infiltratzii pivnitza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • primus
    Incepator
    • 17.ian.2007
    • 13

    infiltratzii pivnitza

    chiar daca para un subiect nesfarshit....infiltratziile ne manaca zilele!!!
    problema: casa la roshu cu antecedente (infiltratzii in pivnitza--in pivnitza e o fantana-- primavara,cu nivel maxim de pana la 1 m ) panza freatica se ridica mult primavara
    solutzia la care ma gandesc shi fatza de care ashtept nishte pareri va rog!:
    - sapat pana sub nivelul fundatziei , drenaj-cu conducta shi sort-cu scurgere in fantana ; din fantana pompa urca in canalizare (cam 2m vertical shi 1,5 orizontal) ;peretele exterior(nivelul pamantului fatza de placa pivnitzei e de 1,3 m ) hidroizolat la exterior cu ...ma rog ce s-a pus acum 5 ani shi cu membrana + sortul de la dren iar la interior ceva superficial(cen apa de sticla sau apastpop !!!
    - de asemenea sunt in dubii cu tipul de pompa ce o s-o bag in fantana...sa fie submeribila sau de perete..avand in vedere ca ash folosi apa shi la udarea gazonului!!!

    ma gandesc ca daca reushesc sa captez apele care sunt in jurul fundatzie ash putea rezolva problema!!!!????? sau nu???
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Fantana fiind in interior riscati sa eliminati apa (prin pompare) de sub fundatie si la orce trepidatie a terenului casa o sa aibe tendinta de a se aseza pe teren, scufundandu-se.

    Cum cred eu ca se poate rezolva problema dumneavoastra :
    -Astupati fantana din pivnita si efectuati un sistem de drenaj exterior. Colectati apa intr-un bazin exterior la min. 5 m de casa.
    Cu stima.

    Comentariu

    • primus
      Incepator
      • 17.ian.2007
      • 13

      #3
      am de gand sa scot apa pana la un nivel suficient asfel incat panza freatica sa nu-mi inunde pivnitza- o sa las in fantana un nivel suficient de apa ca sa nu risc fenomenul de care pomeneatzi!!
      apropo....lucrarea descrisa anterior e aproape de finalizare...sper sa fie de bun augur!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Tot pompand apa din fintana o sa creati adevarate canale si izvoare subterane in sol.

        Daca asta va e dorinta.
        Cu stima.

        Comentariu

        Procesare...