Hidro si termo izolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iulian_iliescu
    Incepator
    • 24.ian.2007
    • 11

    Hidro si termo izolatie

    Buna ziua!
    Am citit cu atentie majoritatea posturilor despre termo si hidro izolatie. Din cate am inteles pentru izolarea pardoselei unei camere (la parter) ar fi urmatoarea solutie : strat pietris, strat egalizare, hidroizolatie, termoizolatie, sapa.
    Am construit 2 camere (din caramida), una deasupra celeilalte (acum ambele camere sunt in rosu). Inainte pe acest loc a fost o camera mai veche care nu avea fundatie si mereu aveam probleme cu egrasia.
    Din camera veche a ramas doar sapa. Noile camere au fost facute cu o fundatie de 110 cm cu hidroizolatie.
    1)
    La parter vreau sa pun gresie. Ce solutie imi recomandati pentru pardoseala? Este bine sa sparg sapa existenta si sa aplic solutia de mai sus?
    2) Pentru exterior, am inteles ca o solutie ar fi sistemul Ceresit Ceretherm.
    Ar trebui sa fac si o hidroizolatie sau este suficient doar acest sistem?
    3) Pentru hidroizolatie ce materiale imi recomandati?

    Va multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Daca nu sunt probleme cu sapa existenta se poate face o termoizolatie a acesteia cu polistiren extrudat, o noua sapa de egalizare si aplicarea finisajului final (ceramica). Pentru anumite spatii umede (bai) este necesara o hidroizolatie sub placarea ceramica.

    Sistemul Ceresit Ceretherm este un sistem de termoizolare cu polistiren expandat pentru fadate. Nu are nici o legatura cu hidroizolatia. O zona a soclului necesita hidroizolare si aceasta trebuie sa fie in continuarea hidroizolatiei fundatiei. Soclul trebuie termoizolat in aceeasi solutie doar ca polistirenul expandat se va inlocui cu cel extrudat.

    Materiale hidroizolatoare pentru ce anume?

    Comentariu

    • iulian_iliescu
      Incepator
      • 24.ian.2007
      • 11

      #3
      Singura problema cu sapa ar fi ca in anumite colturi este mai inaltata.
      Este sificient un strat de polistiren extrudat? Camera in cauza va fi o camera de zi.

      Pentru exterior sa inteleg ca peste caramida se face o termoizolatie cu polistiren expandat iar pentru fundatia pana la caramida se foloseste polistiren extrudat?

      La materiale hidroizolatoare ma refeream pentru exterior si pentru podea.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Daca este posibila utilizarea sapei actuale se poate face o hidorizolatie si termoizolatie peste aceasta, utilizand membrana bituminoasa si un singur strat de polistiren extrudat (3-5 cm) insa aceasta implica ridicarea cotei pardoselii. Ramane de vazut daca aceasta solutie poate fi aplicata in functie de situatia de la fata locului si nu influenteaza negativ nivelul final al pardoselii.

        Altfel se poate elimina sapa existenta, se executa hidro-termoizolatia apoi se va turna o noua sapa la nivelul necesar.

        Cred ca ati inteles corect cu privire la termoizolarea peretilor.

        Comentariu

        • iulian_iliescu
          Incepator
          • 24.ian.2007
          • 11

          #5
          Peste polistirenul extrudat pot sa pun direct parchet, fara o a doua sapa?
          Daca da, trebuie sa-l pun pe un schelet metalic? Trebuie sa pun ceva intre polistiren si parchet?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            #6
            Sper ca nu glumiti in privinta scheletului metalic!

            Nu se aseaza parchetul direct pe polistirenul extrudat. Sunt necesare: stratul de armare/spacluire si sapa autinivelanta sau de ciment in functie de cota finala a pardoselii.

            Comentariu

            • vio_vio
              Incepator
              • 13.feb.2007
              • 1

              #7
              termoizolatie

              Avem o casa in curs de finisare , executata cu diverse echipe de mesteri .Am ajuns in punctul in care trebuie sa montam parchet si gresie si ma confrunt cu urmatoarele probleme la care va rog sa-mi oferiti niste solutii/sfaturi :
              - inaltimea parterului este mult mai mica decat ne-am fi dorit si orice inaltare a podelei ne deranjeaza.Nici inaltimea etajului mansardat nu este prea mare, dar camerele fiind mai mici, nu este evidenta problema, asa cum este in living ;
              - am turnat sape de egalizare atat peste placa de la parter, cat si peste cea de la etaj , sub aceasta sapa nu s-a pus nici o membrana;
              - 1/2 din living si hol se afla deasupra unui beci cu intrare din interior, izolat pe tavan cu polistiren expandat de 50 mm , unul din dormitoarele de la etaj se afla deasupra garajului, care are tavanul izolat cu polistiren expandat de 50 mm;
              -am dori ca in living si in dormitoare sa montam parchet triplu stratificat cu grosime de 15 mm de la Diana Forest , iar in resul parterului gresie ;
              -pentru a avea un confort termic mai bun ne-am propus ca sa montam atat parchetul, cat si gresia pe polistiren extrudat de 20 mm .Noi ne-am inchipuit ca se poate monta direct , asa cum ne-au spus la magazine sau diversi mesteri.Numai un mester ne-a spus ca este obligatorie sapa peste extrudat , ceea ce m-a facut sa caut informatii pe Internet si astfel am descoperit forumul Dvs.Problema sapei ma bulverseaza datorita inaltimii reduse mai ales a parterului , a faptului ca am usi exterioare din PVc care nu mai permit o inaltare suplimentara, a faptului ca am comandat si usile intyerioare , precum si a costurilor suplimentare;
              -as avea mare nevoie de o solutie in aceasta problema care sa tina cont de particularitatile enumerate ;
              -m-ar interesa si o parere referitoare la parchetul stratificat, daca se poate in particular la cel de la Diana forest , nu dispunem, de un buget f generos si nu as vrea sa am surprize, sa constat ca nu si-a meritat pretul.
              Va multumesc.

              Comentariu

              Procesare...