Wire nuts

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • more_mike
    Incepator
    • 01.feb.2007
    • 44

    Wire nuts

    Am vazut o instalatie electrica la care legaturile in doze au fost executate folosind niste conectori de provenienta SUA, numiti Wire Nuts.

    Lucrarea arata elegant, si este sigura, tinand cont de forma constructiva a conectorului.
    Mai precis, arata ca un degetar din plastic, in care se afla un arc conic, materializat din sarma cu sectiune patrata.
    Aplicarea Wire Nut se face prin infiletare pe smocul de fire.
    Conexiunea este demontabila si, in functie de marimea conectorului, ulterior se mai pot adauga si alte trasee, respectand puterea maxima.

    A mai vazut cineva asa cava, daca da, unde?
    De unde se pot achizitiona, pret?
    Remarci pro si contra...
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Uite ca sunt si prin RO:
    Catalog produse - SC BERPLASTIC SRL - 01 Februarie 2007
    Nume Produs: Conectori electrici aplicabili prin infiletare ( double wing wirenuts)
    Domeniu: Instalatii Instalatii si Retele Electrice
    Descriere: BP-D1 BP-D2
    Pret: 0,50 Lei noi (RON) /Bucata cu TVA
    ----------------------------------------------------
    Nume Produs: Conectori electrici aplicabili prin infiletare ( wirenuts)
    Domeniu: Instalatii Instalatii si Retele Electrice
    Descriere: BP-S4
    BP-S6
    Pret: 0,50 Lei noi (RON) /Bucata cu TVA
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • more_mike
      Incepator
      • 01.feb.2007
      • 44

      #3
      foarte multumesc, i-am gasit ,
      evident ca-si vor lauda marfa cu spor si sarg.
      Dar , ai folosit ? esti multumit? sunt avantaje dincolo de aspectul placut si senzatia de siguranta?

      Inca odata multumesc pentru informatie.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Din pacate nu pot sa ma pronunt asupra acestor coenctori fiindu-mi necunoscuti.

        Am incercat doar sa ofer o informatie.
        Poate stie altcineva.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Ghitaoprea
          Membru
          • 24.mai.2006
          • 132

          #5
          Sunt buni !

          Am lucrat in Arizona cu acest tip de conectori .Sunt foarte buni daca se foloseesc tinindu-se cont de numarul firelor si diametrul pentru care sunt proectati.In Arizona la toate instalatiile noi se folosesc acesti conectori .Daca sunt montati corespunzator sunt foarte siguri.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Este foarte usor de lucrat cu asa ceva. Mi-a adus si mie intamplator cineva odata si am lucrat la o instalatie cu asa ceva. Am mai gasit deasemenea astfel de legaturi si in niste veioze(produse in China) care aveau un variator in trepte comandat de atingerea carcasei metalice. Bineinteles ca triacul care facea acest lucru era mic si s-a ars si demontand veioza am reusit sa scot foarte usor montajul respectiv datorita acestui sistem.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • dmugurel
              Membru marcant
              • 14.feb.2006
              • 306

              #7
              Si eu am folosit asemenea conectori la montajul unor corpuri de iluminat, erau inclusi in chitul de montaj. Daca se folosesc in USA unde curentii care trec prin conductori si respectiv prin legaturi sunt dubli fata de la noi (la aceasi putere a consumatorilor) inseamna ca sunt buni, fiabili si cel mai important creste productivitatea.
              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

              Comentariu

              • dmugurel
                Membru marcant
                • 14.feb.2006
                • 306

                #8
                Am gasit si urmatoarele imagini....
                Fișiere Atașate
                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  Ai dreptate dmugurel. Am evitat sa intervin pentru a nu trezi polemici pe marginea acestui subiect.
                  In general sunt impotriva metodelor de conectare rapida. Ele sunt aplicabile pentru operatii in serie, unde profitul si timpul de manopera merita achizitia acestor dispozitive corect dimensionate. Altfel, pentru o lucrare singulara cu cateva conexiuni, exista pericolul unui contact imperfect cauzat de o proasta dimensionare atat a curentilor cat si a diametrelor.
                  Din poza se vede ca incendiul a fost cauzat de conector, nu de vreun scurtcircuit, ci de contactul cu o rezistenta mare.
                  Metode bune pentru cateva conectari sunt cositorirea si izolarea cu varnis sau banda izolatoare asigurata cu coliere, rasucirea firelor conform normelor in vigoare si izolarea, sau rigletele cu suruburi. Bine ar fi ca intre surub si conductori sa existe placute de contact.
                  Nu sunt impotriva conectorilor wirenuts, dar folosirea lor se face in urma dimensionarilor corecte.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Oricum firele se rasucesc intre ele si dupa se insurubeaza peste wirenut-ul
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #11
                      Pentru un contact bun, I7 prevede: "Legaturile conductoarelor din cupru pentru îmbinari si sau derivatii care se fac prin rasucire si matisare trebuie sa aiba minim 10 spire, o lungime a legaturii egala cu 10*diametrul conductorului, dar cel putin 2 cm si se cositoresc".
                      Folosirea acestor conectori se bazeaza pe o alta rasucire care, daca nu este corelata cu dimensionarea wirenut-ul poate cauza defecte.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Probabil ca tocmai din aceste considerente nici nu sunt prea "populare". La curenti mari as inclina sa cred ca e mai indicat sa se foloseasca alte metode pentru legaturi.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • more_mike
                          Incepator
                          • 01.feb.2007
                          • 44

                          #13
                          Interesanta aceasta cordiala polemica, evident , trebuie sa fie pareri pro si contra. In mod cert rateuri se regasesc in fiecare bransa , si ele in general ilustreaza faptul ca balcanisme de genul " merge si asa" pot fi traduse in orice limba si mai ales aplicate oriunde pe glob. Si ca de obicei minoritatea striga mai tare ca majoritatea ( gasesti foto ilustrand belele , dar nu gasesti foto reflectand si buna calitate). Pe de alta parte , I7 se pare ca e invechit , sau mai bine zis reflecta realitatea tehnologica nationala , fara deschidere catre tehnologiile noi. Nu cred ca normele SUA sunt mai lejere decat cele romanesti ( mai bine europene), si sunt convins de superioritatea tehnologiilor americane ( in fond , tehnologic SUA e varful de lance in cam toate domeniile). Interesanta opinia exprimata de Mr Arizona. D-lui le-a folosit in mod curent intr-o anumita etapa a carierei d-lui ( sigurul deocamdata de pe acest forum) " daca sunt dimesionate corect", lucru valabil in orice domeniu dealtfel.
                          Ca idee am comandata , la adresa mentionata mai sus , si urmeaza sa receptionez produsele probabil luni. Spre sfarsitul saptamanii probabil voi fi in stare sa postez primele impresii.
                          Sper sa mai fie interesat cineva ..., altfel care e scopul forumului??

                          Comentariu

                          • dmugurel
                            Membru marcant
                            • 14.feb.2006
                            • 306

                            #14
                            Nu este obligatorie cositorirea daca se folosesc cleme de legatura, nu stiu daca aceste cleme sunt omologate la noi. Nu sunt contra folosiri lor am spus "daca se folosesc in USA unde curentii care trec prin conductori si respectiv prin legaturi sunt dubli fata de la noi (la aceasi putere a consumatorilor) inseamna ca sunt buni, fiabili si cel mai important creste productivitatea". Sunt de acord ca i7 este mult ramas in urma fata de alte normative europene, si in primul rand fata de progresul realizat in industria de materiale electrotehnice. Nu stiu daca aceste wirenuts se pot folosi pentru conductor multifilar sau doar pentru conductor fy.
                            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                            Comentariu

                            • more_mike
                              Incepator
                              • 01.feb.2007
                              • 44

                              #15
                              De la importator am aflat ca wirenuts poseda marcajul CE, obtinut in conformitate cu standardele europene. Urmeaza sa primesc niste copii ale documentelor de calitate emise de producator, am sa "fac publice " continutul lor. Tot de la ei am aflat ca varianta cu arc coni se foloseste NUMAI la monofilar ( solid wire ). Pentru multifilar ( stranded wire) se utilizeaza varianta fara arc. Ei nu aduc pentru multifilar , motivatiafiind ca in sua si europa nu se foloseste multifilar la instalatii electrice in constructii.
                              Pentru multifilar solutia de peste ocean presupune conectori cu surub.
                              Ma bucura opinia ta despre I7

                              Comentariu

                              Procesare...