Problema ciudat intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sixone
    Incepator
    • 29.oct.2006
    • 50

    Problema ciudat intrerupator

    Am vrut sa montez mai devreme ventilatorul in baie dar cand am masurat care-i faza am observat ceva ciudat, pe care in momentul asta nu pot sa mi-o explic, poate ati mai patit voi.
    In doza din imagine ajunge o faza, un nul si o impamantare, care se duc la cada (hidromasaj) si la masina de spalat.
    Dupa cum se vede, o faza se duce la un intrerupator din perete, dupa care se intoarce si se duce la ventilator (intrerupatorul l-am pus dupa ce am tras firele la ventilator, de aia se intoarce tot prin doza)
    Problema e urmatoarea, la inceput cand am facut traseul, a mers totul ok, acum cand am pus creionul de tensiune pe intrerupator aveam faza pe ambele fire.
    Masuratori facute:
    1. cu creionul de tensiune: la intrerupator faza pe ambele fire, sus la ventilator faza pe un fir
    2. aparatul de masura: la intrerupator 80vac; firele nu sunt in scurt
    la ventilator: 124vac, iar cand inchid intrerupatorul sunt 220vac
    In celelalte 2 parti care ies din doza sunt 220vac, totul e ok.
    Accesul la doza e foarte dificil deci nu prea am cum sa verific acolo, probabil ca acolo e buba.
    Dar eu nu inteleg ce poate sa fie?!
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    #2
    Cred ca intrerupatorul e montat pe nul iar faza se intoarce la intrerupator prin ventilator. Cand intrerupatorul este in pozitia oprit, exista tensiune pe ambele borne ale acestuia? Ar trebui sa fie numai pe borna la care este legat ventilatorul.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      #3
      Aveti faza trecuta printr-un consumator, motiv pentru care cand masurati tensiunea o faceti cu consumatorul inseriat si este normal sa obtineti valori mai mici de 220v. Pentru elucidarea tuturor enigmelor, scoateti toti consumatorii de pe circuitul respectiv si reluati masuratorile.

      Comentariu

      • sixone
        Incepator
        • 29.oct.2006
        • 50

        #4
        intrerupatorul este montat pe faza, eu l-am montat, e imposibil sa fie pe nul, iar ventilatorul nu este conectat, sunt doar firele.

        am uitat sa specific ca toti consumatorii erau deconectati in momentul in care am facut masuratorile.
        deci sunt 2 prize in care nu este nici-un consumator, care au 220, iar la ventilator (fara el cuplat, daor firele) ajung 125v. Problema banuiesc ca este din doza care e foarte greu accesibila, de asta incercam sa elucidez misterul..

        partea ciudata este ca la inceput a functionat normal, imediat dupa ce am facut instalatia am verificat atat si cu creionul de tensiune cat si cu aparatul de masura si valorile erau normale. asta era acum cateva saptamani iar de atunci in instalatie nu s-a mai modificat nimic.
        in mod normal firul care pleaca de la intrerupator si se duce la ventilator ar trebui sa fie in aer sa nu aiba nici-un fel de tensiune pe el, nu e conectat la nimic. abia cand inchid intrerupatorul sa ajunga faza pe el.
        e posibil sa se atinga acel fir in doza de faza, desi cablurile sunt conectat cu reglete de plastic?

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          1. Aveti contor monofazic sau trifazic? In locuinta intra o singura faza?
          2. Cand spuneti ca aveti decuplati consumatorii de pe acel circuit, nu ma refer doar la prizele din zona, ci la tot ceea ce se alimenteaza din acel circuit in toata locuinta.
          Astept detalii.

          Comentariu

          • sixone
            Incepator
            • 29.oct.2006
            • 50

            #6
            1. Este monofazic.
            2. Este siguranta separata pentru instalatia din baie, pe care se alimenteaza cada, masina de spalat si mai este o priza.
            Toti consumatorii de pe aceasta ramura au fost deconectati.
            Daca opresc circuitul de la siguranta nu mai exista tensiune.
            Am mai facut o masuratoare, la intrerupator, pe faza care vine din doza si o impamantare am 220, iar pe celalalt fir care ar trebui sa fie in aer am 124v intre el si impamantare.
            Din nou, nu este scurt intre faza si acel fir.

            Comentariu

            • mutilaila
              Membru Marcant
              • 11.oct.2006
              • 903

              #7
              Re: Problema ciudat intrerupator

              Postat în original de sixone
              Am vrut sa montez mai devreme ventilatorul in baie dar cand am masurat care-i faza am observat ceva ciudat, pe care in momentul asta nu pot sa mi-o explic, poate ati mai patit voi.
              In doza din imagine ajunge o faza, un nul si o impamantare, care se duc la cada (hidromasaj) si la masina de spalat.
              Dupa cum se vede, o faza se duce la un intrerupator din perete, dupa care se intoarce si se duce la ventilator (intrerupatorul l-am pus dupa ce am tras firele la ventilator, de aia se intoarce tot prin doza)
              Problema e urmatoarea, la inceput cand am facut traseul, a mers totul ok, acum cand am pus creionul de tensiune pe intrerupator aveam faza pe ambele fire.
              Masuratori facute:
              1. cu creionul de tensiune: la intrerupator faza pe ambele fire, sus la ventilator faza pe un fir
              2. aparatul de masura: la intrerupator 80vac; firele nu sunt in scurt
              la ventilator: 124vac, iar cand inchid intrerupatorul sunt 220vac
              In celelalte 2 parti care ies din doza sunt 220vac, totul e ok.
              Accesul la doza e foarte dificil deci nu prea am cum sa verific acolo, probabil ca acolo e buba.
              Dar eu nu inteleg ce poate sa fie?!
              intrerupatorul este simplu sau dublu?

              Comentariu

              • sixone
                Incepator
                • 29.oct.2006
                • 50

                #8
                Exact ca si in schema. Simplu.. defapt ca sa inlatur orice suspiciuni, el nu exista, sunt doar firele.

                Comentariu

                • mutilaila
                  Membru Marcant
                  • 11.oct.2006
                  • 903

                  #9
                  incecati la doza,chiar daca este greu accesibila

                  Comentariu

                  • sixone
                    Incepator
                    • 29.oct.2006
                    • 50

                    #10
                    Well.. iti dai seama ca ala era primul loc unde as fi verificat, dar e sub cada undeva, trebuie sa dau cada la o parte, care-i prinsa si cu niste silicon. Incercam sa gasesc o explicatie fenomenului, totusi.

                    Comentariu

                    • mutilaila
                      Membru Marcant
                      • 11.oct.2006
                      • 903

                      #11
                      si nu cumva ai ceva umiditate?
                      care sa dauneze?

                      Comentariu

                      • mutilaila
                        Membru Marcant
                        • 11.oct.2006
                        • 903

                        #12
                        Postat în original de sixone
                        Well.. iti dai seama ca ala era primul loc unde as fi verificat, dar e sub cada undeva, trebuie sa dau cada la o parte, care-i prinsa si cu niste silicon. Incercam sa gasesc o explicatie fenomenului, totusi.
                        cre ca ar trebui sa dai cada la o parte.daca ai umezeala infiltrata,atunci sa vezi.
                        poate ajungi sa te si electrocutezi.nu te juca.
                        vezi ce este acolo.plus nu cred ca este un loc bun ptr o doza

                        Comentariu

                        • sixone
                          Incepator
                          • 29.oct.2006
                          • 50

                          #13
                          Unde, in doza? In mod normal nu cred, doza este IP65, este pusa pe un perete, in spatele cazii iar cada este izolata cu silicon sanitar. Cam greu de presupus ca a ajuns umezeala acolo, iar celelalte circuite par ok.

                          Comentariu

                          • mutilaila
                            Membru Marcant
                            • 11.oct.2006
                            • 903

                            #14
                            Postat în original de sixone
                            Unde, in doza? In mod normal nu cred, doza este IP65, este pusa pe un perete, in spatele cazii iar cada este izolata cu silicon sanitar. Cam greu de presupus ca a ajuns umezeala acolo, iar celelalte circuite par ok.
                            presupui?
                            eu cred ca este mai bine sa te asiguri!nu cred ca merita bani care iti ia ptr a reface totul la loc

                            Comentariu

                            • sixone
                              Incepator
                              • 29.oct.2006
                              • 50

                              #15
                              Ok, am inteles asta, dar tot incercam sa descoper o explicatie stiintifica pentru fenomen.
                              E ciudat ca daca firul acela simplu ar atinge faza incat sa aiba tensiune pe el, oricat de putin ar trebui sa se sesizeze scurtul cand se masoara cu ohmetrul.

                              Comentariu

                              Procesare...