Instalatie electrica prin tavan din gipscarton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Kikone
    Incepator
    • 17.ian.2007
    • 9

    Instalatie electrica prin tavan din gipscarton

    Hello....
    Cred ca am nimerit unde trebuie
    Am un apartament cu 2 camere pe care m-am apucat sa-l renovez singur de la zero.La instalatia electrica m-am gandit si am sa-mi fac una noua, cea veche o sa ramana in perete, nu o sa o mai folosesc.
    Pt instalatia noua imi fac un tavan fals din rigips pe unde o sa trag toate cablurile, de curent, internet, tv, telefon etc.(am sapat santuri in pereti pe unde o sa cobor firele si am facut si doze noi pt prize, intrerupatoare,etc)
    Micile mele nelamuriri:
    1) are ceva daca folosesc cablu din trei fire masive direct cimentat in perete sau trebuie tras prin tub?

    2) la ramificatiile pt prize sau lumina trebuie sa-mi fac doze in tavan sau se pot cositori sau izola?

    3) am optat pt 5 sigurante:
    - 1 (priza) de forta pt bucatarie(frigider,aragaz electric etc)
    - 2 (priza) de forta pt baie(masina spalat, jacuzii)
    - 3 (priza) normala (living+dormitor)
    - 4 (lumina) dormitor si living
    - 5 (lumina) baie+hol+debara+bucatarie
    Poate mai aveti sfaturi si idei.Va multumesc.
    Eu am 25 de ani si asta este viziunea mea de economist
    Multumesc
  • mutilaila
    Membru Marcant
    • 11.oct.2006
    • 903

    #2
    de ce nu faci ca la carte? inst in perete prin tuburi si cu doze la vedere?
    este cel ma sigur

    Comentariu

    • Kikone
      Incepator
      • 17.ian.2007
      • 9

      #3
      Thanks for reply
      Pai vreau sa fie estetic si deja am sapat santurile si am dat si gauri pt dozele de la prize si intrerupatoare iar cablurile le pun direct prin sans(am cablu cu fire masive din cupru care nu necesita tubulatura).
      La ramificatii nu o sa folosesc doze, o sa cositoresc cablurile si le izolez.
      Azi am cumparat tablou pt 6 sigurante(4 prize si 2 lumina).
      Sper sa iasa cum mi-am propus.
      Daca mai sunt idei , le astept cu interes.

      Comentariu

      • mutilaila
        Membru Marcant
        • 11.oct.2006
        • 903

        #4
        La ramificatii nu o sa folosesc doze, o sa cositoresc cablurile si le izolez
        asta nu este bine!
        foloseste doze si ptr ramificati

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Daca tragi cablurile prin perete fara tub in cazul unei defectiuni , sau a unor modificari in timp acestea nu pot fi inlocuite. Legaturile cositorite sunt cele mai fiabile si au rezistenta electrica mai mica ceea ce e bine(asta se intampla considerand ca le cositoresti bine), insa e mai mult de lucru la ele. Unde cositoresti si sunt ramificatii pune doza!

          Alte idei mai poti gasi si aici ca subiectul s-a mai discutat: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...ght=cositorite
          Poti sa nu te complici(nu vad scopul) ca sa imparti circuitul de lumini pe mai multe sigurante. Singura priza care trebuie sa o ai separat si eventual sa ai un sistem de protectie suplimentar este cea montata in baie. Mare atentie!

          Foloseste cu incredere functia "Cautare"!
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            #6
            Postat în original de Kikone
            Thanks for reply
            Pai vreau sa fie estetic si deja am sapat santurile si am dat si gauri pt dozele de la prize si intrerupatoare iar cablurile le pun direct prin sans(am cablu cu fire masive din cupru care nu necesita tubulatura).
            La ramificatii nu o sa folosesc doze, o sa cositoresc cablurile si le izolez.
            Azi am cumparat tablou pt 6 sigurante(4 prize si 2 lumina).
            Sper sa iasa cum mi-am propus.
            Daca mai sunt idei , le astept cu interes.
            Ce faceti daca se arde un fir din calbu ?
            Spargeti tot si schimbati cablul. Montati cablul in tub si folositi doze de ramificatie.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Kikone
              Incepator
              • 17.ian.2007
              • 9

              #7
              Pai am intrebat si eu in jur si la cablurile pe care le folosesc ( 1,5 pt lumina si 2,5 pt prize) e putin probabil sa se arda.
              Iar firele daca le cositoresc si le izolez bine chiar nu vad unde poate apare problema.
              Acum daca luam prin absurd se pot intampla multe dar eu mi-am asumat prin proiectul meu un risc scazut.
              Merci pt reply.

              Comentariu

              • mutilaila
                Membru Marcant
                • 11.oct.2006
                • 903

                #8
                dupa cum spuneam ,pune doze.este cel mai bine.nu fa lucru de mintuiala!e ca si cum ai faceo casa super care este la standard si in loc de geam ai pune nylon

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  #9
                  Poti sa faci si asa cum vrei tu, daca nu ai de gand sa faci modificari ulterioare in instalatie, respectand niste principii la executia ei,(evitarea supraincarcarii circuitelor, legaturi bune in doze, si nu in ultimul rand aparataj de calitate care sa elimine cotactele imperfecte care duce la incalzire si distrugerea izolatiei conductorelor). Singura problema in ce ai descris tu este circuitul de forta din baie, nu stiu ce baie ai si daca iti permite sa amplasezi in ea si masina de spalat, si sa respecti si normativul I7.Postez mai jos o parte din normativul I7 care se refera la executia instalatiei fara tub de protectie, cu conductor punte.

                  "E. Pozarea conductelor punte (INTENC etc.)
                  5.1.131. Conductele punte cu izolaþie ºi manta din PVC se utilizeazã în încãperi din clasele de mediu AD1 (U0), AD2 (U1), BA (EE 5), BE1a (D), BE1b (E) ºi BE 2 (C), la temperaturi ale mediului prevãzute în standardul de produs.
                  5.1.132. Conductele punte trebuie montate înglobat în tencuialã sau instalate în golurile canalelor elementelor din beton.
                  Se admite utilizarea conductelor punte din montaj aparent numai pe trasee ferite de deteriorãri mecanice, în încãperi din categoriile BE1a (D) ºi BE1b (E).
                  5.1.133. Conductele punte se monteazã pe sau în elementele de construcþie incombustibile clasa CA1 (C0). Dacã aceastã condiþie nu se poate respecta, se aplicã prevederile art. 3.3.9.
                  5.1.134. Conductele punte normale montate sub pardoseli peste planºee incombustibile, pe pardoseala incombustibilã a podurilor, sau în izolaþia incombustibilã a teraselor sau acoperiºurilor, trebuie sã fie protejate cu mortar de ciment, împotriva deteriorãrilor mecanice. Conductele punte speciale (cu manta întãritã), montate sub pardoseli incombustibile, peste planºee incombustibile, nu necesitã protecþie cu mortar de ciment.
                  5.1.135. Se interzice montare a conductelor punte pe suprafaþa de zidãrie a coºurilor, pe suprafaþa panourilor radiante sau pe alte suprafeþe calde similare.
                  5.1.136. La alegerea traseelor conductele punte trebuie respectate prevederile art. 5.1.90. ºi 5.1.91.
                  5.1.137. Conductele punte se monteazã pozate într-un singur strat.
                  5.1.138. La montarea îngropatã, conductele punte trebuie acoperite cu un strat tencuialã de minim 1 cm.
                  5.1.139. Curbarea pe lat a conductelor INTEC se face cu o razã de curburã cel puþin egalã cu de 4 ori diametrul exterior al acestora, tãindu-se puntea dintre conducte pe o lungime aproximativ egalã cu de douã ori raza de curburã.
                  5.1.140. Pentru conductele punte se utilizeazã doze de tip special, plate.
                  Se admite ºi folosirea dozelor metalice pentru tuburi, cu condiþia ca la intrarea în doze a conductelor punte sã se asigure protecþia acestora prin tuburi din PVC.
                  5.1.141. În dozele de aparat ºi de derivaþie, la conducta punte se lasã capete de rezervã de minimum 70 mm, iar la locurile pentru legarea corpurilor de iluminat, de cel puþin 150 mm.
                  5.1.90. Tuburile ºi þevile se instaleazã pe trasee verticale ºi/sau orizontale. Se admit excepþii în cazurile în care, justificat, astfel de trasee nu pot ºi realizate (de ex. la casa scãrii).
                  Se admit trasee oblice (pe drumul cel mai scurt) ºi în cazul tuburilor montate peste planºee sau înglobate în beton precum ºi la traseele golurilor din planºee ºi din panouri din beton.
                  Se admit trasee oblice ºi în cazul planºeelor din lemn, dar cu utilizarea obligatorie a tuburilor metalice pozate aparent.
                  5.1.91. Se recomandã ca în încãperi de locuit ºi similare, traseele tuburilor orizontale pe pereþi sã fie distanþate la circa 0,3 m de plafon.
                  5.1.22. Trecerea conductelor ºi barelor electrice prin elemente de construcþii din materiale incombustibile clasa CA1 (C0) se executã în urmãtoarele condiþii:...
                  Conductele punte (INTENC) se protejeazã în tuburi pe porþiunea de trecere"
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • adyr
                    Incepator
                    • 31.ian.2007
                    • 5

                    #10
                    Eu a trebuit sa mai montez o priza in casa si din una existenta am plecat cu firele pentru cea de a doua, firele le-am rasucit si apoi lipit f.f. bine cu fludor peste lipitura am tras un varnis termoretractant apoi am izolat cu banda PVC.
                    in cazul ca se intampla ceva la unul din fire am acces intrucat inaditura este in spatele prizei.

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #11
                      Unele prize, din cele calitative, au prevazuta din constructie varianta de iesire catre o alta priza. Au practic 6 borne de legatura, 3 intrari (Faza, Nul, Masa), si 3 iesiri.

                      Comentariu

                      • Kikone
                        Incepator
                        • 17.ian.2007
                        • 9

                        #12
                        Multumesc pt sugestii...

                        LA baie o sa am o cada cu hidromasaj si masina de spalat.
                        Prizele pt alimentarea cazii si a masini sunt inafar baii iar cablurile o sa lescot prin perete si apoi o sa le bag in priza, deci practic nu o sa am prize in baie, doar cablu.

                        Comentariu

                        • cristipescaru
                          Membru
                          • 25.ian.2007
                          • 108

                          #13
                          pana acum de 50 ani nu sau lipit firele ,acum dece trebue neaparat lipite .daca sunt rasucite bine?

                          Comentariu

                          • dmugurel
                            Membru marcant
                            • 14.feb.2006
                            • 306

                            #14
                            Atentie la cada! Trebuie obligatoriu montata protectie diferentiala de maxim 30mA, unele cazi au in chitul de montaj asa ceva, la altele trebuie sa cumperi tu.
                            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                            Comentariu

                            • Kikone
                              Incepator
                              • 17.ian.2007
                              • 9

                              #15
                              Merci....

                              Azi am cam finalizat de tras cablurile. Am avut un electrician bun langa care am stat tot timpul si am vazut ca a facut imbinari bune, prin rasucire fara sa le mai cositorim.
                              Este al doilea electrician de meserie cu care ma consult si la fel mi-a zis ca nu as avea probleme la instalatie.
                              Si mai e ceva, daca lasam instalatia veche care era din cablu masiv de aluminiu si avea doze la imbinari era mult mai rau.Vreau sa va zic ca erau doar 2sau 3 circuite inainte fata de 6 acuma si firele care normal trebuiau sa fie in perete prin tuburi nu am reusit sa lescot, am tras de ele prin toate dozele si prin toate gaurile si nu au iesit.Deci va dati seama ce s-ar fi intamplat daca se ardea undeva in perete...
                              Asa macar stiu unde sunt, stiu in tavan unde am imbinarile si daca chiar e vreo problema e f usor de rezolvat.
                              Multumesc inca odata.

                              Comentariu

                              Procesare...