montare cablu alimentare, legal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    montare cablu alimentare, legal

    Datele problemei: se da un apartament de 3 camere, intr-un bloc obisnuit; siguranta comuna si contorul se gasesc intr-o camaruta pe scara blocului; panoul cu siguranta pt lumini si prize se gaseste in apartament

    La momentul actual exista tensiune, totul functioneaza, nu am probleme. Am abonament, contorul e sigilat, exact ca orice abonat casnic

    Ce vreau sa fac: vreau sa schimb (nu eu, personal) cablul de alimentare de la contor pana la mine in apartament. Cablurile vechi sunt OK, sunt trase prin pereti. Intrucat sunt greu de schimbat, vreau sa trag altul prin exterior, pe casa scarii.

    Vreau sa pun un cablu cu niste conductori mai grosi intrucat voi cumpara niste consumatori mai mari (4-5kW). Probabil ca se va pune 3*6mm2

    Intrebare: la cine trebuie sa apelez astfel incat sa fac treaba asta legal? Am auzit de la unii ca ar trebui chemati cei de la Electrica... mai concret unde apelez? Se poate face treaba asta cu electricieni autorizati, adica cu firme private? Ce alte formalitati sunt necesare?

    Cat ar costa treaba asta, avand in vedere ca am de pus cca 20 m de cablu, plus de strapuns un planseu?

    Am mai intrebat cunoscuti, dar toti m-au trimis la electricieni despre care s-a dovedit ca nu imi pot lasa nici o hartie la mana. Daca faci ceva legal, imi trebuie o hartie, macar o factura, un proces verbal, ceva. Ideea e ca nu vreau sa vina cineva de la Electrica sa zica _ca am intervenit neautorizat la instalatie...

    Stiu ca treaba in sine nu e grea, in fapt e simpluta, imi trebuie pe cineva care sa imi lase o hartie la mana. Am intrebat si administratorul blocului si tot nu m-am lamurit. Nu stiu daca e suficienta o firma privata, sau daca trebuie si acordul scris al celor de la Electrica, poate trebuie vreun proiect, vreun proces verbal sau altele asemenea....
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Instalatia de la bornele contorului va apartine.
    Interventia la instalatia proprie trebuie sa se faca de catre persoane/ firme autorizate.
    Cu stima.

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Postat în original de MaistrulMax
      Instalatia de la bornele contorului va apartine.
      Interventia la instalatia proprie trebuie sa se faca de catre persoane/ firme autorizate.
      Stati putin, sa zicem ca dupa cotor instalatia e a mea. Mai sunt alte probleme:

      Din coloana principala, se ramifica firele de alimentare, care trec prin siguranta mea (bine, nu toate), apoi prin contor. Si ale atrebuie schimbate, ca sunt prea subtiri, si din aluminiu. Alea sunt inainte de contor si sunt (cred) proprietatea Electrica. Cu alea ce fac?

      Pana la urma, ma pot duce la o firma autorizata? Este suficient? Imi puteti recomanda una? Si cam cat m-ar duce lucrarea, ca bani?

      Multumesc

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #4
        Delimitarea intre insltalatia de utilizare si instalatia de alimentare este borne iesire contor.Problema este sigiliul borne contor. 100 % legal, te duci la operatorul de retea(electrica in cazul tau), faci cerere pentru demontarea si montarea ulterioara a contorului ( in cerere treci clar motivul, si durata de care ai nevoie), te costa in jur de 70 ron. Mai intervine o problema, "Intrucat sunt greu de schimbat, vreau sa trag altul prin exterior, pe casa scarii", ar trebui sa ai acceptul tuturor coproprietarilor de pe scara.
        "Din coloana principala, se ramifica firele de alimentare, care trec prin siguranta mea (bine, nu toate), apoi prin contor. Si ale atrebuie schimbate, ca sunt prea subtiri, si din aluminiu. Alea sunt inainte de contor si sunt (cred) proprietatea Electrica. Cu alea ce fac? " Cu alea nu faci nimic, daca cedeaza dai telefon la deranjamente si se rezolva pe loc, pe cheltuiala lor.
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          OK, m-am mai luminat.
          Acordul cred ca il voi putea obtine de la macar 2-3 vecini, ca, altfel, pe toata scara sunt vreo 40 de apartamente...

          Cu firele m-am lamurit. Inteleg ca: pasul 1) chem autorizatul, monteaza cablurile pana la contor; pasul 2) fac cerere la Electrica pt montare/demontare si ei vin si le leaga. Banuiesc ca mi se va da ceva la mana (foaie cu stampila)...

          Inca ceva: totusi, pe contorul meu scrie 40A; eu voi trage 30, maxim. Mentionez ca este un contor nou electronic (cu LEDuri in loc de roata) Ala o tine 40A sau face poc la 25?

          Multumesc pentru clarificari. Despre preturi ce stiti?

          Comentariu

          • dmugurel
            Membru marcant
            • 14.feb.2006
            • 306

            #6
            Eu spuneam la prima postare sa fi 100% legal. Cat despre acordul vecinilor..., nu te mai chinui nu are rost si todeauna se gaseste unul mai .Daca ai probleme le spui ca sa intrerupt si ai ramas fara curent, caz de forta majora a trebuit sa repari cumva.Eu recomand sa schimbi vechile conductoare prin tuburi, e mai ieftin si mai estetic, nu mai ai probleme cu vecini. Le tragi pe cele vechi afara lasind ultimul conductorul de protectie "PE" din cupru de care legi noile conductoare sau legi sonda de tragere, dupa care ulterior tragi noua coloana. Nu are cum sa fie de de 20 m lungime fara sa fie doze intermediare pe traseu. Recomand totusi daca folosesti conductori de 6 mm2 sa folosesti conductor MYF pt a putea fi tras mult mai usor.
            Contorul rezista la 40 A dar electrica limiteaza consumul tau la 25A sau maxim 32A in regim monofazat.Daca pozezi un cablu nou, fi atent la traseul coloanelor de curent...sa nu trebuiasca sa faci aceasi operatie pe gratis , la un alt vecin.
            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              OK, m-am mai luminat.
              Acordul cred ca il voi putea obtine de la macar 2-3 vecini, ca, altfel, pe toata scara sunt vreo 40 de apartamente...

              Cu firele m-am lamurit. Inteleg ca: pasul 1) chem autorizatul, monteaza cablurile pana la contor; pasul 2) fac cerere la Electrica pt montare/demontare si ei vin si le leaga. Banuiesc ca mi se va da ceva la mana (foaie cu stampila)...

              Inca ceva: totusi, pe contorul meu scrie 40A; eu voi trage 30, maxim. Mentionez ca este un contor nou electronic (cu LEDuri in loc de roata) Ala o tine 40A sau face poc la 25?

              Multumesc pentru clarificari. Despre preturi ce stiti?

              Comentariu

              • geny
                Membru
                • 30.ian.2007
                • 149

                #8
                Re: montare cablu alimentare, legal

                [quote="gogu_ologu"]In primul rand orice modificare a instalatiei electrice de utilizare se face de catre persoane autorizate si pe baza de proiect. Daca ai consumatori care depaseste puterea instalata initiala ( cea care a fost trecuta in contractul initial) trebuie sa faci cerere la electrica pentru suplimentare de putere. Acestia vor verifica daca instalatia de alimentare a blocului suporta marirea de putere ceruta, in caz contrar va trebuii sa redimensioneze instalatia de alimentare pe cheltuiala ta. In privinta contorului nu trebuie sa iti faci griji, acesta va rezista. Pentru un curent maxim de 25A trebuie sa ai un consumator cu o putere de aproximativ 5 kW. In concluzie, trebuie sa ajungi la electrica si sa le spui ce vrei sa faci.

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Re: montare cablu alimentare, legal

                  Am ajuns la Electrica zilele trecute.
                  Mi-au spus ca pot consuma max. 5kW ceea ce e OK

                  Pentru schimbarea cablului voi apela la un autorizat. Deocamdata am apelat la unul care m-a trimis la altul, care nu cred ca era autorizat, in fine, asta este. Electricianul ar trebui sa imi prezinte autorizatia, nu?

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Re: montare cablu alimentare, legal

                    Am ajuns la Electrica zilele trecute.
                    Mi-au spus ca pot consuma max. 5kW ceea ce e OK

                    Pentru schimbarea cablului voi apela la un autorizat. Deocamdata am apelat la unul care m-a trimis la altul, care nu cred ca era autorizat, in fine, asta este. Electricianul ar trebui sa imi prezinte autorizatia, nu?

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Re: montare cablu alimentare, legal

                      Am ajuns la Electrica zilele trecute.
                      Mi-au spus ca pot consuma max. 5kW ceea ce e OK

                      Pentru schimbarea cablului voi apela la un autorizat. Deocamdata am apelat la unul care m-a trimis la altul, care nu cred ca era autorizat, in fine, asta este. Electricianul ar trebui sa imi prezinte autorizatia, nu?

                      Comentariu

                      • geny
                        Membru
                        • 30.ian.2007
                        • 149

                        #12
                        Re: montare cablu alimentare, legal

                        Postat în original de gogu_ologu
                        Am ajuns la Electrica zilele trecute.
                        Mi-au spus ca pot consuma max. 5kW ceea ce e OK

                        Pentru schimbarea cablului voi apela la un autorizat. Deocamdata am apelat la unul care m-a trimis la altul, care nu cred ca era autorizat, in fine, asta este. Electricianul ar trebui sa imi prezinte autorizatia, nu?
                        Electricianul autorizat are o legitimatie de " electrician autorizat" eliberata de ANRE si care trebuie sa fie vizata la zi. In afara de asta trebuie sa aiva autorizatie eliberata de primaria de care apartine si sa fie inregistrat la camera de comert pentru a platii impozit pe venit. Daca toare acestea sunt OK trebuie sa sti in regulamentul de autorizare electricieni este specificat faptul ca lucrarile in instalatiile electrice se fac numai pe baza de proiect, asa ca ramane sa stabilesti ce vei face.

                        Comentariu

                        • geny
                          Membru
                          • 30.ian.2007
                          • 149

                          #13
                          Re: montare cablu alimentare, legal

                          Postat în original de gogu_ologu
                          Am ajuns la Electrica zilele trecute.
                          Mi-au spus ca pot consuma max. 5kW ceea ce e OK

                          Pentru schimbarea cablului voi apela la un autorizat. Deocamdata am apelat la unul care m-a trimis la altul, care nu cred ca era autorizat, in fine, asta este. Electricianul ar trebui sa imi prezinte autorizatia, nu?
                          Electricianul autorizat are o legitimatie de " electrician autorizat" eliberata de ANRE si care trebuie sa fie vizata la zi. In afara de asta trebuie sa aiva autorizatie eliberata de primaria de care apartine si sa fie inregistrat la camera de comert pentru a platii impozit pe venit. Daca toare acestea sunt OK trebuie sa sti in regulamentul de autorizare electricieni este specificat faptul ca lucrarile in instalatiile electrice se fac numai pe baza de proiect, asa ca ramane sa stabilesti ce vei face.

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #14
                            Re: montare cablu alimentare, legal

                            Dupa lupte seculare, care au presupus chemarea a 3 electricieni, m-am lasat pagubas.
                            M-am dus la sucursala din cartier, am luat de acolo numele unora, am sunat. Unul mi-a zis ca nu se baga, dupa ce a vazut la fata locului, pt. ca a avut probleme cu vecinii in cazuri similare. Al doilea a zis ca e foarte greu, s-a gandit vreo 2 ore pe unde sa traga cablul etc Cel de-al doilea era trimis de unul autorizat, luat de pe liste.

                            Nu stiu ce e asa greu sa tragi un cablu, sa il prinzi cu cleme. Mai greu e cu o gaura in planseu.

                            Am mai chemat pe unul, de la un vecin, care mi-a spus si acesta ca e complicat si ca nu s-ar baga. Si asta se zicea ca e autorizat. De autorizat ce era, mi-a zis un anumit curent maxim suportat de fire FY, iar ceea ce mi-a zis el depasea cu 1/3 curentul din I7-98. Halal!

                            Am ajuns la concluzia ca am pana in apartament cablu de 6 mm2, care tine cam 30A la 25C, iar eu oricum ma mult de 5-6kW nu consum, asa ca...

                            Voi mai incerca sa il chem pe ultimul, sa vad ce iese. Deja am pierdut ceva timp asteptand..

                            Inca ceva, cam cat costa manopera pt asa ceva, ca idee? Sunt 25 de metri de cablu si 1-2 gauri de dat in plansee de beton. Cablul e pe la 1-2 milioane. Manopera?

                            Dupa mine e o treaba de 4-5ore maxim, daca ai scule si indemanarea. In 1 zi o fac eu.

                            Cat despre proiect, asa eram si eu convins. Ultimul mi-a zis ca nu trebuie proiect. Probabil ca vor sa faca totul clandestin, ceea ce din punctul meu de vedere e egal cu a lucra cu un neautorizat. Eu vreau _hartie_ la mana.
                            Stiu exact cum e cu autorizarile, PFA, chitante & shit, nu vor sa faca proeict deci nici chitanta, pt a nu raporta nimic si a nu raspunde legal.

                            Astept o oferta serioasa pe pm de firma care se ocupa de asta. Legal, cu factura, proiect.
                            Inca ceva: mi s-a spus ca nu ar fi legal sa montez

                            Comentariu

                            Procesare...