul de rezistenta(asta e cel mai important) in functie de cine iti recomanda arhitectul.

Maestrul Max
22.01.2007, 14:07
... La stalpii de rezistenta am bagat PC de 16 cu etriere de 8 din 25 in 25 de cm. La centuri si la buiandrugi iti spun ei ce si cum sa faci.

Daca asa ati procedat este foarte rau.
Nu recomandati cum ati facut rau ci cum trebuie procedat corect.

Seni
22.01.2007, 15:31
Dragul meu Dogaru Bogdan asculta-i pe cei care au construit si nu te mai lua dupa unu si altul. .
bogdan, proiectantul spune totul.........
diriginte de santier nu poti fi......., trebuie autorizat, semneaza pentru fiecare etapa a constructiei....

Mina
23.01.2007, 10:39
Multumesc! :D

robimk
23.01.2007, 10:57
[quote="expertparchet"]Daca nu ma insel in Anglia nu cred ca este permis construirea unei case in regim propriu si nici muncitori la negru nu am vaz
ut in nici un domeniu in afara de "cleaner" la domiciliu poate? /quote]
Dar termenul de "selfbuild" oare nu inseamna exact ce denumim noi regie proprie?Si la ei sunt oameni cu posibilitati limitate care nu isi permit sa plateasca bani pe manopera (pe anumite lucrari care nu necesita o calificare superioara) sau prefera sa foloseasca acea suma pentru materiale sau amenajari.

Seni
23.01.2007, 16:14
daca se respecta legislatia...., se poate construi in regie proprie... oriunde in lume!!

expertparchet
23.01.2007, 17:31
Da dar la noi romanii regie proprie=munca la negru,neplata de impozite,smecherie multa!!!

VYS
23.01.2007, 20:56
Da dar la noi romanii regie proprie=munca la negru,neplata de impozite,smecherie multa!!!

Robi, ce ai patit nene de esti atat de vehement cu munca asta la negrii si grija de impozite?

Pthiuuuuu... ai vreo lucrare pe la organele de stat si te-au molipsit baietii veseli sau ai primit vreo vizita de la garda si esti inca nervos?

expertparchet
23.01.2007, 21:31
Viorle pe mine nu are cum sa ma viziteze garda sau ITM-ul inca 5 ani de acum incolo...Ca nu stau mult intr-un loc si nici nu lucru cu trusturile mari de constructii ca astia in general sun tepari sau semitepari sau smcheri asa ca mai bine lucru cu PF,firme mici,clienti recomandati care intotdeauna platesc la terminarea lucrarii fara exceptii...

LucianDr.
24.01.2007, 07:11
Cand am spus diriginte de santier si m-am referit ca eu am verificat totul. Nu am avut dirginte de santier pe acte si nici nu m-a obligat vre-un inspector sa am asa ceva. Inspectorii care mi-au venit s-au uitat sa vada daca am proiect, etc. In proiect nu scrie nicaieri ca e nevoie de un inspector de santier. O fi si asta o meserie pt unul care sta si supravegheaza dar eu nu dau banii la trantori. La munca cu voi. Si cel mai bun diriginte de santier este seful de echipa.

Maestrul Max
24.01.2007, 14:12
Iara imi permit sa-ti atrag atentia sa nu mai dai sfaturi rele. Observ ca mai ai foarte multe de invatat in domeniul constructiilor.

Un diriginte de santier este autorizat de inspectoratul in constructii si are dreptul sa dea solutii practice pe cand un sef de echipa nu.
Un diriginte de santier: economie de materiale, reducerea costurilor de constructie, consultanta de specialitate, siguranta constructiei.

O intrebare : cate procese verbale, semnate de tine, ai pentru lucrari ascunse ?

Seni
24.01.2007, 15:56
in plus......, dirigintele de santier vegheaza la respectarea proiectului de catre seful de echipa.....
in nici-un caz nu exista compatibilitati intre cei 2.
legislatia cere existenta acestui diriginte.....

KATALIN
26.01.2007, 21:29
Stimate coleg DOGARU BOGDAN,
in momentul de fata am casa la rosu.P+1.
am ridicat-o in regie proprie.am lucrat sambata si duminica si dupa orele de serviciu eu socrul meu si 2,3 colegi de serviciu.
daca vrei sa nu ai bataie de cap si depinde unde construiesti.legea este aceiasi doar ca in unele localitati e mai "moale"in constanta nu se prea poate.
proiectantul i-ti stabileste programul de control pe faze.
eu am respectat proiectul intocmai,am chemat proiectantul si dirigintele de santier la toate etapele impuse in proiect.am contactat telefonic proiectantul ori de cate ori consideram ca nu am inteles bine ce anume cere in proiect.
sincer au fost etape la care vroiam sa apelez la echipe de constructori dar,langa mine se mai construiesc doua case si la ce am vazut m-am lecuit.
un mic exemplu:eu am recuperat din cofraje cam 80%,vecinii mei cu meseriasi cam 30%.
un diriginte de santier cu bun simt nu cere mai mult de 400 euro pentru a verifica si semna procesele verbale pentru lucrari ascunse,iar arhitectul si structuristul sunt cam obligati sa verifice etapele pentru ca la final la receptie este necesara si semnatura lor.

KATALIN
26.01.2007, 21:46
un sfat pentru DOGARU BOGDAN:sa nu faci economie la marca betonului si la armatura acestuia.

STIMATE EXPERTPARCHET:ce ti-au facut domnule cei ce lucreaza in regie proprie ca nu suntem multi.din cunoscutii mei cam 2 din 10 fac singuri lucrari in casa restul apeleaza la meseriasi.
si apropo de firme.am luat legatura cu firme de instalatii electrice si pentru instalatia casei vor intre 1800-2300 ron doar manopera fac traseele cum stiu ei ca sunt autorizati si nici unul nu vrea sa cositoreasca legaturile ca acum se lucreaza cu morsete.
asa ca am inceput sa fac singur instalatia,am studiat normele in vigoare,am luat legatura cu un proiectant si platesc 250 ron pentru proiect si platesc unui electrician autorizat 200 ron pentru verificare instalatie si masurare priza de pamant.
si uite asa voi rezolva inca o problema din cele "n"cate mi-au ramas.

expertparchet
26.01.2007, 23:03
KATALIN e bine ca ai timp sa construiesti pas cu pas . :D

KATALIN
26.01.2007, 23:21
am timp sa construiesc pas cu pas deoarece nu am bani sa construiesc tot odata si nu-mi permit sa-mi iau liber de la munca pentru ca as intrerupe "fluxul financiar".in rest stau cu sacrificii dar,cred ca merita.
de la apartament de 56mp la casa de 120mp locuibili si 200mp spatiu verde cred ca merita sacrificiul.
sa ne dea DOMNUL sanatate si mintea romanului de pe urma!

expertparchet
27.01.2007, 00:13
Asteptam poze cand va fi gata.

Baboo
27.01.2007, 09:48
un sfat pentru DOGARU BOGDAN:sa nu faci economie la marca betonului si la armatura acestuia.

STIMATE EXPERTPARCHET:ce ti-au facut domnule cei ce lucreaza in regie proprie ca nu suntem multi.din cunoscutii mei cam 2 din 10 fac singuri lucrari in casa restul apeleaza la meseriasi.
si apropo de firme.am luat legatura cu firme de instalatii electrice si pentru instalatia casei vor intre 1800-2300 ron doar manopera fac traseele cum stiu ei ca sunt autorizati si nici unul nu vrea sa cositoreasca legaturile ca acum se lucreaza cu morsete.
asa ca am inceput sa fac singur instalatia,am studiat normele in vigoare,am luat legatura cu un proiectant si platesc 250 ron pentru proiect si platesc unui electrician autorizat 200 ron pentru verificare instalatie si masurare priza de pamant.
si uite asa voi rezolva inca o problema din cele "n"cate mi-au ramas.

Morsetele.. o mare porcãrie , dupã pãrere mea. Nu fac contactul ferm dar reduc manopera. Pe când cositoritul cositoritul o mãreºte.

Care e preþul pe la voi la instalaþii electrice ? Se estimeazã pe loc de prizã, pe loc de lampã, sau se face devizul dupã normativ, dupã norma de timp necesarã?
Dacã tot sau dat preþuri la celelalte lucrãri, vã propun sã dãm preþuri ºi la lucrãri electrice.
Ex. pe la noi: 1 prizã=40-45 ron; 1 lampã=50ron.
Sal'tare

altexxus
30.01.2007, 08:44
si totusi un raspuns ferm si in tema as dori si eu. Din 2007 se poate face casa in continuare in regim propriu sau e nevoie de contract cu firma de constructii. Nu de alta dar as dori acum cand vine caldura sa ma apuc de o casuta si nu cunosc exact d.p.d.v. legislativ daca ma pot apuc in regim propriu sau nu (chestiune financiara).

nico30
30.01.2007, 19:22
si totusi un raspuns ferm si in tema as dori si eu. Din 2007 se poate face casa in continuare in regim propriu sau e nevoie de contract cu firma de constructii. Nu de alta dar as dori acum cand vine caldura sa ma apuc de o casuta si nu cunosc exact d.p.d.v. legislativ daca ma pot apuc in regim propriu sau nu (chestiune financiara).
se poate pina la 1 martie cind am inteles ca apare o lege.
acum totul este relativ daca se si promulga aceasta lege.
pina atunci daca o incepi poti continua.
a, si nu uita sa pastrezi toate facturile pt cei de la disciplina in constructii ca ti le vor cere daca vin in control(si certif de conformitate)

altexxus
31.01.2007, 08:31
merci .... nu cred ca o sa ma apuc pana atunci dar vom vedea ce se va intampla ...gasim niste portite ...

M@RiuS
31.01.2007, 09:37
Stimati colegi, am si eu o mare nelamurire legislativa, am fost la arhitect sa-mi faca proiectul de casa toate bune si frumoase ne-am intels la 1000 e proiectul si ieri ma cheam sa-mi zica ca daca vreau si "Proiectul tehnic" mai trebuie sa achit inca vre-o 700 e, vazand ezitarea mea mi-a oferit mai multe alternative:
-fie imi face doar proiectul arhitectonic + avize +proiecte instalatii si cica ar merge fara proiect tehnic dar trebuie sa am echipa buna
-fie imi face PT doar la fundatie si ii dau vre-o 200e in plus
-fie merg eu la un inginer sa-mi facaPT
-fie ii dau 500e si imi face PT la fundatie (beci) placa stalpi planseu centura

azi trebuie sa-i dau un raspuns, chiar se poate emite autorizatia de constructie fara PT? ce parere aveti de preturile de mai sus ? casa are o suprafat desfasurata decca 260 m2

multumesc

Baboo
31.01.2007, 12:45
Stimati colegi, am si eu o mare nelamurire legislativa, am fost la arhitect sa-mi faca proiectul de casa toate bune si frumoase ne-am intels la 1000 e proiectul si ieri ma cheam sa-mi zica ca daca vreau si "Proiectul tehnic" mai trebuie sa achit inca vre-o 700 e, vazand ezitarea mea mi-a oferit mai multe alternative:
-fie imi face doar proiectul arhitectonic + avize +proiecte instalatii si cica ar merge fara proiect tehnic dar trebuie sa am echipa buna
-fie imi face PT doar la fundatie si ii dau vre-o 200e in plus
-fie merg eu la un inginer sa-mi facaPT
-fie ii dau 500e si imi face PT la fundatie (beci) placa stalpi planseu centura

azi trebuie sa-i dau un raspuns, chiar se poate emite autorizatia de constructie fara PT? ce parere aveti de preturile de mai sus ? casa are o suprafat desfasurata decca 260 m2

multumesc

Ce vrea sã fie ,,proiectul tehnic" înafara instalaþiilor? Calculul de rezistenþã a construcþiei ? Pãi dacã e aºa, mie mi se pare cel mai important dintre toate! :!:

Sal'tare!

VYS
31.01.2007, 13:05
Proiectul cuprinde urmatoarele piese scrise si desenate:

Faza PAC (pt. Autorizare): (2 ex.)
Arhitectura, piese scrise si desenate
Rezistenta, piese scrise (plan fundatii) si piese desenate
Scheme instalatii, piese scrise si desenate
Referate verificatori pentru rezistenta, siguranta in exploatare, igiena si sanatatea oamenilor, protectia mediului, higrotermica
Deviz estimativ (pentru stabilirea valorii care se taxeaza de Autoritatea Locala la inceperea lucrarilor)
Fisa tehnica anexa cererii pentru emiterea autorizatiei de construire, foi de capat, foi de semnaturi (in original).
Documentatiile necesare avizelor cerute prin certificatul de urbanism.

Proiectul Tehnic si Detaliile de Executie, (3 ex.)
Arhitectura, piese scrise si desenate, detalii: planuri, fatade, sectiuni, detalii, tablouri de tamplarie
Rezistenta, piese scrise si desenate, detalii: planuri fundatii, planuri placi beton armat, palnuri cofraje, detalii de armare, extrase de armare
Instalatii, piese scrise si desenate, detalii: Instalatii apa, canalizare, termice, electrice, gaze
Referate verificatori atestati MLPAT
Liste de cantitati de materiale (Antemasuratoare), pentru toate specialitatile.

Proiect amenajari interioare (3 ex.)

Detalii amenajari interioare: desfasurari de pereti, stereotomii piatra, gresie, faianta, parchet, planuri plafoane false, studii iluminare, proiecte mobilier fix (mobilier bucatarie, debarale, dressing-room, etc), asistenta alegere materiale finisaje
Contine Anteproiectul.

Asta ar fi o oferta la un pret de 30 EURO/mp

VYS
31.01.2007, 13:14
O structura a costurilor, medie:

1.Proiectare, dirigentie etc 4 %
2. Structura 36 %
3. Zidaria 7 %
4. Instalatii 9 %
5. Finisaje 44 %

M@RiuS
31.01.2007, 14:31
ok totusi nu inteleg, proiectul tehnic este optional ? pt. ca vad ca doar cel de arhitectura si proiectel de instalatii sunt obligatorii

Baboo
31.01.2007, 15:25
Mersi Viorele !
Eu n-am construit (faza cu proiecte ºi aprobãri înce pând de la fundaþie) ºi nici nu cred cã o voi mai face!
Dar poate cã fiicã-mea se va apuca, pe mai încolo!!!

Sal'tare!

expertparchet
31.01.2007, 16:26
M@rius pai la 260 m construiti nu ai sa dai si cei 700euro. Rusinica..... Doar nu vrei sa faci o casa asa mare dupa cum I taie capul pe constructori? :twisted: Eu nu as avea curajul sa construiesc ditamai casocul fata Proiect Tehnic cu detalii de executie?? Si oricum nu mi-se pare mult la 260m/p desfasurati.

KATALIN
31.01.2007, 21:09
M@RIUS.
eu am ridicat casa la rosu respectand proiectul inclusiv am anuntat inspectia de stat in constructii si nu mi-au cerut decat sa am diriginte de santier,nimic altceva.
proiectul tehnic este necesar pentru detalii dar un constructor stie sa citeasca p.a.c.si cred ca este sufucient.
eu pentru siguranta mea am recitit anunite manuale pentru a-mi aminti de cofraje,raza la care se indoaie fierul beton,modul de asezare armatura in cofraj,etc.
acum studiez instalatii electrice.
daca faci in regie proprie cere detalii si sunt sigur ca vei primi raspunsuri.

KATALIN
31.01.2007, 21:16
te-ai speriat BABOO?
cand sapam la fundatie credeam ca e cel mai greu.
cand faceam umplutura din "camere" credeam ca e cel mai greu.
acum cred ca cel mai greu a fost la turnarea centurilor si grinzilor de la etaj.
si stii ce cred? ca greul deabia de acum incepe ....cu finisarile.

Baboo
31.01.2007, 22:01
te-ai speriat BABOO?
cand sapam la fundatie credeam ca e cel mai greu.
cand faceam umplutura din "camere" credeam ca e cel mai greu.
acum cred ca cel mai greu a fost la turnarea centurilor si grinzilor de la etaj.
si stii ce cred? ca greul deabia de acum incepe ....cu finisarile.

Nu mã sperii eu aºa uºor. Doar cã au fost momente când prin hârtie nu a trecut glonþul, iar dacã ºtii niºte chestii de ordin general economiseºti niºte timp (umbli pe cãrãri care au fost bãtãtorite).

Vãd cã te-ai apucat sã studiezi instalaþii electrice. Dacã pot sã te ajut...spune! Mã mai pricep ºi eu

M@RiuS
01.02.2007, 09:17
pana la urma m-am inteles cu arhitectul si fac si proiectul tehnic

expertparchet
01.02.2007, 09:42
Bine si faci. E mai bine si mai sigur asa.

ciubuc1c
03.01.2012, 11:48
atata timp cat respecti proiectul de constructie si ai autorizatie eliberata nu poate sa iti impuna nimeni sa iei echipe autorizate care te seaca de bani si fac niste strambaturi si o zidarie de te doare capul.eu am facut-o singur ajutat de 2-3 baieti,dupa care m-am dus la primarie am facut cerere pt receptia finala si in o saptamana mi-au dat-o.

john25
03.01.2012, 21:37
din toti cei care au construit in regie proprie citi au curajul sa recunoasc prin ce au trecut,citi dintre ei au nimerit meseriasii care cit de cit aveau ceva habar,o constructie in regie proprie poate avea nenumarate defecte de executie 0 garantia lucrarii,la un moment poate sa fie mai costisitoare decit o casa construita cu o firma specializata.

Cristian-Ioan
03.01.2012, 22:45
Regie proprie, ok dar ce inseamna regie proprie? Pentru unii inseamna una pentru altii altceva. In principiu costurile sint serios reduse in cazul unei case in regie proprie dar parerea mea este ca presupune mai multe:
- prezenta aproape permanenta a proprietarului pe santier
- aprovizionarea cu materiale facuta de proprietar si nu de mesteri
- folosirea unui beton totusi preparat in statie si preferabil turnat cu pompa in zonele sensibile si care presupun continuitate (stalpi, grinzi, fundatie, placa, aproape peste tot)
- o colaborare foarte buna cu arhitectul/proiectantul si dirigintele de santier a caror prezenta trebuie sa fie asigurata la toate etapele importante
- o buna paza a materialelor si evitarea depozitarii acestora in cantitati mari la indemana echipei.
- prezenta beneficiarului la livrarea materialelor
Evident nu se pune problema acordarii garantiei, insa intrebarea este, care e garantia unui SRL ce raspunde in limitele legale si care oricum poate sa nu mai existe peste 3-4 ani(daca nu mai devreme). Ori nu toti isi permit sa construiasca cu firme mari.
Uneori construirea in regie proprie poate fi o solutie insa in mod cert pentru ca sansele de reusita sa fie mai mari implica un efort mai mae din partea beneficiarului.

SutoAndras
08.01.2013, 08:20
Firma are foarte multe avantaje:
1.iti aduce ce este mai ieftin si ti le factureaza la preturi de marfa top
2.betonul ti-l aduce cu cifa ca ala e "bun" si autorizat.la casa Eliad bucuresti ,la restaurare din 10 cife nu a nimerit una reteta si dupa fiecare intoarcere de mostre se mai folosea un pic picamarul.
cel mai bun e lucru facut de tine pentru tine .
3.iti face pereti din poroterm cu rost de 5cm si material pus doar in mijloc ,pe laterale zero.zidaria vietii
4.se factureaza gipscarton knauf si se aduce in santier ips carton de pe FUndeni din acela chinezesc.
Si exemplele pot continua.