probleme la o terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • badacin
    Incepator
    • 06.oct.2006
    • 2

    probleme la o terasa

    Buna ziua,

    As dori un sfat legat de modul cum si cand ar trebui izolata o terasa. Mentionez ca terasa se afla deasupra garajului care este lipit de casa. Pe terasa respectiva se ajunge din zona de mansarda prin coborare cu 2 trepte (aprox.50 cm).Terasa are un parapet de 1 m si nu e acoperita. S-a izolat pentru moment cu polistiren expandat peste care s-a tras o sapa cu o mica panta si scurgere. Casa e inca in rosu si am constatat in cele cateva luni trecute de la ridicare ca in jurul terasei la 25 cm deasupra, respectiv 25 cm dedesubt, ca un brau, este umezeala in permanenta fara ca apa sa stea pe terasa. Un aport negativ si-a adus si sezonul de iarna. Banuiesc ca nu voi putea tencui nimic in garaj si pe peretele afectat al casei pana nu hidroizolez ca lumea terasa. Intrebarile mele sunt:
    1. pot sa trec la sistemul de hidroizolare recomandat pe forum atata timp cat este umeda zona ?
    2. daca da, pot sa il aplic fara sa sparg sapa si polistirenul de pe betonul terasei ?

    Multumesc anticipat si toate cele bune
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15119

    #2
    Nu se efectueaza lucrari atat timp cat suprafetele sunt umede.

    Daca aceasta terasa va fi circulabila, eventual finisata cu ceramica sau alte solutii, sistemul Ceresit pentru terase presupune realizarea hidroizolatie, aplicarea termoizolatiei si apoi finisajul.

    Probabil aceste probleme nu existau.

    Nu stiu ce sistem de hidroizolare de pe forum aveti in minte pentru a va raspunde dar puteti sa il postati pentru a discuta la subiect.

    Ce finisaj va avea terasa?

    Atentie la pantele de scurgere a apei!

    Comentariu

    • badacin
      Incepator
      • 06.oct.2006
      • 2

      #3
      Multumesc pentru raspuns.
      Terasa va fi circulabila si am zarit pe forum la subiectul "Acoperis terasa" aceasta solutie:
      1. Acoperis de beton cu panta
      2. Membrana hidroizolanta
      3. Izolatie polistiren extrudat
      4. Strat de separatie geotextil
      5. Strat de drenaj-sfaramatura de pietris
      6. Dale de pavaj din beton

      Nu doresc o finisare deosebita (tencuit, zugravit sau varuit, la baza parapetului pe interior cred ca ar trebui o gresie ridicata). Totusi, nu mi-ati spus daca e cazul sa sparg sapa actuala , sa scot polistirenul si sa dau o noua panta terasei inainte de hidroizolare. Apropo de dale, trebuie sa fie neapart din beton sau pot fi si din altceva ? Despre executie unde gasesc detalii (materiale etc.)?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15119

        #4
        Cred ca nu este o solutie potrivita terasa dvs.

        Va propun alta solutie care presupune finisarea cu placi ceramice de exterior.

        Pe terasa actuala (fara a elimina nici un strat):
        -amorsare cu CT17
        -pasta hidroizolatoare CL50 impreuna cu banda de etansare CL52
        -adeziv de exterior CT17
        -placaj ceramic
        -chit rosturi aquastatic CE 40/43.

        Consider ca este o solutie mult mai eleganta.

        Comentariu

        • belogogo
          Incepator
          • 15.mar.2007
          • 1

          #5
          hidroizolatie balcon

          Buna ziua!Locuiesc intr-un bloc la parter si am construit un balcon care depaseste ca lungime pe cel de deasupra(inchide si bucataria si dormitorul).Care este problema mea!
          Atunci cind ploua in balcon la vecinul de deasupra apa se scurge pe liga placa exterioara(intre podea si laterala de la balconul lui).Cum pot rezolva aceasta problema fara sa fiu nevoit sa intervin in balcon la vecin?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15119

            #6
            NU am inteles exact care este locul cu pricina dar prersupun ca aveti nevoie de un picurator in zona dintre placa vecinului si tavanul dvs. - etansat pe contur, astfel apa se va indeparta din zona cu pricina.

            Daca aveti alte detalii, vedem mai exact despre ce este vorba.

            Comentariu

            • aldea
              Incepator
              • 15.dec.2011
              • 0

              #7
              Buna ziua,
              Am un garaj lipit de casa, iar deasupra garajului este o terasa circulabila. Terasa a fost izolata cu membrana bituminoasa aplicata pe placa de beton apoi a fost turnata o sapa cu grosime medie de 6 cm si peste sapa a fost pusa gresie. Am dat toate aceste materiale afara pana laq placa deoarece se infiltra apa in garaj.
              Va rog sa ma ajutati cu o noua solutie de hidroizolare pentru a nu mai avea astfel de probleme in viitor.
              Va multumesc

              Comentariu

              Procesare...